• çok milliyetçi vatansever doğu karadeniz halkı arapları havaalanında çiçeklerle karşılar.
    afganlara çay toplattırır.
    türklüğüde kimseye bırakmazlar.
  • il rize' yse benim açımdan sorun yok. rizeliler de istanbul'da belli yerlerde hemşeri torpiliyle hak etmedikleri işlerde çalışıyor. işin ucu koyu akp'lilere dokunsun ki aydınlanma hızlı başlasın.
    din kardeşleri ile mutlu mesut yaşasınlar gönlü bol rizeliler :) hepsi birer sevgi pıtırcıgı olduğu için bu mazlum millete sonuna kadar sahip çıkarlar güvenim sonsuz bu konuda.
  • çay atma işini vermezler ama :p

tanım: iş verme işi.
  • sonra da bu mülteciler türkiye'de sorun olmaya başladı diye kafa ütülerler. kurnaz rize insanı ne de olsa, işçiyi ucuza kapatsın da, isterse türkiye satılsın umurlarında olmaz. sadece kendisi daha çok kazansın yeter.
  • çay toplamak türk işçilerin tenezzül etmediği bir iş olduğu için yerli işçiyi ve işsizliği pek etkilemeyecektir.(bkz: gürcü işçiler) ayrıca rize halkı en ufak taşkınlıkta patır kütür afganları vurmaya başlayacak ve bir daha sokmayacaktır.
  • türkleri işlerinden etmeyecekler.çoğu türk'e topla , sat ve parasını kendine al demediğin sürece maaş karşılığında çalışmıyorlardı.normalde gürcüler bu işlerde çalışıyordu.fakat son senelerde gürcüler de pek fazla çalışmamaya başladı diye biliyorum ya da maaşları iş verenler tarafından fazla bulunuyordu.
  • bir kaç ay önce karadeniz turu yapmış biri olarak söylüyorum. karadenizde çay toplama ücreti aylık 7 bin tl civarında ve buna rağmen yerli işçi bulunamıyor meydan göçmenlere kalıyor.
  • "bu milletin emeklisine bir lira zam yapmamak için neredeyse elleri titriyor, emekliye zam yapmayı neredeyse günah olarak görüyorlar ama `bu milletin parasını dünyanın 175 ülkesine saçıyorlar`. bu ülkede çalışan gariban emekçinin asgari ücretini 3 bin lira bile yapmıyorlar.

türkiye'de milyonlarca vatandaşı açlık sınırının altına mahkum ediyorlar. ama türkiye'ye doldurdukları 5,5 milyon suriyeliye 52 milyar dolar harcamakla gurur duyuyorlar.

biat etmiş bir kitle hâlâ bu zihniyete oy veriyor. dolayısıyla akp politikalarına baktığımızda çok açık bir şekilde görüyoruz ki, türkiye'de sadece türk milleti olmak suç."

(bkz: 10 ağustos 2021 yılmaz özdil açıklamaları)
  • günaydın. *

ikinci senesindeyiz artık bu işin. pandemi öncesi gürcü işçiler çalışıyordu. pandemi döneminde gürcistan'a kapıları kapattığımız için ülkemizdeki diğer milletlerden insanlar gelmeye başladı.

türk işçi diye bir kavram kalmadı arkadaşlar. herkes üniversite okuduğu için, ben üniversite okudum çay mı toplayacağım diyen gençler ailelerine yardım etmiyorlar artık. işsiz gezseler de tarlaya çoğu girmiyor. bu olay yaygınlaştıkça yabancı uyruklu işçiler bu işten para kazanır oldular.

pandemi öncesinde 1000 tl veriyorduk ton başına. 3 öğün de yemek istiyordu gürcüler. bu sene çay zamanına denk geldim, araştırdık 2 afgan işçi bulduk. 1150 tl'ye geldi bu işçiler. sadece öğle yemeği verdik. duydum ki gürcü işçiler bu sene 1300 tl'ye topluyorlarmış, hem de yine 3 öğün dahil.

parasını geçtim insanlık olarak hangisi iyi derseniz, ikisi de aynı bokun laciverti. gürcülerin de bu coğrafyada çok olayı olmuştu. afganların bir olayını duymadık ama daha yeni oldukları içindir. kavgalar olacaktır muhtemelen.

keşke işçisiz toplansaydı ancak olmuyor işte. toplayacak adam kalmadı ailelerde. ya çay sektörü bitecek ya da bu şekilde devam edecek.

bize gelen afganlarla bu sene konuştum biraz. biri 35 yaşındaydı. 3 çocuğu varmış afganistan'da. 3 senedir türkiye'deymiş. oraya gitmek çok kolay ama geri buraya dönemeyiz, biraz daha kalıp döneceğiz dedi.

diğer afgan ise nişanlıymış. o da 3 senedir buradaymış. senin nişanlın seni beklemez, evlenmiştir başka biriyle dedim, deme öyle abi dedi.

tek çıkış yolu var bunun. organik gübreyi tüm müstahsillere zorunlu tutup rekolteyi düşürmek gerekiyor. hem çayın kalitesi artacak, hem de toplamak daha kolay olacak. böylece işçiye daha az ihtiyaç duyulacak. bunun çalışması yapılırsa yabancı uyruklu işçi kalmaz o coğrafyada.
hesabın var mı? giriş yap