• 2019 yılında yapılması planlanan dogalgaz nakil iskelesi ve depolama tesisi ile saros körfezi'nin o güzelim doğasına zarar verilecek. bölgede büyük bir ağaç kesimi olacak ve tarım alanları etkilenecek, doğalgaz taşıyacak gemilerin faaliyeti nedeniyle deniz kirliliği oluşacak ve canlılık zarar görecek.

konu haberlere şöyle yansımış:

ilgili haber

çevre etki değerlendirme raporunda ise yapılacak boru hatları, olası doğalgaz sızıntısı riski ve körfeze girecek gemilerle ilgili bir değerlendirme yok.

güzelim bakir bir körfez daha elimizden kayıp gidecek. twitter’da #savesaros ve #sarosukoru hashtagleri ile sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. siz de bir ses verin!

fox ana haber
  • açılan change.org kampanyasına destek vermek için:

bir imza da siz verin
  • bugüne dek yüzlerce çed raporu okudum, bunun kadar baştan savma hazırlanmış bir rapor daha görmedim.

nadide bir yer olan körfeze bir doğal gaz iskelesi yapmak ve tanker sokmak başlı başına bir cinayettir.
  • (bkz: #79279482)
  • bugün (19 temmuz 2018) saat 14:00'te sazlıdere köy kahvesinde halkı bilgilendirme toplantısı yapılacakmış.
    çed raporunu okudum, bence biz çevre koruma bölgesinin, tabiat parklarının dibine, turizm geliştirme bölgesinin göbeğine 325 metrelik doğalgaz tankerlerinin yanaşacağı gemi limanlarının yapılamayacağını söyleyerek onları bilgilendirelim.
    onlar da bize yine çed raporunda yazmayan bu gemilerin risklerini, atıklarını, gemilerin boşaltma sırasında ne kadar deniz suyu kullandığı gibi küçük ayrıntıları paylaşsınlar, ne kadar orman alanına zarar vereceklerini söylesinler.

bunları paylaştıktan sonra yine de bu limanın buraya yapılmasının gerekçelerini utanmadan söyleyebilecekler mi merak ediyorum.

bi ülkenin enerji politikaları olur, çevre politikaları olur, buna göre planlama yapar ve sanayi bölgesi dediği yerlere böyle tesisleri yapar, çevre koruma bölgeleri ise korunur.... devlet hem koruyamıyor hem de koruması gereken bölgeye/varlığa kendisi zarar veriyorsa işini yapamıyor ve "emanete hıyanet ediyor" demektir. önümüzdeki süreçte neler olacak göreceğiz.
  • bugün yapılacak olan halkı bilgilendirme toplantısına bölgede yaşayanlar ve trakyanın çeşitli noktalarından gelenler katıldı. fiziki şartların müsait olmaması nedeniyle toplantı ileri bir tarihe ertelendi.

mücadelemiz devam edecek, umarım siz de en azından bize destek olmak adına sosyal medya ve ekşi sözlükte sesimizi duyurmamıza yardımcı olursunuz. #savesaros hashtag’i ile paylaşım yaparak bu sürece siz de destek olabilirsiniz.
  • buralar dolacak, medyam sağolsun insanların daha haberi olmadı. ne olduğunu, neleri kaybettiğimizi henüz göremiyorlar.
    konuşulacak çok konu var
  • bugünkü sazlıdere halkı bilgilendirme toplantısında neler oldu? gören katılan, görüntü paylaşabilecek olan varsa yeşillendirsin lütfen.
  • bugünkü halkın katılımı toplantısından kareler.

susaklar iş başında
hesabın var mı? giriş yap