• tahminimce 1990'lı yılların sonuyla 2000'lerin başı arasında olan karanlık dönemdir.

misal yıl 1998, babam diyor ki teybi arabada bırakmayalım, teybi arabadan inerken eve taşıyoruz.
    misal yıl 1999, mahallemizdeki osman amca teybini arabada bırakıyor, sabahleyin bir bakıyor ki teybin yerinde yeller esiyor.

şimdi çok nostaljik geliyor kulağa.
  • çalındığı dönem telefon-sigara-anahtar üçlüsü yerine teyp-sigara-anahtar üçlüsü vardı.
  • arabadan inmeden önce genelde şoför koltuğunun altına koyulurlardı. kalas gibi ağırdı. bu teypler bana hep kozmik mozmik böyle kumandanın içini açtığınızdaki gibi görüntüler getirirdi aklıma. bir keresinde bizim arabadan da çalmışlardı ve sonraki arabaya binişlerimde hep kendimi yabancı hissettiydim o yüzden. tahminen bu teybin gidişine tekabülen bir süre hürriyetin yanında verilen sertab erener, yeşim salkım kasetlerini dinleyememişizdir. ya bak hüzünlendim şimdi hey gidi günler hey.
  • yaklaşık birkaç ay önce kuzenimin arabasından çalınan teyple birlikte sona ermediğini gördüğüm dönemdir. hatta şöyle bir cümle kurmuştum: "hala araba teybi çalan hırsız kaldı mı ya?"
  • yaklaşık 1 ay önce babamın 2012 model renault symbol'ünden teybinin çalındığını hesaba katarsak, o kadar da nostaljik olmayan dönem.
  • oto teyplerinin aracın torpidosuna entegre ve aynı zamanda olası bir sökme takma durumunda pin kodu istemeleri nedeni ile sona ermiş dönem.

oto hırsızlarının neslini tükenme noktasına getiren teknoloji için ise (bkz: immobilizer)
  • teyplerin değerli, araçların güvenliğinin az olduğu bir dönem.

arkadaşım yeni bir araba almıştı. mis gibi de teyp aldı. böyle ışıklı mışıklı. bi' de ses sistemi döşedi. görsen disko gibi arabanın içi. 3 hafta filan tadını çıkardık. sonra camı kırıp çalmıştı gavatlar. hey gidi günler...
  • yerini calinan airbag lere birakmistir. zira artik arabalarin sokulup alinabilecek en pahali parcalari airbag leri.
hesabın var mı? giriş yap