şükela:  tümü | bugün
 • amerikan ic savasi sirasinda konfederasyon generali.konfederasyon ordulari hezimete ugradiktan sonra kurmaylarinin yaptigi "orduyu daglara cek,vurkac yaptir,eskiyalik yaptir" onerisine,"eger onlari daga cekersem,hem kendileri,hem ulke zarar gorecek,boyle bir sey yapmam imkansiz" diyerek buyuklugunu kanitlamis bas kumandan
 • the red badge of gayness adli enfes south park bolumunde eric cartman tarafindan canlandirilmis komutan. savas sirasinda yazdigi bir mektup da asagidaki gibidir.

  dear guys!

  words cannot express how much i hate you guys! as we fight our way northward into the great sundown, only that one thing remains certain! that i hate you guys with every tired muscle in my confederate body! we're taking topeka and now i must rally the men onward to mossourah, because i will not stop until we have won it all and y'guys are my slaves, because i hate you guys! i hate you guys so very very much!

  yours,
  general cartman lee
 • robert e. lee olarak da gecer. aslinda west point mezunudur. kuzey ile guney arasinda secim yapmak zorunda kalir. guneyi secer. cunku virginia dogumludur.

  (bkz: gods and generals)
 • johnny cash'in general lee adlı şarkısında bahsettiği şahıs.
 • montgomery cliftin from here to eternity filminde canlandırdığı karaktere verilen ad. filmdeki karakterin tam adı robert e. lee prewitt idi.
 • amerikan iç savaşında konfederasyon ordusunun başında olan taktik deha sahibi general.

  konfederasyon (güney) savaşın ilk yıllarında üstündü. ama birlik (kuzey), daha çok askeri güce ve kaynağa sahipti. 1863 yazında lee, birliklerini kuzeye, pennsylvania’ya yönelterek bir kumar oynadı. gettysburg’da birlik ordusuyla karşı karşıya geldi. ve amerikan topraklarının tanık olduğu en büyük savaş yaşandı. 3 gün süren umutsuz mücadelenin ardından konfederasyon birlikleri yenilgiye uğradı. o sırada, mississippi nehrinde savaşan birlik generali ulysses s. grant, vicksburg’u aldı. böylece mississippi vadisi’nin bütün kuzeyi ele geçirilmiş ve konfederasyon ikiye bölünmüş oluyordu. lee ve grant yönetimindeki birliklerin uzun çarpışmaları sonucu, 2 yıl sonra konfederasyon ordusu teslim oldu.
 • iced earth şarkılarında bol bol adı geçince merak edilip araştırılan delikanlı asker.şarkının
  "it's over now we are retreating
  i never thought that we'd be beaten
  all this blood is on my hands
  the thousands dead due to my plan
  i am responsible, all of it is my fault
  i thought us invincible
  is this gods will, after all?
  i look across this blood soaked land
  all this blood is on my hands
  god forgive me, please forgive me
  it's all my fault, the blood is on my hands"
  bölümü onun ağzından söylenen en etkileyici kısmıdır. 12 dakika 35 saniyenin hiç bi salisesi boşuna gitmez.şarkı mı? (bkz: high water mark)
  bir programın daha sonuna gelidiğimizde yapımda ve yayımda emeği geçen...
  tamam gittim
 • amerikan iç savaşı sırasında csa the confederate states of america ordusunun generali. savaşın ilk yıllarında konfederasyonun umut kaynagı olmuş, bir çok başarı elde etmiş, fakat tek bir yanlış hamlesiyle konfederasyon birliğinin çatışma alanını ikiye bölerek savaşı kaybetmiştir. 1865 te ulysses s grant'e teslim olarak, savaşı konfedarsyon aleyhine sonlandırmıştır.
 • --- spoiler ---
  benjamin horne'un kafayı sıyırdıktan sonra bir süre olduğunu sandığı general.
  savaşı konfederasyon kuvvetlerine kazandırdıktan sonra kafayı toparlamış eski haline dönmüştür.
  (bkz: twin peaks)
  --- spoiler ---
 • güneyin yüz akı isimlerinden. ulyssey s. grant'tan çok daha iyi bir komutandı ve kısıtlı imkanlarla savaşı büyük başarıyla yönetti. kuzeylilerde para vardı her şey vardı ama ruh yoktu. güney ise cesaretin kahramanlığın destanını yazdı.

  ulyssey s. grant unutulup gidecek ama robert e lee sonsuza kadar hatırlanacak jefferson davis'le birlikte.