• sıcak kanlı hayvanlar için (aa bu benim lan) %0.9'luk, soğuk kanlı hayvanlar için %0.65'lik nacl çözeltisidir.
  • tahtını ringer laktat, isolyte-m, hidroksietil nişasta solüsyonlarına devretmeye hazırlanan nimet.
  • litresinde 154 meq sodyum, 154 meq klor iyonu içerir.
  • (bkz: sf) *
  • anadolu ajansi: ’droser’ burun damlasının tüm serilerine, merkez laboratuarı ilaç sanayi ve ticaret a.ş.’nin izin belgesine sahip olduğu, ’serum fizyolojik’ burun damlasının 187 seri numaralısı ile (imal tarihi: 04.2010 - son kullanma tarihi: 04.2012), şifa kimya ilaç kozmetik san. ve tic. a.ş.’nin izin belgesine sahip olduğu serum fizyolojik burun damlasının 22 seri numaralısının (imal tarihi: 01.2010 - son kullanma tarihi: 01.2012) sağlık bakanlığı ilaç ve eczacılık genel müdürlüğü tarafından yapılan kontrollerde uygun bulunmadığı için 2. sınıf b seviyesinde geri çekme işlemi uygulanmasına karar verildi.

"polifleks yüzde 5 dekstroz yüzde 0,2 sodyum klorür solüsyonu 500 ml" adlı serumun da d-0903009-1 seri numarası için (imal tarihi: 10.2008 - son kullanma tarihi: 10.2011) 2. sınıf b seviyesinde geri çekme işlemi uygulandığı bildirildi.
  • intramuskuler enjeksiyon yapıldığında feci yakan çözelti.
  • burna boca ettiğinizde boğazına gidip boğazınızı siken sudur. sf i kendi üzerimde böyle deneyebileceğim aklımdan bile geçmezdi.
  • bir gece nöbette etrafta hiç su bulunmadığı ve çok fena susadığım için içtiğim sıvı. içmez olaydım. %0.9 diye yazılınca o kadar da tuzlu gelmiyor insana.
  • halk dilinde tuzlu su olarak bilinen serum fizyolojik, %0.9 nacl izotonik olarak açıklanan eriyiktir.

kullanım alanları; bebeklerin burun temizliği, diyabet koması, meme protezi, kan ve plazma hacminin ani düşmesiyle ortaya çıkan şok durum gibi yerlerde kullanılan serum fizyolojik, soğuk algınlığı, nezle, gözyaşı olmaması mukoza kurumalarında vb. kullanılır. ayrıca diş hekimliğinde vital pulpa tedavilerinde pulpa yarasının temizlenmesi için kullanılır.

kaynak:
    http://tr.wikipedia.org/wiki/serum_fizyolojik

*
    (ukteydim, doldum)
  • lens solüsyonu olarak kullanılabilceğini söylemişti bir arkadaşım.ne kadar doğrudur bilemem şimdi bu yazdığımı görüpde kullanıp kör olmayın birde.
hesabın var mı? giriş yap