• pandik demokrasisi daha güzel. daha zevkli en azindan.
  • seçim öncesi başörtüsü gibi bi sorun var deyip seçimden sonra çözeceğiz diyen, ondan sonra çözmeyip anayasa sorunu var seçimden sonra çözeceğiz deyip çözmeyecek olan zihniyetin demokrasiden anladığı bir çift kelime.
  • seçim barajı yoksa (ya da çok düşükse), milletvekili adayları önseçimle belirleniyorsa, partilerin politikaları genel başkanın iki dudağından çıkan kelimelere göre belirlenmiyorsa parlamenter demokrasinin en önemli ayağıdır.

edit; fazla kelime
  • yıllardır darbe gelecek, ordu gelecek hepinizi öpecek diyerek bize zorla yutturulan demokrasi.

bu ülke insanının bu sözde demokrasi ve darbe dönemi haricinde hiçbir şeyi layık görmüyorlar sanırım, ülkemizin şu anda bulunduğu demokrasiyi sandık demokrasisi olarak görüp daha iyisini istemek, darbe istemek değildir, bunu düşünmek de tam bir mallıktır. ben bu ülkenin demokrasisini geri bir demokrasi olarak görüp halkımıza daha iyi seçenekler sunulmasını ve bu seçenekler ışığında tercihlerin yapılmasını istemek ile darbe istemenin hangi tarafı birbirine benziyor, anlamak mümkün değil. bu ülkede seçtiği milletvekili bilmeyen (ben de dahil) bakanını bilmeyen, cumhurbaşkanını bilmeyen seçmen oranı yüzde 50'den fazladır. bu ülkede lider ve partisi seçilir, önümüzdeki seçimde de tayyip erdoğan mı daha iyi kılıçdaroğlu mu ve bunlara bağlı olarak inançlar oylanacak, buna demokrasi diyebiliyorsak kalalım böyle, hiç fazla demokrasiye ihtiyacımız yok.

kısacası bu ülkenin insanı daha iyi şartlarda daha demokratik, özgür yaşamayı hak ediyor. bu ülke insanı iki çürük meyveden birisini seçmesini kimse zorlamamalı.
  • sayısal loto çekilişindeki hosteslerin düğmeye basması kazananı ne kadar belirliyorsa, türkiye tipi tek yönlü, geri beslemesi olmayan temsili demokrasilerde de attığınız oyla kazanımınız aynı ihtimal ve oranda gerçekleşir. büyük ikramiye birine vurur, bazen paylaşılır ama o asla siz olmazsınız. sizin göreviniz düğmeye farklı niyetlerle basmak olur sadece.

ya eyvallah... bunu kabul etmekte sorun yok. dersin; düzen bu... açıklarını ortaya koymazsın, üzerine kafa yormazsın peki.

ama yüceltmek ne lan it?!
  • daha iyisini yapana kadar en iyisi gibi duruyor, bence de daha iyisi olmali tabii.. ama bizim memlekette "ya bu iyi degil, hani keske daha bi rererö olsa" diyenlerin cözümlerine de pek güvenemiyorum nedense.
  • olm, akp'nin bunu kötüye kullandigi kesin, iktidara gelen herhangi bir yavrunun kötüye kullanacagi da kesin.. ama yani ne bileyim.. hani olmasa daha iyi olur diyemiyorum.
  • eğer talep oligarşi, darbe sonrası teknotratlar hükümeti vs. değil de, daha gelişmiş ve özgürlükçü bir demokrasi ise, günümüzdeki durumu eleştirmek için hatalı seçilmiş kelimeler kullanılmaktadır. sandık her zaman olacak, birilerinin, genellikle çoğunluğun istemediği bir hükümet seçimlerde birinci gelerek iktidara oturacaktır. buna çare somut alternatif teklif etmeden, "özgürlük olsun, daha demokrat olalım diyorum" demek anlamsızdır. demokrasinin gelişmesi, istenmeyen hükümetlere karşı sakin saygılı olabilmek ama aynı zamanda bunların iktidarında ekonomik siyasi ve toplumsal adaletsizlik yaşamamaktır.
  • halkın sadece seçim zamanı hesaba katılmasıdır.
  • aile büyüklerini sadece bayramlarda aramak, anneyi sadece anneler gününde mutlu etmeye çalışmak, hiç konuşulmayan bir arkadaşı sadece iş düştüğünde aramak ile eşdeğer nitelikte demokrasidir. seçimlere az bir süre kala seçmenin gözleri süslü cümlelerle boyanır, hediyelerle ona küçük sürprizler yapılır ve oyu kapılır.

(bkz: at taklayı kap köfteyi)
hesabın var mı? giriş yap