şükela:  tümü | bugün
  • bugün oynanacak olan arsenal - leicester city mücadelesi ile başlayacak olan, çokça özlediğim, yolunu gözlediğim efsane sezon.

iflah olmaz bir premier lig hastası olarak yeni sezonun ilk maçı başlamadan hemen önce takımları, hocaları, yeni transferleri ve beklentilerimi yavaşça eklemeye başlayayım. zamanı geldikçe editlerim.

geçtiğimiz sezonun şampiyonu chelsea ile başlayalım. hırsından oturduğu yerde kendisini parçalayan, geçtiğimiz sezon 30 maç kazanan ve tekrar şampiyonlar ligine adım atan conte ile yola devam ediliyor. costa ile yollar resmi olarak ayrılmamış olsa da, eli kulağında diyebiliriz. costa yerine transfer edilen morata harika bir transfer olsa da premier lig için kendisini kanıtlaması gerekiyor fakat lukaku'yu ellerinden kaçırdıkları için büyük şans kaybettikleri de doğru. onun dışında çokça iyi iki transfer daha yapıldı. bakayoko ve rudiger. bakayoko ve kante ile oluşturulacak chelsea ortasahasının adı bile korkutucu. matic ve geçen sezonu bir hayli garip şekilde tamamlayan ake'yi ise kaybettiler. chelsea adına sezonun en kilit adamı kesinlikle eden hazard olacaktır. formda olduğu zaman yaptıklarını hepimiz biliyoruz. bu sezon büyük yük var üstünde.

sadece ingiltere'nin değil, tüm major liglerin içinde en heyecan verici takım benim adıma kesinlikle tottenham hotspurs. delle alli ve harry kane gibi iki genç yıldız ile geçtiğimiz iki sezon çokça iyi geçmişti. harry kane inanılmaz formda ve ligin net olarak en iyi golcüsü. 4 sezon üst üste 20 gol barajını geçerek alan shearer'ı geride bıraktı. geçtiğimiz sezonun ciddi bir kısmında oynamamasına rağmen gol kralı olması ise çok büyük iş. herhangi bir transfer yapmasak da oturmuş bir kadromuz var. takımın ciddi parçalarından birisi olan kyle walker ayrıldı fakat yerini doldurmak çok zor olmayacak. sakat olduğu dönemde yerine oynayan trippier çokça iyi performans sergilemişti. yeni sezonda da o performansını devam ettireceğini düşünüyorum. bunun dışında ise artık maçlarımızı wembley'de oynayacak olmak sanırım bu sezonun en kötü yanı olacak. kadromuzun inanılmaz zengin ve yetenekli oyunculardan oluştuğunu düşününce kilit bir isim bulmakta her ne kadar zorlansam da eriksen benim adıma bu sezonun en önemli ismi olacak. geçtiğimiz sezon yaptığı 15 asist ile takımın lideriydi.

keltoş bu sezon kesinlikle gözünü şampiyonluğa dikti, ona şüphe yok zaten. inanılmaz derecede yaptığı harcamalarla geçtiğimiz sezon sıkıntılı olan defans ve kaleyi de kendi çapında sağlama aldı. bana sorarsanız eğer ederson yine kalede olmayacak, beğendiğim bir kaleci değil. tek bir dortmund maçı ile kaleci oldu. defans hattına kyle walker, benjamin mendy ve danilo transferlerini yaptılar. tüm transferler çokça iyi fakat aralarında uyumu ligin kaçıncı haftasında yakalayacaklarını merak ediyorum. onun dışında bernardo silva harika transfer oldu. tam bir pep oyuncusu. kesinlikle city adına sezonun yıldızlarından olacak. sadece ve sadece keltoşun iheanacho'u harcaması hoşuma gitmedi. onun dışında harika bir transfer dönemi geçirdiler. kdb geçen sezon olduğu gibi bu sezon da kilit isim olacaktır. onun dışında sane ve bernardo silva'dan imza performanslar bekliyorum.

liverpool taraftarları o büyük günü biraz daha bekleyecekler sanırım. liverpool'un ciddi anlamda iyi bir kadrosu var fakat şampiyonluk için yeterli mi? zannetmiyorum. bu sezon yaptıkları tek ciddi transfer salah oldu ve o da premier lig için an itibariyle soru işareti. şampiyon olamamanın sorumlusu ise kesinlikle klopp değil. 200m pound kadar bir transfer bütçesi verilseydi eğer liverpool bu yılın en büyük şampiyonluk adayı olabilirdi. transfer sezonunun başından beri keita ile görüştüler, teklifleri 84m'a kadar çıktı fakat leipzig'in elinden bir türlü alamadılar. van djik için de istenilen rakamlara bir türlü çıkamadılar ve coutinho'u barcelona'ya kaybetmek üzereler. en azından ligin en yetenekli ve tabela oyuncularından birisi olan mane'ye sahipler. temposuyla ve gücüyle durdurulması güç bir oyuncu. sakatlık ya da kart sorunu yaşamayacaksa eğer sezonun bence en kilit oyuncusu emre can olacak.

wenger hocam sezona kupa ile başladı fakat bu sezon kendileri için inanılmaz zor geçecek ve yine şampiyonlar ligi potasından uzakta kalma ihtimalleri var. fa ve community shield ile taraftarlarla arasını biraz düzelttiğini söyleyebiliriz, en azından yeni sezon için kötü sonuçlar gelene kadar eleştiri ve istifa sesi duymayacağız. lacazette transferi gerçekten iyi bir transfer fakat alexis'in durumunun hala ve hala belirsiz olması bu transferin değerini biraz düşürüyor. bedavaya gelen kolasinac ise bence ligin en underrated transferi.

ligin ilk haftasının ardından, diğer takımları da izledikten sonra sırayla editleyeceğim.
  • bu sezon da chelsea götürür gibi ama gönlüm liverpool diyor.
    tottenham bol gol atsa da şampiyonluk belki, ama kesin ilk sıraları zorlar.

ama asıl isteğim west ham united avrupa kupalarına bilet alsın.
  • tottenham'ın hala ve inatla transfer yapmadığı sezon.
    kyle walker'ı da sattılar halbu ki...
  • epl fantasy'de,

----------------------------------------- de gea --------------------------------------

------ zabelata --------- rüdiger ---------- willimas -------- alderwield ----

------------------------------------- kante -----------------------------------------

-------------- salah ------------------------------------- de bruyne ---------------

---------- lacazette --------------- lukaku ------------------- vardy ------------

kadromla hazır beklediğim lig.
  • her ne kadar pep ve mourinho futbolunun çözüldüğünü ve artık klasik premier league futboluna dönüşün başlayacağını iddia edenler olsa da bu sene mourinho yönetimindeki manunun şampiyon olacağını düşündüğüm (ve istediğim) açık ara seyir zevki en yüksek futbol ulusal ligidir.