99 entry daha
  • anne ölümü, doktor hatası olsun veya olmasın soruşturma sebebidir. konuyu tüm detaylarıyla bilmiyorum; ama bir hekim olarak şu soruların mutlaka soruşturmada sorulması gerektiğini düşünüyorum.

- üçüz hamileliğin riskli olduğunun anne ve babaya önceden anlatılıp anlatılmadığı, erken gebelikte sayının üçten ikiye indirilmesinin teklif edilip edilmediği,

- hastanın vital (hayati)bulgularının (hayati fonksiyonlarının kaydı her hastanın dosyasında hemşire gözlem kağıdında bulunur) ne zaman bozulmaya başladığı,

- hastanın kanaması başladıktan sonra hemogram (kan sayımı) takibi yapılıp yapılmadığı,

- ikiz gebelikte bile normal doğum tercih edilmezken, üçüz gebelikte ve bebeklerin kalp atımlarının sıkıntılı olduğu bir durumda neden normal doğum gibi bebekleri daha fazla strese sokan bir yolun tercih edildiği,

- bebeklerin kalp atımının nst ile veya ultrasonla ne sıklıkta takip edildiği ve sonuç değerleri,

- bebeklerin kalp atımında problem olduğunun tespit edildiği saat ve ilk müdahale ile arada geçen süre,

- doğum sonrasında bebeklerin 0. ve 5. dakika apgar skoru ve yenidoğan uzmanının almış olduğu notlar, uygun ve yeterli yeniden canlandırma işleminin yapılıp yapılmadığı,

- annenin kanamasını durdurmak için gerekli algoritmaların klavuzlara göre uygulanıp uygulanmadığı, uygun kan ürünü replasmanı ve sıvı replasmanının uygulanıp uygulanmadığı, sorgulanmalı.

bütün bu sorulara tatmin edici ve ispatlı cevap verilirse bu olay bir komplikasyonlar silsilesi ve hekim hasta iletişimsizliği olarak adlandırılır. eğer bu sorulardan biri bile cevaplanamıyorsa veya usulüne göre yapılmamışsa o durumda bu malpraktistir (yanlış uygulama) . malpraktis varsa sorumlular büyük ceza alır ve bu olayın sorumluluğunu ve yükünü o zaman ne hekimlik sigortası ne de hekimlik vicdanı kaldıramaz.
  • malpraktis ve taksirle ölüme sebebiyet verme iddiası içeren başlık. başsağlığı dilegimden sonra sözlük linç ekibinin başlık altındaki mesaisini dikkatle takip ettigimi söylemek isterim. adli olaylardaki bu kadar rahat yorum yapabilir haliniz, en hafif tabir ile sorumsuzluktur. olay anne ölümüdür ve sorusturma için şikayetçi olmaya gerek yoktur. kaldı ki ailenin ayrica dava açma hakkı saklıdır. hayır, konu hak arama degil, sağlıktaki sorunlar diyorsanız bunun çözümü de bu anlatım tarzı değildir. yetersiz akademisyenlerce yetiştirilen beceriksiz personel sorunu sadece tıp alanında değildir. yaklasik yirmi yıldır yasadigimiz siyasal iklim sadece ekonomik yıkımla mi tezahür edecek sanıyordunuz. sağlık politikası daha büyük beton binalara endeksli bir anlayış elbette basarisiz olacaktı. kadrolaşma ve liyakat sorunlarına deginmeyecegim bile. önerim, kendinizi koruyun. gebeyseniz (hele üçüz) ilk günden güven veren bir hekiminiz olsun. doğum, her ne kadar fizyolojik görünse de sürprizlerle doludur. bir şekilde hasbelkader bir acile yakınınızı götürmek zorunda kalırsanız, işlerin yolunda gitmediğini anladiginiz an soğukkanlı olun. alternatifler geliştirin. örneğin konuda hasta yakınına "bildiğiniz tanıdığınız doktor varsa çağırın" denmiş. eğer bu doğruysa, orada bir dakika durmanın anlamı kalmamış demektir.
  • olaylar öyle anlatılmış ki insan kendini orda hissediyor.. ben gerçekten kelime bulamıyorum bu ve daha bisürü olaya..gerçekten üzücü kırıcı vahim
  • eğitim ve araştırma hastanelerine çok çok ama çok zorunlu kalmadıkça düşmeyin. tıp biliminin tabutu oralar.
  • ihmalin, savsaklamanın hayatlara mal olduğu bir meslek doktorluk. işini layıkıyla, severek ve gerekli önemi vererek yapanlara sonsuz saygım var fakat ne yazık ki bu sektörde bu tarz insanlar da var. acınızı ve otopsi istemenizi anlamakla beraber ne gerekiyorsa yapılması ve sorumluların, yitip giden canlar ve bundan sonraki kurban adaylarının hayatları için en ağır cezayı almaları gerektiğine inanıyorum. bizim toplumda şikayet, kontrol mekanızması çalışmadığı için allaha havla diye bir makam olduğu için bu olayların sonu gelmiyor maalesef. bu ve buna benzer sorumsuzluklar hayatın her alanında karşımıza çıkıyor.
  • nutkum tutuldu okurken allah rahmet eylesin.

özellikle birinci derece yakınını gece yarılarına kadar hastane kapılarında beklemeyen, yoğun bakım servisinin kapısına baka baka çaresizlikten ağlamayan, it gibi azarlamaya kalkan doktorlarla konuşmaya çalışmayan, hemşirelere bile küçük tanrı gözüyle bakmayan hiç bir insan anlamaz durumun psikolojisini.

tabii "yargısız infaz yapmamayım" diyebilmek büyük sakinlik, vefat edenin yakınına da "ama canım doktorlar da insan bak şimdi bikbik.." diye ahkam kesmek de büyük gevşeklik.

hastaneye düşmeden, küt diye gitmeyi çok istiyorum.
    inşallah.

aileye sabırlar dilerim.
  • bu kadar kolay mı ya?
    bir değil 4 can!
    meslekten ihraç değil, müebbet olmalı bunun cezası!
  • üzücü bir durum merhuma allah rahmet eylesin, bu pisi pisine ölüm ve bunun sorumluları cezalarını çekmeli, gereken neyse otopsi veya herhangi şeyler mutlaka yapılmalı burda eş neden otopsiye izin vermemiş anlaşılır gibi değil ortada bir cinayet var resmen, yazık olmuş bebeklere ve anneye, bu ülkede paranız varsa iyi bir eğitim ve iyi bir sağlık hizmeti alabiliyorsunuz malesef..
  • her şeye rağmen yapılabilecek her şey yapılmalı, gerekirse feth-i kabir de dahil ama doktorluk gibi kutsal bir mesleği bu kadar itibarsızlaştıran canavarlar orada doktor diye durmamalılar.

rezalet değil, cinayettir.

başınız sağolsun, allah dayanma gücü versin...
  • doktor nefretinin kusuldugu bir baslık daha. herkes hakkını yasal yollarla aramalı birine şiddet uygulayarak degil. allah rahmet eylesin kaybı olan ailenin acısı büyük. ancak ihmal varsa bile ben hiçbir doktorun bir gebeye tokat atıp seninle anlaşamayacagız dedigine inanmıyorum. mesela uykulu hastanın ki biz letarjik deriz bilincini kontrol etmek için agrılı uyaran verir meme ucunu sıkarız ki uyanıyor mu bilinci ne durumda kontrol edebilelim. mesela hızlı nefes alıp veren halk arasında sinir krizi geciriyorum diyen hastaların agzına bi torba tutar ona solutursunuz ki alkaloza girmesin. bunu yaptıgım konversif şahıs bana vurmuş beni boğmaya mı çalışıyorsun diye bas bas bagırmıstır.
    kadın dogum uzmanı olmamakla birlikte cogul gebeliklerin baslı basına yüksek riskli oldugunu, her dogum sonrası rahmin kasılma gücünün azalması sebebiyle uterin atoni yani kasılamama sonucu kanamanın durmamasının görülebilen durumlar oldugunu biliyorum. bu durumda hastayı kurtarmak için rahim alınır ancak hasta yine de kan degerleri bozuldugu için dıc tablosuna girip hayatını kaybedebilir.
    bu olayda ihmal var mıdır, neler olmuş bitmiştir bilmiyorum ancak burada isim vererek şahısları hedef haline getirmenin yasal olarak başlığı açana da hukuki yaptırımı olacagı kanaatindeyim.
    linç ekibi bana saldırmak için mesajlara yüklenmeyin zira kimseyi savunuyor degilim ama hastaların her agzından cıkana inanmayacak kadar uzun süre hekimlik yaptım ve bazen anlatılan ve hata sanılan olayların da aslında olağan oldugunu biliyorum.
    ölene allahtan rahmet yakınlarına da bassaglıgı diliyorum zira ihmal veya olağan bir komplikasyon sonucu da olmus olsa her koşulda aile için çok zor.
171 entry daha
hesabın var mı? giriş yap