• tesekkur ediyorum yukaridaki arkadasa hatirlattigi icin tekrar izlenmeli
  • ilkokulda öğle vakti okula gitmeden evvel annem ve ablamla izlediğim sadece trt'nin değil türk dizi tarihinin de en yalın, abartısız, sıcak, samimi dizisi bana kalırsa...
    iddiası , iddiasızlığıydı bu mahalle dizisinin...tuhaf entrikalar, teatral diyaloglar yoktu; olaylar, karakterler, konuşmalar , müzikler , her şey ama her şey gösterişsiz ve olağandı.
    tutulmamasının nedeni belki de buydu.

(ben bu dizideki murat karakterini ve cesur'u çok sevmiştim )
  • bu dizideki saadet'in evi daha önce 1996da şevval samın oynadığı feride dizisindeki evdir. bu da böyle gözümden kaçmayan saçma bir detaydır işte.
  • finali olmayan canım dizi. son 6-7 bölümü kayıp bildiğin.

oyuncular tecrübeli ve efsaneydi, hikaye güzeldi, olay örgüsü bir diziden daha gelişmişti.

ama ne oldu trt denilen kurum çekilen bölümleri aldı ve yayınlamadı. dizi de öyle ortada kaldı. hayır abuk sabuk dizileri cayır cayır yayınlarsınız da şunun gibi dizinin finalini neden yayınlamazsınız anlamak güç.
  • bu dizinin efsanesi olan cesur'un soyismi mertoğludur. yalnızca tek bir sahnede duyulur. aysel'inse kocası öldüğü için soyismi nedir bilmeyiz.
  • 63. bölümünün arşive eklendiğini çook geç öğrendiğim canım diziciğim.

deli dürtmüş gibi kaç gündür kulağımda aysel'in " inciiii, cesuuuur " diye bağırmalarıyla dolanıyordum. bugün bu seslere daha fazla kayıtsız kalamayıp tekrar en sevdiğim bölümlerini izleyeyim dedim. bir de ne göreyim, trt asrın kıyağını yapmış da daha önce bir türlü bulamadığım dört bölüm daha eklemiş arşivine. sanırım bugün alacağım herhangi başka bir haber beni bundan daha fazla mutlu edemezdi.
    bir şaşıfelek çıkmazı'nı bir de yeditepe istanbul'u hayatımdaki epey bir insandan daha çok seviyorum, bugün bir kez daha anlamış oldum.
  • youtube trt arşiv kanalında bölümleri yayınlanmaya başlamış.
  • yeniden izlemeye başlayınca daha çok merak eder oldum. nerede çekildi acaba? o mahalleler şimdi ne durumda kim bilir?
  • ortaokul ve lise yıllarımda, tekrar bölümlerini izlediğim dizi.

dizi olmadık zamanlarda karşıma çıktığından dolayı, diziyi büyük bir stres içinde izlediğimi dün gibi hatırlıyorum. dizinin okul zamanında ekrana çıkmaması ve dizi ekrandayken evde kimsenin olmaması için dua ederdim. çünkü dizi, babamın sevmediği türden ilişkilere ve diyaloglara sahipti. babam zaten, okuduğum kitaplara karşı da büyük bir önyargı ile yaklaşır, yoldan çıkıp da aysel gibi bi kadına dönüşmemem için çaba gösterirdi. ben ise cesur’un benim sevgilim olması için, bursa’dan istanbul’a koşup, tüm varlığımı onun varlığına armağan edecek hislerle dolup taşardım.

dizi o kadar içten, o kadar bizdendi ki; şaşıfelek çıkmazı’na gidiversem, inci çayı ocağa koyup, sebahat çekirdekle koşuverecek gibiydi. cesur denilen maymunu, tırnaklarımı kemirerek izler, “allam nolur bu çocuğu kimse sevmesin de, bana kalsın” diye, okuyup üfledikten sonra, 3 kez öperek, yüreğimin en tenha yerine kaldırırdım.

yıllar sonra, başkalarının da bu diziden haberdar olduğunu öğrenince, çok şaşırmıştım. daha sonra, öss stresiydi, üniversitesiydi derken ben hayattan koptum. dizi noldu, feru kimlere vuruldu, cesur kaç kez aşık oldu, inci’nin bacakları gerçekten güzel miydi öğrenemedim. şimdi almanca’dan, işten, çocuktan, hayat telaşından fırsat buldukça, internetten diziyi açar, gözlerim dolu dolu çocukluğumun, gençliğimin arka sokaklarında aysel ile çekirdek çitler, eşime dönerek, “biliyor musun schatz, eski türkiye, siz almanlar’ın düşündüğü gibi bir yer değildi” derim.
  • fikret kuşkan'ın genç halleri ile hey gidi günler dedirten güzel eski bir dizidir. ben bu diziyi izlerken istanbul denen şehrin türkiye deki diğer tüm şehirlerden farklı olduğunu anladım. bu semt ve mahalle kültürü kavramı bence en güzel haliyle bu şehirde yaşanmış zamanında. yıllardır unutamadığım sahnelerden biri mahallenin kasabının adı aklımda değil evdeki zeytinyağlı dolmaları yemesi sonucu karısı tarafından bahçeye dolma sarmaya yollanması mahallenin bir diğer beyinin ki adı zekeriya idi galiba oturup ona yardım etmesi:))o çocuk aklımda la böyle adamlar da mı varmış demiştim. güzel diziydi zamanında izlendi parça parçada olsa.
hesabın var mı? giriş yap