şükela:  tümü | bugün
  • uygulanması düşünülen yeni düzenleme. bu düzenlemeye göre;

-çocuk parkları, hastane bahçeleri ve cami bahçelerinde sigara içmek yasak olacak.
    -cafelerin açık alanlarında sigara içmeyenler için özel bölüm oluşturulması şartı aranacak.
    -alışveriş merkezlerinin önünde sigara içilmesi engellenecek.
    -kamu ve özel sektöre ait hizmet araçlarında sigara içilmesi yasaklanacak.
    -eğitim kurumlarına 100 metre mesafeye kadar sigara satışı yasaklanacak.
    -sigara markalarının kaldırılıp numaralandırma sistemine geçilmesi sağlanacak. paketler üzerinde sigara markası yer almayacak.
    -her hastanede en az bir tane sigara bırakma tedavi birimi kurulacak.

bütün bu uygulamaların en geç 2017 yılına kadar yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

hayır anlamıyorum kapalı alan dediniz iyi de oldu çünkü dakika başı sigara içen insanlar vardı. çocuk parkına da tamam diyebilirim çocuklar özeniyor vs. diye ama hastahane önü nedir arkadaşım adam zaten stresli birde sigara içmek için yer mi arayacak. ne yapacağınızı şaşırdınız yemin ederim. sigarayı da kaldıralım yerine avm yapalım bence.

o'na bakılır ise minibüslerde sigara içmek yasak ancak, şoför içiyor.
    o'na bakılır ise özel arabalarda da sigara içmek yasak, ama içiliyor.

yasağı kim takıyor ki? yasaklar çiğnenmek içindir, şunu bir anlayamadılar. bıraksınlar bu işleri.
  • cafe ve toplu alanların bir kısmında yasağı anlayabilirim ancak hastane önü kontrolü çok zor. birçok hasta yakını kesinlikle orada stres atıp sigara aracılığıyla konuşup dertleşiyor. orada engellenmesi zor gibi.
  • özellikle son aylarda gece girdiğim her mekanda sigara içildiğinden ötürü başarılı olamayacağını düşündüğüm yasak..
  • umarım başarılı olur.

insanlığın en büyük belasıdır bu sigara.
  • oldu olacak sigara icen herkes kirbaclansin, o da yetmezse eli kesilsin. herkes rahatlar.

ayrica:

(bkz: sigara içme özgürlüğü diye bir özgürlük olamaz)

karsisindaki insana kufretmeden meramini anlatacak duzeyde zeka yasina sahip olmayan hirt icin edit:

kufur kullanma demiyorum ama edebiyle icemeyen insanlar gibi karsindaki insana kufretme dalyarak. dikkat edersen sana kufretmedim. dalyarak senin gibi insanlar icin kullanilan genel bir ifade.

daha karsisindaki insana kufur etmeden meramini anlatamiyor gelmis burada sik sik entry kasiyor dalyarak.
  • kapalı alan yasağına tam olarak hakim olunduktan sonraki evredir. daha çok var gençler, hayallerde yaşamayın. ibne diyorlar sonra, zorunuza gidiyor.
  • "yasağına sokiyim" dedirten... yani yanlış olmasın, şahsen bana dedirten uygulamadır.
    yürürlüğe girdikten en geç 3-4 ay sonra nasılsa delik deşik olacaktır.
    ben o kadar beklemeyeceğimdir.
  • yürüyüş alanı (sanırım turuncu plastik tabanlı koşu pistleri bahsediliyor), ibadethane bahçeleri ve çocuklara yönelik parklarda sigara içilmesine yönelik bir yasak gündeme gelmiş.

bu alanlarda böylesi bir yasak getirilmesi normal olarak değerlendirilebilir ancak türkiye'de hiçbir yasak olduğu gibi kalmadığı için ilerleyen dönemde genişletilmesi ihtimali tedirginlik yaratıyor. sigara içen bir insan olarak yarın cafe-barların üstü açık kısımlarının 3/4'ünde sigara içilmesi yasaklanır diye bekliyorum mesela.
  • bütün otobüs duraklarında, özellikle metrobüs duraklarında, dolmuş sırası beklerken yani aslında bütün toplu taşıma duraklarında da devam etmesini dilediğim yasak. leş kokunu ve iğrenç dumanını sen farketmiyorsun ama biz senden tiksiniyoruz.

edit: uyari geldi, zaten yasakmis!