• kocaman kocaman macar salamlarının macar salamı olduğu zamanlarda fıstık ve karabiber gibi şeyleri muhteviyatında barındıran, mahalle bakkallarında satılan, özel günlerin özel kahvaltılarında ya da beş çaylarına eşlik eden kahvaltılıklarla sofralarımızı taçlandırırdı. sonra ne olduysa oldu, plastik gibi olanlarını çıkardı maret, pınar filan.

eski lezzeti bulamıyoruz, yiyemiyoruz efendim.
  • ebedi caylak.
  • araplarin latin harfleri ile selam yazma $ekli.
  • salamli salcali makarna diye adlandirilan gece yarisi finallere calisan ogrenci ahalisini doyurmak icin icat edilmis yemegin ana malzemelerinden. genelde en dandik marketten alinmis en dandik salamla yapardik biz bunu, biraz buyuyunce vazgectik.
    (bkz: korpe/8)
  • ne kadar ince dilimlenir ise o kadar makbuldür
  • dokuzuncu nesil çaylak.
  • ebedi caylak dedik, sonunda dogum gununde sabirtasi yazar oldu bu adam. hayirlara vesile olsun, dogum gunu de kutlu olsun esegin.
  • yurt dışında insanlarin "salami" dedikleri şey değildir.. onlar ağızlarının tadını tam oturtamadiklari için bizim mis gibi sucugumuzu daha büyük yapip "salami" diyorlar.. yarin bir gün ele güne karışırsınız, pizza yerken "salami" dediginizde salamli pizza yerine sucuklu pizza gelirse moraliniz bozulmasin diye anlatiyorum bunu. ama illaki delirdiniz kudurdunuz, salam yiyecegim de salam yiyecegim diyorsunuz, yanınızda taze beyaz ekmeginiz ile izmir tulumunuzu getirmissiniz (ki bu cidden mükemmel bir kombinasyondur.. taze beyaz ekmeğin arasına ham salam ve izmir tulum) o zaman aleni olarak "genoese salami" demelisiniz.. o zaman size dananin dandik ama yenilebilir etlerinden yapilmis bir şey cikaracaklardir..

hikayesi budur salamin işte.. içinde çok dandik şeyler yoktur.. sosis mendeburunda oldugu gibi kıkırdak falan yoktur ama ne bileyim yanak vardir, paça vardır, kuyruk, çük falan vardir.. çük konusunda abartmiyorum cidden olabilir.. yani salami çiğ yerken bir zamanlar onun bir çük oldugunu düşünebilirsiniz.. hoş ben bu gerçeği anlatarak ne elde ediyorum bilemedim şimdi.. cehalet mutluluktur diyerek gitmek istiyorum.
  • kaliteli salama sucuk denir.
  • eti çok sevdiği halde çeşitli sebeplerden ötürü yememe kararı almış bendenizin, 2 haftalık bir et perhizi sonunda, yaklaşık 12 cm çapında incecik, fıstıklı bir dilimi sebebiyle bu perhizden vazgeçtiği güzeller güzeli bir yiyecektir salam.

(bkz: salamlı yumurta)
hesabın var mı? giriş yap