• izmit'te kocaman bir fabrikası vardır ve formula 1 lastiklerinin tamamı bu tesiste üretilmektedir. kendilerinin bir çalışanı olmama rağmen formula 1 lastiklerinin olduğu yere giriş yasaktır. şirket gizliliği en üst noktada anlayacağınız.

edit : soran arkadaşlar oluyor işten çıkalı epey oldu...
  • taraftarın halinden anlamış, 2011 monaco gp'sinde kırmızı bayrak altında lastik değiştirmenin heyecanın içine ettiğini ve kuralın değiştirilmesi gerektiğini savunmuş. helal.

http://www.autosport.com/news/report.php/id/91893
  • pisti ıslatarak yarışın heyecanını arttırma fikrini desteklemişledir, çünkü aslında fikrin mucidi bizzat pirelli'nin motorsporları sorumlusu paul hembery'dir. fikrin hikayesi de aşağı yukarı şöyle;

ocak ayında pirelli yağmur lastiklerini ve geçiş lastiklerini* test etmek için abu dhabi'ye gider. yağmur koşullarını yaratmak için de yas marina'nın yüzeyi 2 akşam boyunca yaklaşık 140 bin litre suyla ıslatılır ve lastikler test edilir. gereken veriler elde edilip, testin bitirilmesinden bir kaç gün sonra hembery, ecclestone ile karşılaşır ve "neden yapay yağmurlu yarış yapmıyoruz?" diye sorar. sonra da bernie beğendiği bu fikri bir güzel ortalığa yayar...
  • tam bir yol lastiğidir. 'takır tukur gideyim ama lastiğimin diğerlerine göre km olarak yaklaşık %20 daha fazla ömrü olsun' diyorsanız kullanın.
    yılda 10.000 km civarı ve altında yol yapıyorsanız bu lastik yerine bridgestone ya da goodyear almanız daha hayırlı bir karar olabilir.

lastik ömrü hakkında ek bilgi;

bununla birlikte bir otomobil lastiğinin ömrü diş derinliğinin yanında imal edildiği kauçuğun elastikiyetini kaybetmesine göre de yorumlanır ve diş derinliği tutsa bile imal tarihinden itibaren beş yıl sonra kauçuğun (yani lastiğin) ömrünü doldurduğu kabul edilir. kullanım ömrünü dolduran lastiğin zemine tutunması azalacağı gibi, çatlama nedeniyle (özellikle sıcak mevsimlerde) kullanım sırasında patlama riski de taşımaktadır.
    yeni lastik satın alırken yanaktaki dört haneli rakama dikkat edip üretim tarihine göre yeni olanı seçmekte fayda vardır. burada ilk iki rakam lastiğin üretildiği haftayı, son iki rakamda yılı gösterir. örneğin yanağında 2607 yazan bir lastik 2007'nin 26. haftasında üretilmiş demektir.
  • logosundaki 'p' harfinin yuvarlak kısmını fark etmeyip de yıllardır logoyu lirelli diye okuyan birini tanıyorum.
  • formula 1 için ürettikleri lastikler, kendi basiretsizliklerinden değil şampiyona formatı (yaklaşımı) nedeni ile "dandik" üretiliyor (bu formatı fia mi çıkardı, zamanında ecclestone'un başında olan f1'in hak sahibi mi çıkardı hatırlamıyorum). format gereği lastik üreticisine, lastiklerin planlı eskitme yapılarak üretilmesini istiyorlar. yani 15 tur sonra bitecek lastik üret diyorlar.

bunun amacı da yakıt ikmali sonrası pitlerin yapılarak veya bilinmezlik oluşturularak yarışa heyecan getirilmesi. yani bu olay da drs gibi suni.

bu arada bu garabet yaklaşım nedeni ile ne bridgestone, ne michelin, ne goodyear gibi üreticiler f1'e bulaşıyor. bir ara hankook teşebbüs etti, onu da pirelli çok yatırım yaptı, ne istesek yapıyorlar diye geri püskürttüler.

ayrıca bu "yaklaşım" gereği 1'den fazla üretici şampiyonadan bulunamaz. çünkü "bilader sen planlı eskitme yapacaksın, yani diğerinden daha kötüsünü yapacaksın, hadi göreyim seni" diye bir rekabet söz konusu olamaz. kötüye doğru değil iyi doğru rekabet olur.

yani bu izlediğimiz f1, 2008 öncesi f1 değil ki, zaten bu yapaylık nedeni ile f1 çok eleştiriliyor "dna"sından ayrıldı, spor bir nevi dünya dayanıklılık şampiyonasına dönüştü diye.
  • inter'in uzun yıllardır formasına göğüs sponsorluğunu yapmaktadır.

mavi-siyah çubuklu forma üzerine sarı pirelli yazısı.

ayrıca p harfinin yazılışından mütevellit hep firelli diye okumuşluğum vardır.
  • yıllardır değişmeyen, tüm pirelli kelimesinin üzerini kaplayan bir 'p' harfinin başı çektiği logosu vardır. (şurdan görülebilir: http://www.pirelli.com.tr/)
    en azından 30 yıldır değişmedi bu logo ben biliyorum. şöyleki:
    okuma yazmayı yeni sökmeye başlamışım, oturduğumuz apartmanın yanında bir lastik tamircisi var, abdullah amca. dükkanın önünde de bir ayaklı tabelası var. yazıyor kocaman üzerinde "firelli" evet firelli... yeni öğreniyorum okumayı zaten bi de böyle alengirli harflerle mi uğraşıcam. gözüm taaaa kelimenin sonuna kadar giden iki çizginin sonda dombilik bir yuvarlak oluşturduğunu algılayamayacak kadar zayıf o zamanlar. (bizim meslek ordan mı geliyo acep, bilemedim) ben çizgileri 'f' olarak algılıyorum. ağaç yaşken eğilir misali öğreniş o öğreniş. çok kontrollü olmadığım zamanlarda firelli diyiveriyorum hala..

ekinella: mehmet usta kış lastikleri taksak mı acaba?
    mehmet usta: olabilir. ne takalım?
    e: firelli nasıl?
    m.u.: neyyy??
    e: öhöm.. yokbişi..
  • birebir ayni ozellikteki lastiklerin tanitiminda rakibi michelin yakit tasarrufunu on plana cikarirken kendisi cevre dostu ozelligini on plana cikarmis olan firma.

soz konusu reklamda lastik izlerinden ve asfaltin muhtelif yerlerinde turemis cimden kadin surati yapilmis. michelin'inkinde de maskot benzin kadraninin ibresini doluya dogru cekiyor.

(bkz: kadin olsun asfalttan olsun)
    (bkz: michelin adaminin sapik olmasi)
  • chemchina isimli cin devlet sirketinin satin alacagi lastik sirketi.
hesabın var mı? giriş yap