• online.net'in baremetal ssd cloud hizmeti.

https://www.scaleway.com/

an itibariyle 2,99€ fiyat etiketiyle şöyle bir paketi bulunmakta:

4 dedicated arm cores
    2gb memory
    50gb ssd disk
    1 reserved public ıpv4
    200mbit/s unmetered bandwidth

ne kadar mantıklı bir versus bilinmez digitalocean ile bir vs atılmış:
    https://www.amon.cx/…-and-deploying-webapps-on-arm/

ukteydi doldu.
  • wable'ın 8 dolarlık paketi powerboostları iptal edip, ödemeyi saatlik ödemeye geçirip saatlik geçişlerde de 144 dolar gibi bir rakama satacağı haberini aldıktan sonra felik felik kaçarak geçtiğim sunucu sağlayıcısı.

2.99 euro'ya 2 core, 50gb ssd, 2 gb ram'li bir adet ipv4e sahip vps verdiler. rakam baya güzel.

vps konumu da fransa.
  • [https://www.scaleway.com/…the-openvpn-instant-apps/ https://www.scaleway.com/…the-openvpn-instant-apps/]

openvpnli sunucunuz 1 dk içinde hazır. hemde 3 €. kapın lan. 200 mbit unlimited trafik veriyor.
  • fiyat performansda şu an en düzgün vps sağlayıcısı, geçenlerde amsterdam'a da datacenterları açıldı.

önerdiğim çoğu arkadaşım en düşük 2 çözümü olan c1 ile vc1'i karıştırıyor.

c1 olan arm dedicated ile vc1 olan vps ikisi de 3 euro / ay, ve de çok belirtici değil arayüzünde bu. vps diye arm dedicated açtı önerdiğim tüm arkadaşlarım. aman kurarken dikkat.
  • deneme amaçlı dün kullandığım ve ucuz etin yahnisi misali uzak durun diyebileceğim vps ve dedicated server sağlayıcısı.

toplam 18.5 saatlik kullanımım için 40 saatlik fatura çıkardılar. saatlik kullanım ile aylık ödeyeceğiniz ücret arasındaki fark da çok yüksek. örneğin digitalocean ile saatlik ücret, aylık ücrete 28. günde erişiyor ve size 2 ya da 3 günlük bir fark kalıyor. bu sağlayıcıda 20. günde aylık ücrete erişiyor ve arada 10 günlük bir fark mevcut. bu demek oluyor ki kurduğunuz serverda sorun yaşarsanız, farklı bir kurulum yapmak isterseniz ya da fransa ve hollanda arası geçiş yapmak isterseniz ödeyeceğiniz fark çok yüksek. €3'luk server €4.32'ye kadar çıkabiliyor. faturalandırma da yaptıkları adiliği saymıyorum bile.

bu da kanıtı olsun. deneme amaçlı kurduğum serverı iptal ederken sebebini sordular ve hızını beğenmediğimi yazdım ve 7 dakika sonra destek amaçlı yardım isteği açabileceğimi belirttiler. bugün gelen faturada ise server kapanma saati şişirilmiş durumda. ısrarla da hatalarını düzeltmiyorlar.

https://imgur.com/a/k93ki
  • aylık 3 euro'ya

hem kendime özel openvpn kurdum
    hem de 50gb alan 200 mbit/s hızında sınırsız trafikli seedbox edindim. kurulum aşamasında 150 gb daha alan eklerseniz 6 euro oluyor. bence muazzam ucuz bir rakam.

yani atla deve beklemiyorsanız ucuz et pahalı et bilmem iş görüyor. ücretli vpn alayım desen 4-5$'dan aşağı bulamazsın. hem seedbox hem vpn totalde 3 euro şaka gibi bir fiyat bence.

ben hayatımda ilk kez vps vs. bir şey aldım. bu işe az çok okuduklarım dışında bilgim yok, pratik olarak sıfırım nerdeyse. teoride evet birkaç bilgi kırıntısı var ama pratike yoktu. biraz da bunun için 3 euro da sigara parası değilken bir şeyler öğreneyim diye aldım.

bu süreçte yaşadıklarımı benim gibiler için az biraz anlatayım faydamız olsun. çünkü bu süreçte yaşadığım en büyük sıkıntı kaynak ve döküman yönünden oldu. digitalocean gibi geniş kaynağı yok. kendi anlatımları da biraz yavan geldi benim için çünkü hemen anlayamadım :)

ilk başta diğerlerinin de dediği gibi ilk takıldığım nokta,

c1 ve vc1s seçimi var. ikisi de aynı özelliklerde ama hangisi benim işimi görecek bilemedim. c1 arm mimarisi, diğer x86 üzerinde. hangisini seçeceğimi kullanımım doğrultusunda c1'den yana seedbox için ek alan gerekirse kolay bir şekilde alan arttırımına gidebilmekten yana kullandım. doğru mu yanlış mı yaptım hala bilmiyorum tabi ilerde ihtiyaçlarımda arm'ın dezavantajlarını yaşamamayı umuyorum :d

ikincisi önce platforma üye oluyoruz. basic olan hesabımızı server alabilmek için developer yapmamız gerek gibi bir ekran karşılıyor burdaki develeoper hesabı destek için lazım oluyor. 2,99 € yazınca fiyatı da biraz şaşkınlık yaratıp bizi almaya itebilir dikkat edelim.

sonraki aşamada dashboard üzerinden create server diyerek c1 ve vc1s seçim ekranına geliyoruz. paris ve amsterdam lokalizasyon için seçip istediğim server'ı da işaretleyip devam ediyoruz. burda ek alanlar ve birkaç ücretli şey ilave ediyorlar. bunları ıstemiyorsanız kaldırabilirsiniz.

burda yapacağımız şey ssh ekleme olacak. onu da windows kullanıyorsanız putty isimli program ile yapacaksınız. indirdiğinizde iki program yükleniyor. biri puttygen diğeri putty.

ben putty son sürümünde(0.68) sorun yaşadım 0.67'yi bulup yükledim.

puttygen'i çalıştırıp alttan ssh2 rsa 'yı seçip generate diyoruz. sonra mouse imlecini yukarda gezdiriyoruz ki ilerleme öyle sağlanıyor.

daha sonra save public, save private diyerekten o dosyaları bir yere kaydediyoruz. ben lazım olur diyerek en üstteki ssh key'i de kaydettim word'e. en üstte yer alan ssh key'in tamamını kopyalayıp panelde ilgili yere yapıştırıyoruz sonra "use this ssh" diyerek kaydediyoruz.

server kurulumunda c1 ya da vc1s seçip istediğiniz sistemi yüklüyorsunuz. daha önce söylediğim gibi ekstra olan şeyleri çıkarıp 2,99 u görün öyle başlatın. tabi istiyorsanız ek 100 gb alan falan kullanabilirsiniz.

eğer ki hiç server vs ihtiyacınız yoksa openvpn için:

üstten lokasyon seçin, sonra c1 ya da vc1s sonra işletim sistemi(distribution) yerine imagehub sekmesinden openvpn seçip create server diyoruz.

sonra putty açıp server sekmesinde yazan ip'yi kopyalıyoruz, session sekmesindeki hostname /ip yazan kısma yapıştırıyoruz.

sonra soldan ssh yazan yere gelip artı'ya basarak açılan auth üstüne gelip sağdaki browse denilen alana save private dediğimiz dosyayı gösterip open diyoruz. root diyerek login oluyoruz. bi 10 dk içerisinde aşağı yukarı size dosya uzantısının linkini verecek. server ip'niz ile başlayacak http adresi bu. en sonunda ".ovpn" yazan. o linki tarayıcıya kopyalayıp yapıştırın direk dosya inecek. aradaki noktaları falan kopyalayamıyor bazen ona dikkat edin.

daha sonra openvpn client diyerek google'a yazın ve indirin windows için olanı vs. sağ alta simgesine sağ tık yaparak import file diyerek inen config dosyasını gösterin. direkt bağlanıyor zaten. pc için her şey bu kadar.

ios için de ben şöyle yaptım,
    1- openvpn appstore'dan indirdim.
    2- indirdiğim config dosyasını iphone'da kurulu olan maillerimin herhangi birisinden kendime mail attım.
    3- mailde gelen dosyaya tıklayıp üst oka bastım ve openvpn ile aç dediğim zaman direkt ayarları almış oldu. autologin için onay verdim ve connect dediğim zaman bağlandı.

android için de benzer şekilde yol alabiliriz.

seedbox olarak da, yine aynı şekilde create server dedim. c1 seçtim imagehub'dan torrent olanı işaretleyerek kurulumu başlattım.

kurulum tamamlandıktan sonra public ip kısmını kopyalayıp tarayıcıya yapıştırın. create your acount denilen bir ekran geliyor. kullanıcı adı ve şifre oluşturup tamam deyin ve tekrardan size giriş için kullanıcı adı ve şifre soracak buraya da bilgileri girip tamam deyin, manage your torrents kısmından torrent arayüzüne ulaşıyorsunuz. list of file kısmından da dosyalarınızı takip edip indirebileceğiniz bölüm var.

pc ye indirdiğiniz torrent dosyalarını sürükle bırak yaparak indirme işlemini başlatablirsiniz.

ayrıca filezilla ile de, sunucu kısmına torrent serverin ip'sini, kullanıcı adı ve şifre kısmına da yarattığınız aynı bilgileri girip kapı kısmını boş bırakarak dosyalara ulaşıp, buraya dosya atabilir ya da dosyanızı daha sağlıklı bir şekilde indirebilirsiniz.

yazı biraz uzun olsa da yapılacak işlemler çok kısa. en temel seviyede yapılacak şekilde anlattım. eksik hata varsa düzeltiriz.
  • faturanızı geciktirdiğinizde yedeklemesiz tüm hizmetleri siliyorlar. ödeseniz de geri gelmiyor. ancak vpn kurulur.
  • kesinlikle kullanılmaması gereken servis. denemek için kurduğum ve sonra off konuma aldığım instancetan 2 aydır ful para alıyorlarmış.
  • instance'i kapatiginiz zaman, hala o instance resourcelari sizin icin ayrilmis durumda bekliyor. haliyle faturalandirmasi normal. kullanmayacaginiz instance'i silmeniz gerekiyor (tum cloud providerlarda boyle bu).

ama siz yine de kullanmayin, cok sik down oluyor (bakimdi, hataydi vs.).
  • kafasi calisan bir ceo su var. (bkz: mickael marchand)
    bir kac yila belki bir amazon olamaz ama, cloud pazarinda baya iyi bir noktalara gelecek sirkettir.
hesabın var mı? giriş yap