• sadece çocukluk da değil hala ara ara yaptığımızdır. dünyanın en güzel şeylerinden biridir. tek sorun bazen ustalar malzemeyi çalabiliyor, ona da yapacak bir şey yok zaten.
  • sıcacık pideyi eve taşırken burnuna gelen o koku ile agzı sulanmamıs, fırın kapısında bir saat tur atmamış ve pide yanına kola almamış insandır. bugün hala pide yaptırıp eve gelirken o koku beni çocukluğuma götürüyor.
  • gulitensiz beslenen şahikadır.
  • tarif verelim de acilen bu keyfi tatsınlar.
    500 gr kıyma
    500 domates
    250 kuru soğan
    150 sivri biber
    tuz pul biber
    sonuç: 9 adet kıymalı pide

farklı ölçüler için kıyma kadar domates, yarısı kadar soğan, yarısından fazla sivri biber.
    maydonoz keyfe keder.
    dikkat: aspava tarifidir.
    kıyma ne kadar yağlı sonuç o kadar iyi.
    püf noktası editi: malzemeyi ne kadar ince doğrarsanız pidenizi o kadar ince isteyebilirsiniz, malzeme kalın olursa usta hamuru kalın tutuyor çünkü ince yaparsa hamur kurur, kurumasın diye erken çıkarırsa da bu sefer malzeme çiğ kalır.
    ince malzeme=ince gevrek pide
  • o pide soğuduktan sonra öyle lezzetli gelirdiki bana bak damağım o tadı gecenin bu yarısı hissetti. bol etli soğuyunca tatlı çay ile yemelere doymazdım... ey gidi gençliğim ne ara kayboldun...
  • ulan bu saatte bu başlık açılır mı ? karnım acıktı..
  • bütün giresunluların mutlu olduğunu öğrendiğim başlık.
  • fırına kadar gidip de pide yaptırmamışsa ayıp etmiş insandır. karnı guruldayasıca.
  • hayat damarlarından biri kopmuş kişidir.
    bu eylem haftanın her günü de yapılmaz sadece pazar günleri yapılır.
    çocukluğuma dair hatırladığım en güzel anılardan biri de pide ile ilgili. 2006 kışı sömestr tatilinde okulları açılmasına 2 3 gün kala bir kar yağmıştı giresun'a okullar 1 hafta tatil olmuştu. resmen kutlama niyetine pide yaptırmıştık.
  • baslığı gece okuyan yazarlara (bkz: yine yangınlar yine ben) dedirten insandır.
hesabın var mı? giriş yap