şükela:  tümü | bugün soru sor
 • siyasal islam bitmez, olsa olsa daha ılımlı bir yola girer. akp'nin soruşturmalardan kurtulan siyasetçilerin kuracağı yeni bir yapılanma veya sağ partilerden birinin yeniden palazlanmasıyla kaldığı yerden ilerler. cemaatin siyasi hamleleri de bu işin bu şekilde yürüyeceğini gösteriyor. tek başına iktidarları bir daha göreceklerini zannetmiyorum ama yine de muhafazakar yapı canımızı sıkmaya devam edecektir.
 • amelece yapılmamış 25 yıl önceki bilimsel bir analizine şuradan ulaşılabilir:
  (bkz: l'echec de l'islam politique)

  http://www.netgazete.com/…r_ortayli_6_925931631.jpg
 • "laiklik orta ya da üst sınıfların ideolojisi değildir.onlar yoksulları yönetebilmek için dine ihtiyaç duyarlar.laiklik en çok yoksula lazım." fatih yaşlı

  laiklik karşısında darma duman olacak parasal, liberal ve sömürüye dayanan siyasetin çöküşüdür.
 • (bkz: hayalat)

  bunu akpli değilim ama minvalinde söylemiyorum, daha bugün eyüpsultan'a gitmiş biri olarak söylüyorum. kendi ülkemmde kültür şokuna uğradım bir nevi. normalde olması gereken bir şey, islamın, dinin siyasete dahil edilmemesi, ama bugün türkiye için imkansıza yakın. tayyip olmaz başkası olur, ama siyasal islam yakın zamanda bitecek gibi değil. hala akp'ye oy vermezse dinden çıkacağına inanan insanlar var yemin ediyorum, ve azımsanamaz bir miktardalar. oranlar böyle olduğu sürece siyasal islamın çöküşü bir hayaldir. biz daha dns, vpn konuşaduralım, adamlar çok farklı bir boyutta. "dini siyasete bulaştırma" dediğin saniye seni dinsiz olarak görüyor. başbakan müslüman adam diyor. sadece onun için oy veriyor.

  umarım siyasi islamın çöküşünü de görürüz, ama bugün için zor.
 • müslümanlari sevindirmesi gereken olaydir. zira siyasal islam ölü doğmuş bir düşüncedir. islamla siyaset bağdaşmaz. üstadın dediği gibi hakiki müslümandan siyasetçi olmaz. siyasetciden de hakiki müslüman olmaz.

  şimdi bu siyasetçiler müslüman değil mi yeaa diyenleri duyar gibiyim. burada denilmek istenen şeyi anlamak için günlük retoriklerden ve ideolojik söylemlerden siyrilarak düşünmek gerekir. izah isteyen buyursun yeşilimsi yaksin. capsli falan izah ve isbat ederik.

  edit notu: intermediate ve üzeri din ve tarih bilgisine sahip olmayan yeşilime davranmasin, ilber' e bağlarım.
 • siyasal islamın geçici olarak askıya alınmasıdır.

  buna "boş laf" diyen gericilerin sayısı az buz değil zira.
 • türkiye'de mümkün değildir. siyasal islam en fazla parti değiştirir, kendini yeniler, söylemleri değişir, politikaları evrilir ama asla çökmez zira dayandığı olgular yapay değil aksine tarihsel temelleri olan, yoğun çekim kuvvetine sahip unsurlardır.

  akp'yi de siyasal islamın temsilcisi olarak tanımlamak bence pek de sağlıklı olmaz. akp bir koalisyondur hatta bir nevi çıkarlar koalisyonudur. bu koalisyonun taraflarının çıkarları çatışmaya başlayınca bozulması da kaçınılmazdır. oysa siyasal islam bir menfaat birlikteliği değil güçlü bir siyasal fikirdir. ve her zaman bu topraklarda kendine yer bulur.