• daha hamlesi doğmamış olandır.
  • ilk oynanan taştır.
    piyon diye genellememek lazım, ya da belki at. sonuçta, oyunun gidişatını belirleyen ilk hamledir. direk e4 ya da d4 zaten açık-kapalı konum ayrımını getirmektedir. o ilk hamleyi h3 oynayanlar da var.
  • (bkz: at)
    hele bunun ikisi de elinizdeyse ve etkin kullanabiliyorsanız, rakip vezir kan ağlar, kendi veziriniz beni de kullan amk evladı diye söylenir durur.
  • konum ve oyun stratejisinden bağımsız olarak, genel değerlendirme yapılırsa ya vezirdir ya da şahtır. diğer verilmiş yanıtların tümü sallamasyon ve anlamsızdır.

tabii konuma ve oyun stratejisine göre bu durum değişebilir, o ayrı.
  • aslına bakılırsa hepsi bir bütün içinde stratejiyi oluşturuyor zaten, bu soruya cevap vermek zor biraz. ve fakat ben yine de kale demek istiyorum. 2 kale kolunuz kanadınız resmen. biri kırılsa çok eksiklik oluyor, yokluğu çok fark ediliyor. oyuna sonradan giren bir taş zaten, iyi muhafaza edilirse, yani desteklenirse kale yürür gider.
  • hepsini anlarım da "vezir diğerleri gibi hareket ediyor en kritik taş" diyene götümle gülerim. vezir tek seferde l çizip taşların üstünden geçebiliyo mu lan yarak kafa?

he bana kalırsa hepsinin ayrı kritik noktası var. satranç bir takım savaşıdır. öyle messiyi alıyım hepsini çalımlıyım yapamıyosun yani.
  • attır at. at diğer taşların aksine vezirin karşılık veremeyeceği tehditler yapar. yeri gelir şah ile veziri, yeri gelir şah ile kaleyi, yeri gelir iki kaleyi, yeri gelir vezir ile kaleyi hatta hatta yeri gelir, gelir yani yalan yok, iki veziri aynı anda kıstırır. çok büyük taştır at adı üstünde at yani olmasın mı ?
  • bütün stratejilerin üzerine kurulduğu taştır,yani şah'tır...
  • satrançta " en stratejik taş, şudur " şeklinde bir genelleme yapılamaz. en stratejik taş; oyuncuya ve oynanan oyuna göre, her oyunda değişir. bu taş, heybetli vezir de olabilir, kıçı kırık piyon da. satrançın güzelliği de buradadır zaten.
  • (bkz: at)

durduğu yerden aynı hat üzerinde olmayan 8 farklı kareyi tehdit edebildiği için.
hesabın var mı? giriş yap