• enfes bir mahmut çınar, nil ipek düeti. eski bahar şarkısı diye de geçer. youtube linki

sözleri ise şöyle:

hatırla güneş, bir bahardı
    bana geldiğin yollar, çiçek çiçek açardı
    yalan mı?
    nereden baksan bir masaldı
    hani kaybedip yolu, mutlu bitmiyor sonu
    masal...

bilmezdik,
    zaman geçermiş çoktan
    ne sızılar beklermiş senin gelip girdiğin
    o kapı artlarında
    şimdi,
    bizim olmayan yerde
    ayrı gün saatlerde
    çok sevdiğin yalnızlığın tuttuğun o elde
    yine de...

bunu sana yazdım sen oku
    unut diye yazdım tez oku
    buzlara yazdım, tozlara yazdım
    suya yazı yazdım, sen oku.
    kelebek kanatlarına
    sonbahar yapraklarına
    kumsala deniz taşlarına
    göklere göçen kuşlarına
    ayılan sabah sarhoşlarına
    sen oku...

hatırlıyorum, bir bahardı
    sana geldiğim yollar, diken diken batardı
    yalan mı?
    sanki ucuz bir romandı
    ürksem de hayallerim, yalnız seninle dolar
    taşardı...

anladım,
    karar vermiştin çoktan
    kendin için istediğin, sanki seninle doğmuş
    bir kalbe aldırmadan
    şimdi,
    o kutsal boşluğundan
    kurtarsam da kendimi
    ara ara söylerim, iki fazlaydı yoktan
    yine de...

unutma beni hep oku
    çığlığımı yazdım sen oku
    duvarlara yazdım, banklara çizdim
    boncuklara dizdim, sen oku.
    evinin yokuşlarına
    çıldırtan susuşlarına
    üç vakitli fallarıma
    kanatıp avuçlarıma
    sevip kokladığın saçlarıma
    sen oku...
  • sözleriyle de yorumuyla da harika şarkı.

her dizesinden, her cümlesinden duygu akıyor.

kırılan bir kalpten, parçalanmış hayallerden süzülenleri damıtıp kağıda dökülmüş gibi.

ellerinize, ağzınıza sağlık.
  • "sevip kokladığın saçlarıma
    sen oku..."

bilinmeyen yollarda, bilinmeyen ışıklarda yazılmış masalımızın ve sözlerle ifade edilemeyecek sessizliğimizin, gözyaşlarımızın şarkısı.

ah.
  • mahmut çınar gözde öney'le 2017'de yeniden yorumlamış. buna nasıl kalkışmışlar bilmiyorum. nil ipek'ten sonra olmamış ki. mahmut çınar bile mahmut çınar değil sanki.
    dün fizy'de denk gelince o kadar üzüldüm ki. güzel olan şeylerin aslına dokunarak kötü hale getirmek toplum olarak bizim içimizde var sanırım. nil ipek'in o yumuşacık sesinden başkasıyla niçin denediniz? olmamış. yazık olmuş. ben hâlâ nil ipek'le olan eski bahar şarkısı'nı dinleyeceğim. eski ama güzel şarkıyı.
  • gözde öney'le birlikte kayıtlanan hali ile de harika olan şarkı. öney'in nefis sesi şarkıya çok yakışmış. beğenmeyenler anılarına, hayatlarına şarkıyı ilk hali ile aldıklarından beğenmiyor olabilirler.

nil ipek ile olan halini sonradan dinledim. onu da çok beğendim.

şarkı kompozisyon itibariyle özlediğim bir eser bütünlüğü taşıyor. duygusu gerçek ve derin. müziğin teknik anlamda zor olmadan da muhteşem olabilirliğine bir örnek.

izlenme dinlenme oranı olması gerekenin altında. türkçe olmasına rağmen gevşek ve hayat içerisinde olmayan bir ağızla söylenen ve niye depresiflik taşıdığı anlaşılmayan, bağımsız olduğu iddiasındaki çok işin gerisinde kalıyor ne yazık ki. düzgün bir şehirli türkçe barındırmasıyla da harika solistler tarafından söylemiş olmasıyla da sevindiren şarkı.
  • sonbahara ait olan bütün şarkılar gibi, ayrılıkların, yarım bırakılan hikayelerin fon müziği. düet değil de mahmut çınar'ın tek başına söylediği hali de olsaydı ne olurdu sanki?

--- spoiler ---
    ...
    zaman geçermiş çoktan
    ne sızılar beklermiş senin gelip girdiğin
    o kapı artlarında
    ...
    --- spoiler ---
  • bundan daha underrated şarkı dinlemedim. tutana kadar klip çeksinler bu şarkıya. dizide yer alsin o da olumlu. bu akşam ölürüm gibi olacak eminim. ilk versiyonu cok az kisi tarafından biliniyordu yıllar sonra hit oldu. bu dapatlayacak ama ne zaman, nasil, bilmiyorum.

her dinlediğimde baska bir yerinde hisleniyorum. sözleri ayrı ince, bestesi ayrı naif .

spotify
  • bir mayıs sabahında aklıma narlıkuyusu'nu, yapraklı koyu'nu, o güzel bayramları, dalyan'da yenilen yengeçleri balıkları hatırlatan şarkı.

"şimdi,
    o kutsal boşluğundan
    kurtarsam da kendimi
    ara ara söylerim,
    iki fazlaydı yoktan.

yine de,
    unutma beni hep oku."
  • naptin mahmut abi?
  • anlamadığım bir şey var, sevgili mahmut çınar "her şeyi sen oku diye yazdım" cümlesine seyyidhan kömürcü'yü referans göstermiş.

oysa sıkı bir seyyidhan kömürcü okuyucusu olarak ben böyle bir dizeye rastlamadım hiç. bilen, gören varsa haberdar etsin lütfen.

bi de ne güzel değil mi? sevdiğimiz her şey birbiriyle ilintili bir yerlerde.

tanım: ezginin günlüğü solisti mahmut çınar ile nilipek düeti, tam sonbahar şarkısı.
hesabın var mı? giriş yap