şükela:  tümü | bugün
 • 27 mayis 1960'in önemli kisilerindendir. kurmay yarbay olarak görev yapmistir.

  milli birlik komitesi'ne secilen ilk 38 kisinin arasinda adi bulunmaktadir. 1961 anayasasi'nin hazirlanmasi icin kurulan komisyonda da görev yapmistir.

  ukteyi veren: kasaturasiz rambo (17.07.2006 10:51)
 • 1954'te tokya askeri irtibat bürosunda bulunmuş, madrid ataşemiliterliği yapmıştır. 27 mayıs askeri darbesinde kurmay albay olarak fiilen bulunmuştur.

  15 ekim 1961'de yapılan genel seçimlerden sonra seçilen miletvekilleri ile kurulan t.b.m.m. 12. dönem, 25 ekim 1961'de toplanarak askeri rejime ve dolayısıyla milli birlik komitesi'ne son vermesiyle cumhuriyet senatosu milli birlik komitesi üyesi olmuştur.

  cumhuriyet halk partisine yakınlığıyla bilinmektedir.bu sebeple ihtilal öncesinde alparslan türkeşle aralarında sık sık görüş ayrılıkları olmuştur.
 • sami küçük hakkında hasan pulur yazısı

  odtü'nun kapatılmamasında, 1961 anayasasının özgürlükçü ruhunda çok payı vardır. laik ve cesur adamdı, toprağı bol olsun.
 • sami küçük'ün 2008 yılında yayınlanan" rumeli'den 27 mayıs'a" isimli kitabında sanki bugünleri görmüş gibi şöyle bir önsöz var:

  ".....halen yaşanmakta olan olayların,ülkemizi,27 mayıs devrimiyle gerçekleşen anayasa'da yazılı demokratik,laik,sosyal hukuk devletinden,ürettiğinden fazlasını tüketen,istihdam yaratmayıp borç batagında yüzen ve bir çok açıdan dışa bağımlı bir dinci sadaka rejimine doğru götürdüğünü görüyorum.türkiye'nin bu karanlıktan ancak akıl ve bilimi rehber kabul eden aydın kadroların seçimle iktidara gelmesiyle çıkabileceğini ve çağdaş uygar devletler arasında yerini alacağını düşünüyorum."

  27 mayıs kadrosu bence 12 eylül kadrosundan farklı olarak daha idealist,vatansever ve eğitimli subaylardı.ruhu şad olsun.