• efsane kişiliktir, pedagoji anıtıdır, derslerinden birini (yaklaşık) 6 sene önce almama rağmen hala kafamın içinde anlattığın dersin bilgilerini taşıdığımı kendime ve çevremdekilere itiraf ettikçe beni çıldırmayla kafa kaşıma arasında bir anda bırakan kişi. lakin ben hala büyük iskender'in atının ismini ve hikayesini biliyorsam, ve bir türlü de kafamdan çıkaramıyorsam bu başarıdır, her gördüğümde saygıyla eğileceğim insandır.
  • 21.yy krizlerini konu alan crossroads of crisis: 21st century dersinde dünyanın bu yüzyılda başını ağrıtan ve ağrıtmaya devam edecek olan sorunları insanın kafasına kazıyacak biçimde aktaran müthiş adamdır. torunları yaşındaki ögrencilerle kurdugu arkadaşca diyalog sayesinde sadece iyi bir hoca olarak değil çok iyi bir insan olarak da anılmayı basarır. dünyada neredeyse görmedigi yer kalmamıstır ama irlanda asıllı bu amerikalının en sevdigi yerin dogup büyüdügü, çocuklugunu gecirdiği kasaba (şehir de olabilir tabi bilmiyorum nerede dogdugunu) oldugunu hissedebilirsiniz. sanki hep oraya özlem duyar gibi bir hali vardır. çocuk ruhlu bu koca adam belki sadece size böyle hissettirir belki de gerçekten özlemektedir memleketini. buna karşın tercihini insanlara faydalı olmak için dünyayı dolaşmaktan yana kullanmıstır. uzun süredir de aramızda yaşamakta ve deneyimlerini türk gençleriyle paylasmaktadır richard reid.

insanlara dünyaya duyarlı olmaları ve ona sahip çıkmaları gerektiğini söylerken bir taraftan da öncelikle kendilerini yetistiren insanlara ve dogup büyüdükleri yere olan borçlarını ödemelerini salık verir. o kadar alçakgönüllü bir adamdır ki ögrencisini dısarıda gördügünde ilk selamı asla ondan beklemez ve soy ismiyle hitap ederek onu selamlar. anlattıklarını dinlemek insana büyük keyif verir ve not olayını hic kafaya takmadan sırf onun bilgilerinden faydalanmak icin girersiniz dersine. sen çok yaşa mr. reid. yaşa da tükenen dünya kaynaklarını ve alarm veren gezegenimizin halini duyarsız insanlara anlatmaya devam et.

not: evet kendisi ayakkabı bombacısı olarak anılan teröristle aynı ad ve soyadı taşımaktadır.
  • buyuk adam. dersleri, ciddiyetten korkan turk genci tarafindan teror olarak gorulmektedir. reid'in gecmiste yaptiklarini** dusundukce su anda bilgi universitesinde cogunlugu dunyadan habersiz yasayan zengin cocuklarina bir seyler anlatmaya calisiyor olmasi beni cok sasirtiyor.

kendisini taniyanlardan duyduklarimi ufak bir google arastirmasiyla dogrulayip buraya aktarmak istiyorum:

http://www.sudanarchive.net/…d&cl=cl1.8.1&d=dn1d148
    fotografta richard reid*, 1989'da sudan'a gelen bir birlesmis milletler yardim trenini karsiliyor.

unicaf kamu isleri muduru* olarak calistigi donemde* bolivya, brezilya, fildisi sahilleri, misir, gabon, kenya, meksika, nijerya, pakistan, filipinler, taylandve turkiye'deki hastanelerde saglikli emzirme kosullari olusturulmasini saglamistir.

unicef turkiye temsilcisi olarak ozal doneminde 3 ayda 5,5 milyon (!) cocugun difteri, bogmaca, cocuk felci ve tetanoza karsi asilanmasini saglamistir.

bir sure unicef ortadogu bolge mudurlugu gorevini ustlenmistir.

ayrica kendisinden duydugum kadariyla bosna'daki savas yillari sirasinda bolgedeki sivillerin korunmasi amaciyla gerek diplomatik yollarla, gerekse bizzat helikopterlerle catisma alanlarinda cabalamistir.
    humeyni'yle 2 defa sahsen gorusmustur.
    ----------------

bunlari buraya yazma sebebim, dersini almakta olanlarin karsilarinda kimin durdugunu bilmelerini istememdir. bir dahaki sefere hakkinda yorum yaparken insanliga katkilarini ve onun karsisindaki konumunuzu dusunup buna gore hareket etmenizi dilerim.

kaynaklar:

http://www3.interscience.wiley.com/…828878/abstract
    http://www.popline.org/docs/0717/034536.html
    http://query.nytimes.com/…031f936a3575ac0a966958260

not: ricam uzerine yazdigi referans sayesinde su an universite egitimime kanada'da devam etmekteyim. kendisine tesekkuru bir borc bilirim.
  • dersine gec kalanlari sinifa alirken niye gec kaldiklarini soran, mazeret konusunda cok secici davranan hoca.

bir ogrenci dolapdere'deki derse 5 dakika kadar gec girer, kapida sorguya cekilmektedir.
    reid- kustepe'den mi geliyorsun, onun icin mi geciktin?
    ogrenci- hayir ankara'dan geliyorum hocam.
    sinif- kopar.
  • öğrencilik hayatım boyunca beni en çok etkileyen, adeta derslerine bağımlı yapan, mükkemel bir insan. dikkatiniz ne kadar dağınık olursa olsun öyle bir ders işleyişi vardır ki en haylaz öğrenci bile zamanın nasıl geçtiğini anlamaz.
  • bu hoca'nın derslerinden geçmek aslında çok ama çok kolaydır. mesela 2 haftada bir quiz yapar ve nerdeyse quiz sorularını sölercesine bazı soruların üstünde çok durur ve o soru o quiz de kesin çıkar, sadece quizden birkaç saat önce önem verdiği soruları not alıp çalışırsanız en az 80 alırsınız, derslerine katılır fakat dersini dinlemeyip saate veya oraya buraya bakarsanız kendine küfür edilmiş gibi algılar sinirlenir ve ünlü sözünü söyler "i want your eyes" eğer bu dediklerimi uygularsanız banko geçtiğiniz bir ders olur.
  • tahtaya yazdığı yazılarda ve dağıttığı handout'larda küçük i harflerini noktasız, büyük i'leri ise noktalı yazdığını fark ettiğim; sebebini merak etmekte bulunduğum ve en kısa zamanda sormayı planladığım zat-ı muhterem.

üniversite eğitiminde uzatma dakikalarını oynadığım şu dönemde -çaylaklığıma denk gelmesinden ötürü okunmakta olan girdinin tarihiyle örtüşmeyen bir dönem- uluslararası okumama rağmen dersini tesadüfen -birinci sınıftayken d aldığım bi dersi tekrar etmek isteyip seçmeli ders almak zorunda kalmam hasebiyle- aldığım şahıs. iletişim fakültesi bünyesindeki danışmanımın bile ders kayıdımı onaylamadan önce "süper bir tercih" diye nitelediği, benim de bunu girdiğim ilk dersin sonunda fark edip kendisine ilettiğim, şu anda muhabbetimizin çok iyi olduğu, ve geri kalan 7 haftadaki toplam 14 dersinin 1 dakikasını bile kaçırmanın benim için büyük kayıp olduğunu düşündüğüm insanlık abidesi.

pazartesi ve salı derslerine girdikten sonra bir iki gün kendimi ingilizce konuşup cümlelerin arasında tek türkçe kelime kullanırken bulmamın sebebi olan mr. reid beyefendinin, derste her anlattığı konu esnasında, o anlattığı mekanda olduğu, o anı yaşadığı bakışlarından ve olayları canlandırmasından hayli anlaşılabilir. çok yaşasındır, çok anlatsındır.
  • arada gözü dersi dinlemediğini tahmin ettiği birine takıldığında birden çıldırıp herkesi pür dikkat kesebilir. 'sit up' and 'be quiet you're not stupid' mottolarıdır.

bunun dışında kendisiyle olan bir anımdan bahsetmek gerekirse, bayram münasebetiyle istanbul'a bilet bulamayıp dersine gelemediğimin ertesi haftası durumu anlattığımda yanlış anlayıp fakirliğimden bilet alamadığımı sanmış, izah etmeme fırsat vermemiş ve tavsiyelerde bulunup gülümsetmiştir.
  • western culture hocamdı. ilk başta pişman olmuştum o dersi seçtiğimize ama kendisini tanıyınca haftada 2 saatin kendisinden bişeyler öğrenmek için çok yetersiz olduğunu anladığım mükemmel zat.
hesabın var mı? giriş yap