şükela:  tümü | bugün
 • ekrem imamoğlu tarafından iski genel müdürlüğüne atanan, akp'li eski genel müdür yardımcısı.
 • ekrem imamoğlu ibb'nin hemen her biriminde çuvalladığından, bana göre iski'de de aynı duruma düşmemek için iski'ye çok iyi bir genel müdür atadı.

  raif mermutlu 1961 yılında elazığ’da doğdu. ilk, orta ve lise eğitimini elazığ’da tamamladıktan sonra 1978 yılında istanbul teknik üniversitesi çevre mühendisliği bölümüne girdi.

  1983 yılında üniversite eğitimini tamamlayarak aynı yıl açılan iller bankası sınavını kazandı.

  iller bankası genel müdürlüğü bünyesinde çalıştığı 11 yıl süresince türkiye genelindeki çeşitli içme suyu projeleri, içme suyu arıtma tesislerinin proje kontrolörlüğü, ihale ve hak ediş ödemelerinde görev aldı.

  istanbul’un su probleminin çözümü için 1994 yılında iski genel müdürlüğünde asya yakası su inşaat müdürü olarak göreve başladı.

  bu görev esnasında istanbul’un asya yakası’nın su probleminin çözümü için birçok önemli içme suyu projesinde görev aldı.

  bu projelerden bazıları; adalar’a tarihinde ilk defa deniz altından boru döşenerek şebeke suyu ulaştırılması, istanbul’un önemli su isale hatlarından ömerli-çamlıca ana isale hattı’nın inşa edilerek hizmete alınması, ana su depoları ile ömerli’de modern bir arıtma tesisi inşa edilmesi ve asya yakası’nın birçok bölgesinin içme suyu şebekesinin yenilenmesi işleridir.

  1998 yılında iski atık su arıtma daire başkanlığı görevine getirildi.

  bu dönemde tuzla, yenikapı, baltalimanı, ataköy ve üsküdar atık su arıtma tesisleri ile atık su pompa istasyonlarının işletilmesinden sorumlu oldu.

  aynı dönemde berlin sular idaresi ile iş birliği anlaşması yaparak iski personelinin almanya’da eğitim almasını ve iski şartnamelerinin avrupa birliği standartlarına uyumunu sağladı.

  2000-2003 yılları arasında iski su arıtma daire başkanlığı görevini yürüttü.

  istanbul’a su sağlayan ömerli, kağıthane, ikitelli, büyükçekmece ve elmalı içme suyu arıtma tesisleri ile su kalite ve kontrol laboratuvarının işletilmesinden sorumlu oldu.

  bu dönemde iski su kalite ve kontrol laboratuvarı dünyadaki en gelişmiş teknoloji ile donatıldı ve istanbul’un şehir şebeke suyunun en iyi şekilde denetlenmesi ile kalitesinin yükseltilmesi sağlandı.

  ayrıca içme suyu arıtımında istanbul’da ilk kez ozon ve aktif karbon kullanılmaya başlandı ve su kalitesi en iyi nokta olan “içilebilir” kaliteye getirildi.

  2003 yılında iski yatırımlardan sorumlu genel müdür yardımcılığı görevine getirildi.

  bu görev esnasında şehrin atık su altyapısına ait şebeke, kolektör, tünel ve arıtma tesisleri inşaatları ile içme suyu altyapısına ait tüm şebeke, isale hattı, depo, terfi merkezleri ve arıtma tesislerinin yatırımlarının planlanması ve inşa edilmesinden sorumlu oldu.

  2004 yılında iski işletmelerden sorumlu genel müdür yardımcılığı görevine getirildi.

  2004-2010 yıllarını kapsayan bu dönemde iski’nin istanbul genelindeki tüm içme suyu ve atık su tesislerinin işletilmesinden sorumlu oldu. bu süre içerisinde iski’nin istanbul genelindeki tüm tesislerinin aktif ve sorunsuz bir şekilde işletilmesi sağlandı. 2010 yılında kendi isteği ile emekli oldu.

  evli ve 2 çocuk babası olan raif mermutlu ingilizce bilmektedir.