• çok heyecanlı, deklaratif arayüz yapmak için framework.

uikitin yerine geçecek.

oh be.

yanında toolset ile geliyor, artık app yapmak world dökümanı hazırlamak kadar kolay olacak.
  • swift (programlama dili)'te 300-400 satırla tanımladığınız tableview'i 5-6 satır kodla yazmanızı sağlayan efsane yenilik.

edit: gerçi vertical stackview kullanmışlar örnek kodda ama, yine de böyle bir şeyin olması efsane güzel.
  • framer kullananlar icin tanidik bir arayuze sahip yeni framework. isin guzelligi, designerlarin da artik konuya direkt olarak dahil olabilecegi bir ortam var artik.
  • bayram seyran demeyip kurcaladığım yeni framework. ilk izlenimim gayet başarıl olduğu yönünde. preview ile ilgili bazı hatalar olsada çalışabilecek düzeyde.
  • xcode 11 sürümü ile code first design'ı iyice hayatımıza sokacak olan framework.

beta sürümü olduğu için biraz live preview kısımlarında sıkıntı var, fakat ilerde çözülecektir umarız.
  • apple bu defa dokümantasyon işini baya sağlam tutuyor.

özellikle temel düzeydeki tutorialları beklemiyordum: https://developer.apple.com/…ials/swiftui/tutorials

swift zaten harika bir şey, üstüne bir de swiftui gibi bir arayüz kütüphanesi gelince her şeyi js'te yapalım her yerde çalışır mantalitesi son bulabilir.

ya şöyle düşünün, react native v.s. gibi her tarafı ayrı oynayan ve neticede kaliteli bir iş çıkarmak istediğinizde her platformun çalışma şekli için ince ayar yapmak zorunda olacağınız şeylerle uğraşmak yerine swift ve swiftui öğrenip yapmak çok daha mantıklı olabilir.
  • ios 13 altini desteklememesi ile ios 10 ve uzeri destek verdigimiz uygulamamizda kullanamamamiz kalbimi kirdi.

denedikce icim gidiyor, gidiklaniyorum sanki. cok guzelsin cok.

kullandikca benzer syntax’i olan flutter/dart’a yanlayasim geliyor..
  • yükleyip deneyebilmek için macosx ve xcode beta versiyonlarina gecmeniz gerekiyor.
  • wwdc 2019 da tanıtılan, geliştiricileri heyecanlandırandır kendisi. yeni nesil tasarım trendi diyorum ben buna. zira flutter bu şekilde kendinden çokça ses ettirmeyi başarmıştı. apple da bende varım diyor. ios 13 üzeri desteği bence bir eksik lakin yapacak bir şey yok. şu an denemelerini mac os 10.15 beta ve xcode 11 beta ile yapabilmektesiniz. apple örnekleri :tıkla türkçe youtube video:tıkla
  • benim gibi old school kodla arayuz tasarlayanlari sevindirecek, layout dosyalarina gerek kalmadan dogrudan cok az satir kodla arayuz tasarlamayi mumkun kilan framework.

yalniz daha 2 yil daha bekleyecegiz gibi, eski ios surumlerini desteklemedigi icin.
hesabın var mı? giriş yap