azuth

  • 7484
  • 1
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

higgs bozonu

bilim adamlari, onlara kahve tasiyan stajyerler, ortami temizleyen gündelikciler falan bu madde'yi tersten olusturmaya calisiyorlar anladigim kadariyla.. parcaciklari carpistirarak, onlara işkence edip, dünyada tatmayacaklari acilari yasatip, enerjilerini yok etmeye, boylelikle higgs bozon'unu göreve cagirmaya calisiyorlar..

bu carpistirma icin, iki tane atom'un ışık hızına cok yakin bir hıza cıkmasi, ve birbirlerine kuvvetlice vurmalari gerek.. bunun icin de sahane bir ensturman gerek işte.. buna da parcacik hizlandirici deniyor.. ilk parcacik hizlandirici 1929 yilinda ernest lawrence tarafindan "kirmizi bir legen" olarak tasarlanmis.. tabi verim alinmayinca daha büyük genis seyler yapilmis..

parcacik hizlandiricilarin daha kücük seyleri kesfetmek icin büyümelerinin asil hikayesi, penalti atisi icin gerilen oyuncunun hikayesine benziyor aslen.. ne kadar büyük olursa o kadar hizlanabiliyor yani..

ama cern'deki parcacik hizlandirici, bir proton'un gorup gorebilecegi, maksimum verimin alinabilecegi en büyük hizlandirici. yani onun üzerinde büyüklükte bir parcacik hizlandirici yapmak müsriflikten baska bir hadise degil.. işte o yüzdendir ki bu deneyde higgs bozonu bulundu bulundu, bulunmadi siktir edilecek.. artik aglayan mi olur, "dini buldum" diyen mi olur bilemiyorum..

devamını okuyayım »
11.09.2008 23:44