• birkaç gün önce önce 12. sürümü çıkmış bulunmakta olup eski sürümüne göre +130 elo daha güçlüdür.
  • ücretsiz ve açık kaynaklı bir satranç motorudur. google'ın yapay zeka yazılımı alphazero ya yenilmesi gelecek hakkında korkutucu gerçekleri gün yüzüne çıkarıyor.
  • seviye 6 ya kadar yenebildiğim insanüstü bir çabayla anca mat ettiren orospu çocuğu

seviye 8 de ne yapıp edip ki çoğu zaman feda ve piyon sürüşleriyle beni köşeye sıkıştıran oynanmasını tavsiye etmediğim santranç analiz motoru.
  • piyasadaki en güçlü satranç programlarından biri olmakla birlikte alphazero karşısında genel olarak ezici şekilde mağlup olan uygulama.

piyasada en son 12.0 sürümü var şu itibariyle.
  • 13. sürümü çıkmış olan müthiş motor.
    lichess üzerinde bu motoru kullanarak kendi bilgisayarınızın işlemci gücüyle hesap yapabiliyorsunuz. server-side değil client-side.
    kısacası işlem kapasitesi ne kadar güçlü bilgisayarınız varsa o kadar garip varyantlar inceleyebilirsiniz.
    benim gibi açılış bilmeyen insanların bilgisayarı ne kadar iyi olsa bile sadece "aa ne güzel hamle bak" gibi tepkiler verdirtir. bir de bu hesaplama gücünü nvidianın cuda gibi sistemleri ile katlayabilirsiniz. sadece işlemciye yıkmak zorunda da değilsiniz. hatta matlab gibi ağır hesap fonksiyonları çalıştıran aletlerde cuda tercih ediliyor. gerçi profesyonel olmadığınız sürece gerekli şeyler mi bilemiyorum.
  • bugun level 8’e karsi lichess uzerinden mac yaparken 19 ve 20. hamleler birbirini tekrarlayip da otomatik beraberlige tek bir hamle kalacak kadar yaklasinca tansiyonumun 180’i vurdugu chess engine.

gelin gorun ki, stockfish ayni hamleyi tekrarlayip “dostluk kazansin” demek yerine baska bir hamle yaparak umitlerimin uzerine limon sikmayi tercih etti. sonrasi tabi yine sah mat.

ulan resmen sabah sabah hayatimin en manyak olaylarindan birinin kiyisindan dondum. az kalsin koskoca stockfish’ten gm draw kopariyordum...
  • seviye 5'te mıh gibi çakılıp kaldım.
    kendimi attila ilhan gibi hissediyorum:

'sevmek kimi zaman rezilce korkuludur
    insan bir akşam üstü ansızın yorulur
    tutsak ustura ağzında yaşamaktan
    kimi zaman ellerini kırar tutkusu'

(bkz: yapay zekayla aşk yaşamak)
  • satrancı 5 6 yaşlarında öğrendim. ancak hayatımın hiç bir döneminde bu kadar ilgi duymamıştım yıllardır oynamıyordum. 3 4 ay kadar önce nasıl olduysa yeniden merak saldım. online rakiplere karşı oynamak korkutuyordu. ama stockfish analizleriyle ve lichess'deki bulmacalarla satrancımın son bi kaç ayda epey geliştiğini söyleyebilirim. kısa bi süre önce 3. seviyeye bile kolayca yenilirken şimdi 5. seviye karşı oynadığım oyunları genelde kazanıyorum.

her şeyden önemlisi bu gelişimi görmek mutlu ediyor. stockfishi geliştirenlere burdan bi teşekkür etmek istedim.
  • ilginç bir şekilde bazı satranç varyantlarında berbat oynayan satranç şeysi. standart satrançta stockfish 4'ü bile kolay kolay yenemiyorum ama örneğin antichess, horde, king of the hill,racing kings gibi bazı satranç varyantlarında stockfish 6'yı yeniyorum
    7 ile de birkaç kere berbare kaldım. bazen inanılmaz hatalar yapıyor, bazen de uzun bir oyun sonrası kaybediyor özellikle racing kings'te. ilginç.
  • lichesste üçüncü seviyesinin eline her defasında verdiğim yapay zeka gm. fakat abisi stockfish 4 tarafından fütursuzca tokatlanıyorum. bazen bu duruma çok sinirlenip hamleleri geri alarak kazanana kadar hamle denediğim oluyo, şimdiye kadar nizami bir şekilde bir türlü yenemedim bu abiyi. sanırım sebeplerinden birisi hatalarımdan ders almak yerine hep benzer hamleler denemem, yeni fikirler üretmemem. (tıpkı hayat gibi)

e: sonunda nizami şekilde, hamle geri almadan yendim. rahatladım yemin ederim. ama kendimi 5.seviye için yeterli hissetmiyorum
hesabın var mı? giriş yap