şükela:  tümü | bugün
  • yanlış hatırlamıyorsam 1 ocaktan sonra yasaklandı bu.
    yine de pek çok yer hiç düşünmeden veriyor. prozac, lustral, efexor xr gibi ilaçları birkaç kez sorgusuz sualsiz almıştım.
  • yasaksa da denetlenmiyor.

parasını ödediğiniz sürece bir çok antidepresanı alabilirsiniz.
  • aslında çok tehlikeli olan bir durum.çoğu antidepresan, antipsikotik ve mod düzenleyici reçetesiz olarak alınabiliyor. bunların çoğu da hem fiziksel hem psikolojik olarak bağımlılık yapan ilaçlar. psikiyatrik olan ilaçların hepsinin yeşil reçeteli ilaçlar gibi kontrol edilmesi gerekiyor bence. çünkü bu ilaçların hepsinin kötüye kullanımı var.
  • bu ülke çok saçma ya yasaklanması gereken onca şey varken reçetesiz lens almayı falan yasaklıyorlar. ülke resmen tıp mühendislik ve hukuk mezunlarının kıçının keyfine göre yönetiliyor diğer vatandaşlara oluyor ne olursa.
  • reçetesiz gözlük bile alınamayan bir ülkede yaşanan rezalet. ruh sağlığınıza verilen önem bu kadar. çevremde içinde lustral, prozac, xanax geçmeyen cümle kurabilen insan kalmamıştı düne kadar, diğerlerinin akıbetini bilmiyorum ama hâlâ prozac duyuyorum her yerde. bir yemek esnasında, biri çıkıp kendi sorunlarını çözme yöntemi olarak kullandığı prozac'ı herkese tavsiye edebiliyor örneğin. bir durun yahu, basit bir ağrı kesici değil bahsettiğiniz. saçlarım döküldüğünde, bana "düşük dozlu bir antidepresan da yazıyorum..." diyebilen doktor dermatoloji anabilim dalı başkanı bir profesördü. kullanmayacağımı, yazmamasını söyledim, yadırgadı. beni dinledin mi, sorunumun ne olduğunu tespit ettin mi ki o antidepresanı bu kadar kolay yazabiliyorsun? üstelik, hangi sıfatla? dermatolojik bir problemle gittiğim doktor, ruh sağlığı uzmanı kesiliyor. hayır, sorunumun ne olduğu değil, sorunum olması önemli çünkü bu ilaçları bana dayarken. e geçti hepsi, geride kaldı ve zaten olması gereken buydu, varlığını sürdüren sorunları unutmamı ya da daha hafif karşılamamı sağlamak değildi mesele o zaman.

reçetesiz antidepresan almaktan, aile sağlık merkezindeki hekimlere yazdırmaktan vazgeçin. antidepresan bağımlılığı başa çıkılabilir bir halt değil, bir kez aksattığında nöbet geçiren insanlar gördüm ben. kendinize ne yaptığınıza, nasıl bir çözüm bulduğunuza bir parça dikkat edin nolur.
  • zamanında eczanecinin hassasına denk gelip alamamışlığım vardı, üstelik reçetem vardı sadece azıcık iş yerimde unutmuştum
  • ulan bi' antidepresanımız var ona da karışmayın be.
  • götünüzden sallamayın,
    yeşil , kırmızı ve takibi zorunlu beyaz reçeteler dışında istediğiniz antideprasını eczanenizden alabilirsiniz.

prozac, lustral, efexor , cymbalta vs. hepsi alınabilir.
  • antidepresanın da ele ayağa düştüğünü göstermiştir.
    ya antidepresan bi gerçekten hasta olanlara mı etki etmiyor acaba, nerede normal adam var öve öve bitiremiyor, ben kaç tane değiştirdim hala aynı durumdayım arkadaş.
    adam üzüldü mü ilaca başlıyor, ben anlamıyorum abi bu kafayı.
  • söz konusu atarax ve passiflora ise bayıla bayıla yaptığım eylem. onların yeri çok ayrı. ataraxın şurup versiyonu huzurun basınç altında sıkıştırılmış versiyonu gibi bir şey. adeta maddenin başka bir hali.
    ilaç fanboy/fangirl"lüğü şeklinde bir akım da başlamıyor değil sanki her ne kadar sakat olsa da. otrivine ve dolorex'te olduğu gibi *

kamu spotumuzu da verelim:
    eczacınıza ve doktorunuza danışmadan acayip acayip şeyler yapmayınız. on dakikanızı almaz belki bu danışma olayı ancak sizi ölmekten kurtarabilir.