• yeni kitabı "the earth transformed: an untold history" 2 mart'ta gelecek efsane tarihçi yazar.
    bekliyoruz bakalım. twitter
  • kendisi 49 yaşında ve oxford'da bir profesör. ipek yolu kitabının dünyada bu kadar yankı bulacağını kendisi de tahmin etmemiş. ingiltere'deyken, kitabını imzalatmak ricasıyla eposta atmıştım. 1 hafta sonra çok kibar ve mütevazı bir dille geri döndü: maalesef o dönem işleri sebebiyle sık yolculuk yaptığından kendisini oxford'da bulmak zor olabiliyormuş. ancak oralarda olursa, beni odasında kabul etmekten memnuniyet duyacağını yazdı. e-postasının sonunu, geleceğimi parlak gördüğünü belirtmesi ve bana başarılar dilemesiyle bitirince, kendimi bir anda havalarda buldum.

800 sayfalık ipek yolu kitabının 200 sayfası kaynakçadır. kitabı yazmaya nasıl vakit ayırmış, bunları nasıl bir araya getirip, halı gibi dokuyup, büyük iskender'den başlattığı 2500 yıllık tarihi önümüze sermiş, aklım almadı. muazzam bir şey.

taa 1000 yıl öncesinin gezginlerinin, tarihçilerinin o zamanlardaki konular hakkında yazdıklarını anında, birebir okuyorsunuz; kendinizi bir anda zamanda geriye gitmiş olarak buluyorsunuz.

ipek yolu kitabında türkler ve osmanlı çok fazla yer almıyor, iran'a daha fazla önem atfedilmiş. kitapta genel olarak batı'nın doğu'dan elde ettiği sömürü ve zenginliklere değiniliyor. kitabın sonu çin'in, 'yeni ipek yolu' ile batıya olan açılımına girişle noktalanıyor.

devam kitabı "the new silk roads: the present and future of the world" kitabında ise çin'in 'yeni ipek yolu' projesinin tüm detayları açıklanıyor.

bu arada "ipek yolu" kitabının bir de çocuklar için sadeleştirilmiş, kocaman sayfalı, renkli ve her sayfası resimli, şeker bir çeşidi daha var (ıllustrated).
  • 71 doğumlu, oxford mezunu bir yazar.
    ipek yolu kitabını almayı düşünüyorum, “alternatif dünya tarihi” diye not düşülmüş kitabının kapağında.
    yazar ve kitap hakkında biraz fikir edinmek isteyenler için: youtube- peter frankopan
  • ipek yolu isimli kitabı, su gibi okunan yazar.
  • ipek yolu kitabı türkçeye çevrilmiş yazardır.
    gerçekten de tanıtım yazısında ki gibi dört nala tarih yolculuğu yaptırıyor kitap. müthiş bir kitap.
  • oxford üniversitesi'nde tarihçi ve bizans tarihi araştırma bölüm başkanıdır. yaşından emin olmamakla birlikte 35-40 yaşları arasında olduğunu tahmin ediyorum. hatrı sayılır gazetelerin övgüyle bahsettiği the first crusade adlı bir kitabı olmakla birlikte kitap henüz türkçe'ye çevrilmemiştir. 25 ağustos 2015 'de ise the silk road yayınlanacaktır, hayırlı uğurlu olsundur. bizans'ın göbeğinde olmamıza rağmen bizans ve istanbul tarihini birçoğumuzdan daha iyi biliyor olmasına içten içe uyuz olmakla birlikte kıskançlıktan çatlamaktayım.
hesabın var mı? giriş yap