4 entry daha
  • ben de müzik yapıyorum. spotify'da şarkım var.

arkadaşın bahsettiği paraları verdim, yaklaşık 10 bin lira harcadım promosyon için. sonuç: 2,759 spotify dinlenmesi. peki 2,759 dinlemeden alacağım para ne kadar? 5 dolar :)

ama yılmak yok, müziğe devam. spotify beni göstermiyor lafları hep bahane bahaneeeee. her müziğin bir kitlesi vardır, ulaştıramıyorsan senin başarısızlığın spotify'ın değil.

bu arada aşağıda birisi kendinizi tanıtın gerekirse başlık açın sözlükte sizi destekleyelim demiş. şarkıma sözlük'te başlık açtık, bir arkadaş grubum var ve başlığa olumlu olumsuz yazmalarını istedim. 10-15 entry falan yazılmıştır fazla değil. peki ekşi sözlük yönetimi ne yaptı? başlığa sol frame sansürü getirdi. arkadaşlarımın entry'lerini reklam yapıyorlar diye sildi.

ama aynı sözlük yönetimi saçma sapan rap'çilerin başlıklarını gündem yapıyor ve gözümüze sokuyor. burda ne kadar rezil influencer ve fenomen varsa hepsi gözümüze sokuluyor. iş gariban sanatçılara gelince, reklam olmadığı halde "reklam yapamazsın" deniyor. ama zaten para basan tiplere başlık açmak serbest ve onlar reklam olmuyor.

ortadoğu'da sıradan bir sözlük demeyelim de ne diyelim şimdi? bu ülkeye dair her şeyden tiksiniyorum :)
  • debe'ye giren entry'de doğru verilemeyen link şurada:

https://www.birgun.net/…sfetmeye-hazir-misin-266854

yazının çoğu kısmına katılsam da, şurasına katılamıyorum:

"spotify’ın üçünçü yeniler, hot hits türkiye, türkçe rock ve seven kalpler gibi popüler listelerinde 30 milyona yaklaşan dinleme sayılarıyla nick cave, manic street preachers, faith no more, bush, radiohead, pj harvey, starsailor ve tindersticks gibi efsane grupların çoğu şarkısından daha çok dinlenmiş bir yığın yerli alternatif şarkı var. örnek vermek gerekirse, mahmut orhan ve sena şener düeti “feel” şarkısı 48 milyon ile dj shadow ve the chemical brothers’ın bütün, portishead’in bir şarkı hariç bütün şarkılarından fazla dinlenmiş"

yahu bunda şaşıracak hiçbir şey yok ki? popüler olan artık mahmut orhan, aleyna tilki, baby shark; dj shadow, portishead, the chemical brothers değil. bugün youtube'da tarkan'ın şarkıları da öyle yüzlerce milyon dinlenmeye sahip değil. buna şaşırmanıza şaşırıyorum.

yine ne yazmışlar:

"bakın, simge’nin [5] miş miş şarkısı sting’in englishman in new york ve shape of my heart şarkılarından falan fazla izlenmiş, adamın 17 grammy ödülü var. "

abi buna nasıl şaşırabiliyorsunuz?
  • katılmadığım rezalet. sonuçta spotify insanlara amme hizmeti vaat etmiyor.
    ben listemdeki çoğu şarkıyı shazam sayesinde, illa ki bir yerden dinlediğim için, bulmuşumdur.
    bugün severek dinlediğim şarkıyı da bundan 6-7 yıl önce de dinliyordum. geçen yıl severek keşfettiğim şarkıyı da hala dinliyorum.

gereksiz hırs. beklentiler insanı daima üzer.

edit:imla
  • yazar arkadaşın sıkıntısını net anladım ama yani çevremde dahil bende bana dayatılan herhangi bir müziği sadece kafe ve restaurant ta dinliyorum :) onu haricinde uzun zamandır dinlediğim ve sevdiğim şarkılar dışına çıkmıyorum. arada keşfettiğim veya sanatçısını sevdiğim yeni şarkıları listeme alıyorum. bu arada her eline gitar yada herhangi bir enstrüman alan da sanatçı olmuyor. sanat icra etmek üretmek farklı birşey. zaten işleri kimin kaliteli oluyorsa bir şekilde piyasada kalıyor. süreç uzun olsa bile parada kazanıyor şöhrette. yazar arkadaş umarım istediği noktaya gelir. bol şans.
  • ben hep radiohead dinlediğim için beni ilgilendirmeyen olaylardır. yeni müzisyenlerin işi zor zira yaşını başını almış önemli bir kitle zaten dönüp dolaşıp aynı albümleri dinliyor, ve bu albümlerin çıkış tarihi spotify’dan çok daha önce hatta internetten bile önce. yeni üretilen her türlü müziğe karşı kulaklar kapalı.
  • bir yıl oldu spotify’a şarkı yüklüyorum henüz editör playlistine giremedim. şu an tek amacım bu.
    spotify bunun için sizin aktif olmanızı ve bir fan kitlenizin olmasını istiyor. yani mükemmel şarkı yapın sizi takip eden yoksa spotify bunu listelerine koymaz. bazı sanatçılar 8. şarkıda bazıları 20. şarkıda giriyor bazısı giremiyor.
    bir kere girerseniz artık gerisi çok daha kolay.
    veya bazı plak şirketleri var onların şarkıları kafadan giriyor.
    benim 8 şarkı oldu bu sene belli bir seviyeye geldik umarım artık girerim.

sırası gelmişken sanatçı link’i de aşağıya bırakayım;

https://open.spotify.com/…si=u-vvgux4simwl7h2nspjfq
  • bir spotify dinleyicisi olarak ben de turkce listelere sans vermeye calisiyorum fakat gercekten dinlenebilecek gibi degil.

bu ve benzer durum yasayan herkesin pes etmeden calismasini cok isterim. rica ederim bizi su yarak kurek sarkilardan kurtarin.

yazarin "prim kasma" ifadesine de biraz takildim...

tabi ki kascan amk.. sen kasmasan kim kascak?

sadece kesfedilmeyi bekleyemezsin, kendini de tanitican tabi.

yardir...

gerekirse hergun bi sarkini, kendini sozlukte paylas...

bunda utanilicak birsey yok, tani ki reklamini yapican. burasi da yapabilecegin en iyi yerlerden biri..

"slime challenge" la kasmiyon sonucta...
  • rezalet gibi rezalet.
  • efsane duyarlar da bugün. bir de uzun bir yazı yazmış ki zamanımın boşa gitmesine mi yanayım okurken.

herkesin bir platformda rekabet etme şansı var artık, ama fark yaratmak için kendi reklam bedelini ödeyeceksin arkadaşım. kendi diyor bir de 2binliraya 10 listeye girebilirsiniz ama o parayı vermemek için sadece üretmek yetecek sanıyor. iki kelimeyi bir araya getiremiyorlar dediğin o insanlar maalesef çağı senin tahmin edenibileceğinden bile çok iyi kavrayıp ona göre hareket eden insanlar, hepsi küpünü doldurmuş gidiyor. sen eserlerinin arkadasında 2binlira verecek kadar bile duramıyorsan belki zaman makinasına atlayıp unkapı dönemlerine bi uğrayıp oralarda aylarca sabahlamak daha mantıklıdır senin için.
  • yatırıma değmeyecek şarkısı için uğraşan yazar beyanı.
26 entry daha
hesabın var mı? giriş yap