• nedense tiyatro halinin hiçbir dijital ortamda olmadığı sanat eseri.

parasını verip dijital izleyemiyorsun.

gerçi kaçak olarak da yok sanırım.
  • - göremezsin , göstermiyorlar ki.

repliği ile aklımda kalmış mükemmel oyun.

ne oyundu be !
  • zamanında bkm'de seyretme fırsatı bulduğum, demet akbağ ın oyunculukta zirve yaptığı müthiş oyundur. netflix için çekilen film versiyonunun fragmanını izledim sadece o yüzden önyargılı olmak istemem ama ecem erkek olmamış gülseren rolünde ki kendisini yetenekli bulurum. ama çok dezavantajlı zira gülseren rolü için demet akbağ dan başka kim gelse olmayacak.
  • çok sevdiğim, defalarca kez izlediğim bir tiyatro oyunu. 9 nisanda netflix'te film versiyonu yayınlanacakmış. her türlü cover, uyarlama, yeniden çevrim, remake vs. gibi işlere önyargılı davranan muhafazakar bünyem nedeniyle, yine bir yılmaz erdoğan oyunu olan haybeden gerçeküstü aşk'tan sinemaya uyarlanan tatlım tatlım'ı çok geç izlemiş ve de beğenmemiştim. sanırım yine aynı şey olacak. nitekim sinema yazarı onur kırşavoğlu da önyargılarımı haklı çıkaran yazısında film için "oyunun altında ezilmemek için onu neredeyse kopyalayan ve bunu yaparken sinemasını eksik kuran bir yapımla karşı karşıyayız." demiş. yine de beklentilerimizi çok küçültmeyelim, umarım güzel bir yapım ortaya çıkmıştır.

bu vesileyle, çok sevdiğim bir kısmından alıntı yapayım. gülseren'in tanrı ile olan konuşması...

--- spoiler ---

tanrım seninle biraz konuşmak istiyorum. yalnız türkçe konuşabilir miyiz? üzgünüm ben arapça bilmiyorum da. kürşat dayım senin yalnızca arapça bildiğini düşünüyor ama sen bizim tanrımızsın ve bütün dilleri bilirsin. tanrım ben babamı yanına alışın konusunda konuşmak istiyorum, kızmazsın umarım. çünkü senin bu çeşit konuşmalardan hoşlanmadığını söylüyorlar ama bu işte biraz aceleci davranmadın mı? babam biraz daha bizimle kalabilirdi bence ama onu yanına aldığına göre bir bildiğin vardır mutlaka. tanrının neyi niçin yaptığına aklımız ermezmiş bizim, öyle diyorlar. senin adına konuşan ne çok insan var, hiç dikkatini çekti mi? yani çekmiştir mutlaka da…

tanrım ona iyi bak olur mu? biliyorsun o ticaretten anlamaz. kendisi mutlaka aksini iddia edecektir ama sen yine onu ticari bir işte kullanma. iyi bir memurdur aslında, masa başı bir iş verirsen mutlaka başarılı olacaktır. özür dilerim tanrım, işine karışıyor gibi oluyorum ama... tanrım, o çok iyi bir insandı ve herhalde onu cennetine alacaksın. bu da benim bir daha onu göremeyeceğim anlamına geliyor. çünkü ben deliyim ve cennete giremem herhalde. çok uzattım biliyorum çok uzattım ama hemen bitiriyorum. son olarak kendimle ilgili bir şey sormak istiyorum. belki kızacaksın ama sormak zorundayım. tanrım, ben şimdi ne yapacağım?

--- spoiler ---
  • kalpleri ısıtan, insanı çok mutlu eden, özlenen bir hissi tazeleyen enfes bir film olmuş.
    9 nisan'da da herkese açık olarak netflix'te olacak.
  • enfes bir film olmuş, ailecek izlenecek mis gibi film.
    yılmaz erdoğan'ın güzel ve hisli şakalarını bizimle yeniden buluşturdu.
    bi duygusallık, biraz gülümseme kalıyor insanda.
    epey konuşulacağını da düşünüyorum.
  • engin alkan'a bayıldım.demet akbağ'ın gülseren karakteri bence daha iyiydi.gülseren karakteri merve dizdar olsaymış daha iyi mi olurmuş bilemedim.bu filmin tiyatrosunu canlı seyretmiş biri olarak tabiki tiyatrosuyla kıyaslanamaz.ama yılmaz erdoğan'ın birçok filmini sevdiğim gibi bunu da sevdim.güzel film.
  • an itibariyle netflix ana sayfama düşmüş olan film. ecem erkek dümdüz dursa bile izleyeceğimden hemen ekledim listeye. filmi izledikten sonra edit gelir.

edit: izledim de geldim. aslen bir tiyatro oyunu olduğunu bilmeden izledim. fakat izlerken ilk bir saatinde hem ortam hem de diyaloglar tiyatro sahnesi gibi gelmişti, öyleymiş zaten. tiyatrosunu bilmeden, herhangi bir kıyas noktam olmadan, sıfır beklentiyle sırf ecem erkek'i sevdiğim için izledim. bu şekilde izleyince kişisel yorumum güzel, sıcak bir film olmuş.
  • çocukken oyun, şimdi film olarak izlediğim güzel eser. filmi izlerken, replikleri hiç unutmadığımı farkettim, sebebi bir çocuğun gereksiz bilgilerle dolmayan zihni mi yoksa metnin çok başarılı olması mı bilemedim.
    --- spoiler ---

sinan bengier'in hem oyunda hem de filmde aynı rolü canlandırması hoş bir detaydı.
    --- spoiler ---
  • yılmaz erdoğan'nın tiyatro oyunu.
    ecem erkek ile sinemaya uyarlanmışı 09 ninsan 2021 tarihinde netflixte yayınlanmıştır.

--- spoiler ---

basa iliştirilmiş: bir not 10/10 luk bir eser 11/10 olamaz... ( @korcuklu nickli yazardan alinti )

ilk izlenimim : yaşlı gülsereni oynayan ecem erkek ilk sahnede foul yapmış ve sesini yaşlı ymış gibi yapmamıştır. buradan bir eksi

-----

izzet hala oyuncu iyi ama tiyatrodaki gibi hızlı konuşmıuyor aynısı beklemiyorum ama biraz benzerlik bekliyor insan ne de olsa

fotoğrafçı cuk oturmuş

hikayede değişiklik var ozelikle dayının milletvekili olmamasi korkak bir duzeltme olmus bence ( sende mi brutus demek istiyorum )

gürdal tosun un naylon fatura şirketinde ki rolünü yılmaz erdoğan oynamış fakat tam hissiyati vermiyor bence

ozelikle
    saka yapamiyorum degil.. sevmiyorum repligi
    saka yapamiyorum diye birsey yok. sevmiyorum tam oturmamis iste...

hikayede degisiklik baabinda yedek subay sevgioi askere giden olarak degismis. oyunculuk guzel ve portakal metaforu mukemmel otesi. ( bilmeyene anlatirim)

dayi tok ndeki oyuncu super fakat hikayejin disina cikildigi icin hakettigi performansi veremiyor. ayrica tonlama iyi degil.

en iyi rol kesen kesinlikle anne. bu da fotografic gibi cuk oturmus.

beklentim 10 uzerinden 7
    gördüğüm ne yazikki 10 uzerinden 4

ecem biraz daha calismalisin guzelim.

ayrica ozelikle dayinin din ve cemaat sayesinde milletveikili olmasini degistirlmesini siyasi korkaklik olarak goruyorum.

--- spoiler ---

: izlemeye devam etmiyorum son 20 dk bıraktım
hesabın var mı? giriş yap