şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eversim diye bir şirketin yaptığı strateji-simülasyon oyunu. tam adı: rulers of nations: geopolitical simulator 2. ayrıntılı bilgi http://www.rulers-of-nations.com/ adresinde görülebilir.

  dünyadaki her ülkeyi koymuşlar. politikacıların karakteristikleri falan da gerçek hayattakilere benzer ama parti ve politikacı isimlerini değiştirmişler. detaylarına biraz girersek:

  -türkiye'de parlamentoda gerçek hayattakine benzer şekilde 4 tane parti var: merkez sağ partisi, sosyal demokrat parti, aşırı sağ parti, güneydoğu anadolu'ya bağımsızlık partisi. bağımsız milletvekili diye bir kavram yok. kişiler birden fazla ünvana sahip olamıyor anladığım kadarıyla, yani hem parti başkanı hem de başbakan olamıyorsunuz.

  -ai kastık falan demişler, ama kişilikler çoğunlukla birbirine benziyor. mesela teorik olarak kişi hakkında skandal yaratacak bilgiler elde edip bununla şantaj yaparak istediğinizi yaptırabilirsiniz denilmiş, ama pratikte şantaj yaptığınız herkes sizinle görüşmeyi kesiyor. ancak adamları madara etmek için kullanabiliyorsunuz dökümanları.

  -türkiye'de emeklilik yaşını düşürüp asgari ücrete zam yapıp işsizlik maaşını arttırayım diyorsunuz, halk "noluyo lan marksist mi oluyoruz" diye sokağa dökülüyor. pek gerçekçi olmamış.

  -belli bir görevi yerine getirmeye çalıştığınız senaryolar var. bunlardan biri de türkiye'yi abye sokmak. insan hakları ile ilgili reformları yapmanız falan isteniyor. yalnız senaryoda bug var, bütün reformları yerine getirseniz bile bir ülke hayır dediği için giremiyorsunuz. kim olduğunu göremiyoruz ama tahminimce bu ülke avusturya, çünkü ab içinde ally olmadığımız tek ülke o gözüküyor. ve adamları bir türlü ally olmaya ikna edemedim.

  -diplomasi olayını daha düzgün yapmaları lazım. europa universalis'ten kopya çeksinler mesela. adamlarla aramızın nası olduğunu, ne kadar para yedirirsek aramızın düzelebileceğini falan bilelim. yukarıdaki durumda mesela avusturyayı bir türlü adam edemedim. adamların ülkesine bi ajan sokmadığım kaldı ab ye giricem diye.

  -türkiye'de bir ergenekon operasyonu yapmayı deneyeyim dedim, ama olmuyor arkadaş. bütçesi küçük ülkelerde iç istihbaratı birini izlemeye gönderdiğinizde yakalanma ihtimali çok büyük. ya bari kriminal işlere bulaşmadan kişi hakkında bilgi edinme, profil oluşturma seçeneği olsa daha güzel olurmuş, ben ille adamın otel odasına kamera koyun demiyorum ki. neyse, böyle pis işler çevirecekseniz rusya gibi çok para dönen ve nispeten otoriter bir devlette deneyin, şansınız daha fazla olur.

  -adamların amacı simülasyon olduğu için detayın bokunu çıkarmışlar. sonuç olarak biz devlet başkanı olarak öğretmen maaşından tutun ülkedeki mülteci kamplarının sayısına, istihbarat harcamalarına kadar her boktan sorumluyuz. diğer bakanlar birbirlerine laf sokmak ve sizin yasalarınıza destek vermek/muhalefet etmek dışında pek bir şey yapmıyor.

  -sitesine guide koymuşlar ama bence daha detaylı olması lazım.
 • türkiye ile 2026 yılına kadar geldiğim ve hala devam ettiğim oyun. oyunun başlangıcında önce türkiye sağlık sistemi sonra terör belasının düzeltilmesi gerekiyor. sağlık sorunu oldukça masraflı olması hasebiyle hemen amerika'ya uçup inşaat malzemeleri ve oto yedek parça satmanız gerekiyor. amerika oldukça fahiş fiyatlara alıyor keza türkiye için üretim fazlası amerika içinse eksik ürünler bunlar. sonra ülkenin en doğu sınırlarına fuel oil üretim merkezleri kuruyoruz. sonralıkla secret service'e gidip fight terrorism alanını fulledikten sonra yerli ajan sayısını artırıyoruz. pkk destekçisi partinin liderini ve en popüler birkaç siyasi ismi faili meçhulle öldürtüyoruz. birkaç ay böyle devam ettikten sonra pkk'ya operasyon düzenliyoruz. pkk'yı bitirdikten sonra orduyu paralı askerliğe çeviriyoruz. ve ekonomiyi uçuruyoruz. bunlar türkiye için birkaç ipucu. oyunun devamlılığı için ayrıntılar oldukça fazla olması hasebiyle diğerlerini bulması size kalsın. seçilme yaşından tutun okulların eğitim süresine asgari ücretten faizlere kadar oldukça geniş ayrıntılardan sorumlusunuz zira. toprağım geniş olsun, ceddin deden neslin baban olayı civilization ve total war'da kalsın. bu oyunda fazla toprak almak çok güç. ya hemen halkınızın tepkisi veya dış müdahale kaçınılmaz oluyor gerekli ortamı sağlamadıysanız. toprak almaktan çok soğuk savaş olayı etkili. gönder ajanlarını destekle teröristi olmadı muhalefeti o da olmadı sivil toplum kuruluşlarını. kendi kendilerini yesinler. özellikle afetlerde kırmızı yani düşman olan ülkelere yardım edip halkın sempatisini kazanın. ekonomik anlaşmalarda oldukça etkili oluyor zira. grafikleri biraz desteklenirse über simulasyon. oyunu direkt ilerletmek yerine günlük veya haftalık olarak ilerletmenizi tavsiye ederim. öbür türlü oldukça yavaş olması sebebiyle çabuk sıkılabilirsiniz.
 • türkiye açısından, batı ülkeleri ve israil'in müttefik sayısı ve rusya ile çin'in ordu gücü yüzünden bu ülkelere savaş açmanın kendi kuyunuzu kazmak olacağı herkesçe malum olan oyun. özellikle suriye, lübnan, ürdün, filistin bloğu yeterli askeri gelişim sağlandıktan sonra saldırılabilecek ülkeler, avrupa ve amerika'nın müthiş desteği ile tabi, türkiye ile oynuyorsanız eğer. kıbrıs en kolay lokma. birkaç avrupa ülkesinin notası dışında ses eden olmuyor. suriye'nin müttefiği iran, çin ve rusya'ya doğal afetlerde yapılan bağışlar ile halkın sempatisini kazanmak veya ülkelere gönderilen ajanların ülke üst yönetiminde yer alan kişilere düzenlediği operasyonlar ile skandal yaratarak, kara propaganda yaparak istifaya zorlanması ile ülkeye saldırmanın oldukça kolaylaşacağı gözden kaçırılmamalı. ülke güvenliğini sağlamak için polis sayısını artırmak yerine kamera sistemleri ile çok daha ucuza halledebilirsiniz. her yıl düzenli olarak yapılan sendika mitinglerine pek aldırmayın. yerine sendika patronlarına el altından para transfer edin. 2028 yılına kadar azerbaycan gürcistan savaşı, japonya çin savaşı, rusya letonya savaşı (rusya'nın kolonisi olur savaş sonucunda letonya), almanya litvanya savaşı (almanya'nın kolonisi olur litvanya) fransa venezuela savaşı gerçekleşir. çin, ukrayna ve iran'da nükleer patlama, doğu afrika ülkelerinde açlık, doğu avrupada uzun süre tedavi edilemeyen virüs, türkiye (gaziantep - 2017, kayseri - 2026) brezilya ve hindistanda büyük depremler ülkelere öngörülen büyük felaketler. afganistan, etiyopya ve pakistan terörist faaliyetleri yüzünden, ajan faaliyetlerini terör örgütlerinin popüleritesini azaltmak için kullanabiliriz. ve evet bir ülkeye saldırmayı düşünüyorsanız sivil toplum kuruluşlarına ve muhalefete hibe yapmalı, terörist grubu resmen mecliste tanıyıp silah ve nakdi yardım yaparak propaganda yapmalısınız. aksi halde hem kendi halkınız hem karşı tarafın halkı sizi düşürür. son olarak 2028 yılında dünya nüfusunun %32'si ateist olarak öngörülüyor.
 • açılırken 4.30 versiyonum çıktı yükleyeyim mi diye sorduğunda cancel yapılması gereken oyun. tabi oyununuz orijinal değilse. aksi halde sizden serial istiyor ve 4.30 versiyonunun serialini bulmak imkansız. 2029 yılına kadar gelmeme ve o kadar reform yapmama rağmen ''human rights'' levelimin rusya'yı geçemediği oyun olarak türkiye adına gelecekten umudumu yavaş yavaş kaybetmeme neden olmuştur. o kadar üniversite açtım, o kadar prof. yetiştirdim, o kadar nobel aldım, o kadar icat çıkardım dünya yararına amma ve lakin hala 2. dünya ülkesiyim. bi' oyun realiteye bu kadar uyum sağlayabilir ancak. benim gibi başbakan bulmuşken bu haldeyse memleket, demek tayyip olsa ohoo!
 • biraz önce ermenistan savaşından çıkmış bir başbakan olarak sesleniyorum, sakın ha "ibneler hiçbir teklifimi kabul etmiyorlar, göt kadar toprak nasılsa dalar iki dakikada alırım" demeyin, bir anda rusya'yla iran adamın amına koyabiliyor.
 • son suriye gelişmeleri sonrası realiteye dönüşmesi oldukça şaşırtan oyun. evvela amerika'nin teklifi ile güvenlik konseyinde insan haklarına uyulmadığı gerekçesiyle bm müdahalesi için oylandı. çin, rusya ve iran karşı çıkınca kabul edilmedi. free democratic syria grubunu desteklemiş sayılarını 100.000'e getirmiş ağır silahlar ve muhimmat yardımı yaparak terörize etmiştim. 2019 yılıydı batının desteğiyle suriye'yi tamamen ele geçirme yılım. sonrasında lübnan, ürdün, filistin ve mısır türk toprağı oldu. yaklaşık 10000 asker kaybetmiş, en az 30 yıl geriye gitmişti insani gelişmişlik düzeyim. ben bu tezgâhları oyunlarda olur sanırdım. hasılı adının hakkını veren oyun.
 • easy'de oynayınca saçmalıyor. popülariteyi %100'e getirtdikten sonra meclisin yetkilerini kaldırmak için yasa tasarısı verdim, akp'nin %70, chp'nin 60% 'evet' oyu ile geçti. kendi heykellerimi diktirip yüzsüz bir şekilde açılışına falan gittim, kendi partimin genel başkanını sebep göstermeden tutuklattım, kimsenin bir şey dediği yok.

  edit: o kadar da sacma degil aslinda, gercekciymis baya.
 • ing. ülkelerin cetvelleri.

  bilgisayarımda oyunu indirecek yer kalmadığı için anca böyle saçma esprilerle ortak olabiliyorum oyuna. az bekleyin lan, koyacam ortalığın...
 • turkiye'yi ab'ye sokma gorevi icin kibris'a savas acip ele gecirmek gerekiyormus. bm guvenlik konseyine gidiyorlar ama herkesle kanka oldugumuzdan dolayi yaptirim icin yeterli sayi cikmiyor.

  kibris'in vetosundan kurtulduktan sonra kolayca giriyoruz. demek adamlarin 'kibris sorununu cozun' derken kastettikleri buymus.
 • sanırsam üçüncü versiyonu masters of the world adıyla satışa çıkmış oyun.
  http://bit.ly/w9igbu

  bu da oyunun hazırlanış aşamasına dair bir toplantı elleam;
  http://youtu.be/d84z_bcutkg