• çok ama çok güzel ve zarif kaşık çatal takımları var <3
  • sağlam bıçakları olan almanya'da bir şehir. burada pek çok firma tarafından üretilen ürünler ne yazık ki ülkemize birkaç küçük sağlayıcı dışında ithal edilmiyor. sağda solda 5-10 liralık bıçak görüyorsanız aman ha onlar çakmadır. gerçek fiyatları 200-300 civarı başlar ve bu bir tek bıçak içindir. eğer av bıçağı falan bakıyorsanız 1000 liralara varan bir etiketle karşılaşmak mümkün. ömürlük bıçaklardır lakin orijinal olması gereklidir.
  • şahane tırnak makasları vardır. küçücük o makasla hiç zorlanmazsınız diyeyim ha.
  • kaliteli bıçaklar üreten alman markasıdır. 7 sene önce üniversite öğrencisiyken hediye olarak gelen bıçak, bilemeye gerek kalmadan canavar gibi işlevini yerine getirmektedir.
  • meyve bıçakları bambaşka olan alman bıçak markası. türkiye menşeili meyve bıçakları bunların yanında tırnak makası çakısı kalır. menemen yaparken domatesleri istediğiniz gibi doğramak bunlarla zahmet değil keyif oluyor. meyve bıçağıyla geçen et bile doğradım bana mısın demedi. her kullanışımda bir alman hayranlığı veriyor.
  • lisedeydim o zamanlar, sene 2005 olması lazım. bizim kasaba 3-4 ayda bir minibüsünün arkasında gerçek el dövmesi sürmene bıçağı satan bir amca gelirdi.** yine bir gün geldiğinde sürmene bıçaklarından başka bir adet sarı saplı üzerinde solingen steel yazan bıçağı gösterdi. 'bu bıçak elimde kaldı, alman yapımı ama sürmene bıçağı varken kimse almıyor' gibisinden birkaç cümle kurdu. tabi haliyle fabrika üretimi olan pahalı bıçağı bizimkiler de almaya yanaşmadı. bense elime alıp inceledikten sonra* bu fabrika malını almaya karar verdim.

bu sarı saplı fabrika ürününü alıp diğer sıra sıra dizili siyah saplı sürmene bıçaklarının arasına koyunca acayip sırıtmıştı. bizim kasaplar da 'buna niye aldın, bu kadar paraya değmezdi' gibisinden laflar etmişlerdi. sonrasında bende alıp ekmek kesme bıçağı yapmak için mutfağa götürdüm. gayet güzel ekmek kesiyordu.

bir gün mezbahaya giden kasaplardan biri bütün sürmeneleri de yanında götürünce dükkanda kalan kasap benim ekmek bıçağımı alıp işe koyulmuş. beni görünce 'fena değil bu, güzel kesiyormuş' filan laflar etti. çok geçmedi kasapta herkes tarafından aranan bir numaralı bıçak olmuştu sarı saplı. kesime giden her kasap mutlaka bu bıçağı yanına alırdı.

daha sonrasında birçok fabrikasyon bıçak denememe rağmen hiçbiri bu sarı saplı etmedi. o dönemki el dövmesi sürmenelerle karşılaştırınca bu bıçağın artısı keskinliğinden çok körelmemesiydi. şöyle ki sürmene bıçaklarını iki günde bir bileme taşıyla bilenirken bunu çok nadir bilerdik. son 7-8 senedir ise evde kullanıyoruz. bu süreçteyse sadece bir kere bileme taşına tuttuk ve hala o ilk günkü gibi çok keskin. sonuç olarak bu kalite farkı bence çelikten geliyor. rahatlıkla solingen için dünyanın en kaliteli çeliğin üretildiği yerlerden biri diyebilirim.
  • meyve bıçağı satır kadar keskin.

alamanlar yapıyor be yeğenim...
  • bugün bu şehirde bir annenin beş çocuğunu da öldürdüğü, daha sonra kendini s-bahn'in önüne attığı fakat ölmediği haberi geldi. kafamda ölüm ve acıyla kodlanmış şehirdir.
  • günlük kullanım için çok başarılı, fiyat performansı gayet iyi (şu an ki kurdan dolayı biraz pahalıya kaçmış olabilir), çok özel işler yapmayacaksanız yeterli kalitede olacağına inandığım kesici aletler üreten firma markası
hesabın var mı? giriş yap