• bu özür dile diyenlerde gram beyin yok. dizide "ne arıyorsun dağ başında?" diyen kişi sosyete ortamında büyümüş, bu ortamın dışına çıkmamış varlıklı bir kadın. bu senaristin veya oynayan oyuncunun kendi düşüncesi değil, bir karakterin repliği. aradaki farkı ayırt edebilmek pek zor olmamalı.
  • türk milleti gariptir
    her bi lafı kaldırmaz
    ibne dersin kızar da
    sikersin aldırmaz

tanim editi: show tv'deki dizinin van hakkinda dogrulari soylemesi

edit: baslik basa kalmis. sunu yapmayin iste amina koduklarim ya. kacacaksan acma
  • hangi kısmının tepki çektiğini anlayamadığım olay.

- coğrafi olarak dağ başıdır. (bkz: van'ın dağları)
    - kaçakçılık rekortmeni bir ilimiz olması ile yasallığın dağ başıdır.
    - %26 işsizlik oranıyla iş imkanları açısından dağ başıdır.
    - %70.87 kaçak elektrik kullanımı ile medeniyetin, ahlakın dağ başıdır.
    - covid-19 verilerine ve hastane doluluk oranlarına göre sağlık hizmetinin dağ başıdır.
  • van'ın rakımı 1726. fiziki olarak gerçekten dağ başı. şehri severim ve gerçekten "van hoştur" ama bu kadar alıngan olmayın.
    iki cadde, iki avm ve duble yolla modern şehir olunmuyor.
    mesela batman'da 600-700 binlik ev dolu ama çıkınca yeni geçmiş koyun sürüsünün pisliğine basıyorsun. çöp atma kültürü hala zayıf. lüks binalar, düzenli yollar tamam olmuş ama yaşayan halk hala mahallesinde müstakil evde gibi yaşıyor.
  • 2018 yılında kpss ile çevre ve şehircilik bakanlığına mühendis alacaklardır, erçişli bir ağabeyimiz tercih yapıp yapmayacağımı sordu.

ben: yok abi, benim puana anca van falan gelir. ne işim var oralarda.
    ercişli ağabey: koçum sen bizim memleketi beğenmiyor musun, yazsana işte.
    b: abi madem istiyorsun, sen gitsene van'a.
    e: koçum ben 40 yıldır buradayım.
    b: ağabey benim de 40 yıl boyunca vanda kalmaya niyetim yok...

nihayetinde vanlılar bile van'ı terkederken çok da kafaya takılmamaaı gereken ifade.
  • behzat ç.'nin bir bölümünde behzat güvenlik görevlisi hakkında "bu güvenliklerin hepsi mal" gibi birşey söylemişti. bu yüzden erdal beşikçioğlu mahkemeye çıkmıştı, kendini savunmuştu vs. ne garip ülke burası ya.
  • southparkta kanadalilar simpsonsda new jerseyliler itin götüne sokuluyor karakterine kadar laf söylüyorlar kimse bir sey demiyor. bir aşamadık sunlari.
  • son zamanlarda da iyice politik doğruculuk akımı başladı ülkemizde. sanki öyle bir diyalog esnasında kimse bu tarz şeyler söylemeyecek. van iyi,hoş, tarihî ve güzel bir ilimiz fakat şark görevi diye geçer ve rakım itibariyle en yüksek beşinci il. bana göre içerik olarak doğru fakat aktarım olarak yanlış bir diyalog fakat özür dilemek kadar saçma bir davranış olamaz.

edit: imla.
  • yokuştan başlarsınız aşağıya kadar uzun bir yol sizi ana yola ulaştırır. sonra direkt yolun karşısına geçip göle* kadar ondan da uzun bir yol alırsınız. burası meşhur iskele caddesi'dir. türkiye'nin en uzun dik doğrultuda konumlanmış caddesidir. bildiğin dümdüz ilerleyen bir caddedir. erek/varak dağları vardır elbet güneydoğusunda. çevresinde de pek çok urartu kalesinin inşa edildiği tepeler bulunur. o tepelere ya da dağlara çıkıp dağ başını duman almış demek mümkündür ama van başlı başına bir kültür şehri olarak bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. ayrıca şehrin yayılım alanı aklın almayacağı kadar geniştir. yarısı göle kadar düzlükse diğer yarısı da birazcık yokuş üstüne devam eder. valilik gibi resmi kurumlar da bu doğusunda kalan yokuş üstünde bulunur. yokuşa dağ başı demek için o beton kompleksini tamamen ortadan kaldırmanız lazım. spesifik bir durum olmuşsa bilemem ama van'ı bilen bilir zaten. o dizideki elemanın neye dayanarak bunu söylediği belli değil. en güzeli ciddiye almamak. kurgunun günahı olmaz. yanlış bir kanı oluşturmak niyetinde değillerdir, belli ki senaryo o an öyle gerektirmiş. van'ı olduğu gibi göstererek telafi ederler.
  • eski dizileri bazen izleyince içimden “bu diziyi bugün siksen çekemezsiz” diyorum. herkes mutlaka alınıyor, güceniyor.

örneğin geniş aile dizisinde kütük karakteri bir kıza kafa atıyordu, cevahir camide vaaz veriyor, sürüyle iğneleme var her bölümde. avrupa yakasında burhan takkeyle çıkıp “içerde zikir var” diyordu. çok örnek sayarım.

bıktırdınız artık. herkes twitterda birilerine özür diletmeye çalışıyor.
hesabın var mı? giriş yap