şükela:  tümü | bugün
 • 50 karaktere takilmayan hali:
  sigara içen ve içmeyen tek yumurta ikizlerinin yuzlerinin karşılaştırması

  once fotograflari verelim:
  foto1: soldaki ikiz sagdakinden 17 sene fazla sigara icmis, goz torbalari ve dudak catlaklari tespit edilmis.
  foto2: ikisi de su anda sigara iciyor. sagdaki soldakinden 14 sene once sigara icmeye baslamis.
  foto3: sagdaki sigara iciyor, soldaki icmiyor. sagdaki ikizde fazladan kirisiklik tespit edilmis.
  foto4: soldaki sigara icmiyor, sagdaki 29 senedir iciyor. sagdaki ikizin goz cevresinde fazladan yaslanma tespit edilmis. (soldaki sigara icmeyenin saclar beyazlamis, sagdaki komur gibi. demek sigara bir ise yariyor.)

  arastirma icin biri uzun sure sigara icmis, digeri ise hic sigara icmemis veya sigarayi uzun sure once birakmis tek yumurta ikizleri kullanilmis.
  her fotografta sigara icen ve icmeyen farkli taraflarda.

  edit: linkler duzeltildi.
 • sigara içmenin bünyeye herhangi bir etkisi olmadığını gösteren araştırma
 • beni günde 2 paket sigara içmeye teşvik edecek bir karşılaştırma oldu bu. çünkü yıllardır cildi şöyle çökertiyor şöyle sikip atıyor denen sigara için görüyorum ki içenle içmeyen arasında hiçbir fark yok. ikizlerden biri 40 sene sigara içmiş diğeri hiç içmemiş, ama fotoğraflara bakınca hangisinin içmiş olabileceğini seçemedim bile.
 • sigaranın cilde o kadar da zarar vermediğini, büyük bir farklılık yaratmadığını gösteren karşılaştırma. tabi herkesin bünyesi farklı ama olsun. kimin içip kimin içmediğini bilmeden sağdakileri içmiş kabul ediyorum. soldakiler daha iyi gözüküyor çünkü bana göre. ha sigara içenler soldakilerse sigarayla kutlayacağım.
 • foto1: soldaki ikiz sagdakinden 17 sene fazla sigara icmis, goz torbalari ve dudak catlaklari tespit edilmis.

  tam metin linkini de verelim: http://journals.lww.com/…ing___a_comparison.10.aspx
 • o degil de, hangisinin sigara icici hangisinin icmeyici oldugunu secemedigim ikiz amcalarin gencliginde baya bir yakisikli oldugu karsilastirma.
 • metamfetamin kullanicilarinin oncesi sonrasi fotograflari ilgincti, dramatikti ancak arastirmayi yapanlar kusura bakmayacaksa bayagi yavan buldugum karsilastirma.
 • foto2: ikisi de su anda sigara iciyor. sagdaki soldakinden 14 sene once sigara icmeye baslamis.
 • daha önce gördüğüm fotoğraflara dayanarak pek bir fark göremediğim ikizlerdir. kendim ağzıma sigara sürmemiş biri olarak sigarayı bırakmaya çalışmanın ne denli zor bir olay olduğunu annemden biliyorum. tabii ki günde paketlerce sigara içenleri savunmuyorum ama insanları kişisel zevklerinden mahrum etmeye kimsenin bu tarz fotoğraf ve materyallerle yaklaşma hakkı olduğunu düşünmüyorum. her insanın kendi kararıdır, onların sigarada bulduğu tadı ve yaklaşımlarını hiçbir zaman anlayamayız. annemden örnek verecek olursam, kendisi ışın tedavisinden sonra nefret ettiği sigaraya başlamış, bayıldığı kahveden de tiksinmişti.
  başta itirazlarım olsa da sonraları kızdım kendime. sigarayı bırakmaya çalıştığı o anlarda, gördüğü tedavinin de etkisiyle ağlayacak raddeye geldiğinde ''ne yapıyorum ben'' dedim kendi kendime. sonraları profesörden de duyduk zaten tedavi etkisiyle bu alışkanlıkların bazı bünyelerde patlak verdiğini, psikolojik açıdan zarar görmemek adına yapılmasının gerekliliğini...

  sonuç olarak, her sigara hikayesi keyifle, bir hevesle başlamıyor. böyle hikayeler de var.
  lütfen, karşınızdakinin sağlığını gözle görülür etkilemediği sürece zorlamayın sigarayı bırakması için.