• aklıma salak bir soru takıldı (çok ciddiye almayın oluyor arada bazen):

şimdi ingilicçe konuşan adamlar bu tamam yerine ok (türkçe okunuşu "okey", bir 'o' harfi ve 'k' harfinin okunuşlarının birleşimi) kullanıyorlar ya acaba mesajlarda kısaltılan "tmm" için (çok uzun ya tamam yazmak...) "tememe" şeklinde mi okunmalı?

nerden takıldı derseniz, serbest çağrışım + bilinç altı sanırım. sözlükte biri chp'li troll anlamında "ok troll" yazmış ((bkz: #78005911)) bunu "okey troll" diye okuyunca devreler yandı. sonra kafamda deli sorular: ok-tamam-ince
  • inşallah beee
  • 24 haziran'ı anlamlı kılabilecek bir kelime.

o zaman hep birlikte;
    https://www.youtube.com/watch?v=kmctqunzuvw
  • işten eve gelen babaların, eşleri tarafından istenilen alışveriş listesine yazdıkları cevap. whatsapp bu "tamam" larla doludur babalarda.
  • şu kitleden değildir.

https://www.youtube.com/watch?v=xs9hb-tc5aq

not: tarafınızı iyi bilin.
  • insanlarla iyi geçinmek istiyorsanız bu kelimeyi sıklıkla kullanmalısınız.

çünkü insanların pek çoğu "tamam" demediğiniz sürece rahat edemeyecek durumdalar. özellikle söz konusu işse.

o yüzden özellikle, naçizane doğrusunu bildiğim işlerde bile "tamam o renk olsun" diyorum. doğru bildiğini savunmamak (bazı durumlarda) iyi bir şey mi yoksa vazgeçmişlik mi bilmiyorum. bir şeyin daha iyisini yapabilecekken sırf kendi huzurumu düşünerek doğru olanı yapma hevesimin azalarak bitmesi... kulağa hiç iyi bir şey gibi gelmiyor. özellikle benim gibi ütopik bir dünya hayal eden biri için. ama bu "eyvallahçılık" insanı küçük aptal yarışlardan ve tartışmalardan uzaklaştırıyor.

üstelik bazen doğru olanı söylediğinizi bile bile, tamamen keyfi isteklerinde direten insanlar kısa sürede gururlanmayı bırakıp sadece bir idiota laf anlatmamayı seçtiğinizi fark ettiklerinde asıl hazzı alıyorsunuz.

kulağa çok üzücü gelen bir çözüm: yapmanız gereken tek şey bazı insanların ne kadar akılsız, düşüncesiz, mantıksız, idiot olduklarını kabullenmeniz ve çevrenize bir şey anlatmaya, öğretmeye çalışmamanız. boşvermişlik gibi biraz.

tartışmasız, yarışsız, kavgasız, ispatsız, zafersiz bir hayatın bazen kendinizi sevmenin ve korumanın en iyi yolu olduğuna inanıyorum.
  • evet, peki, pekey onaylamalarının yerine kullanılabilir.

tamam merhamet bey*, hemen istemediğinizi yapıyoruz.

[birisi yukarıdan sessizce yunanca bir şeyler söyledi.
    "entaxi." tamam. tanımadığım bir yunanlının sesiydi.] john fowles - the magus

(ilk giri tarihi: 19.11.2015)

(bkz: itmam etmek), itmam
    (bkz: tamam shud)
    (bkz: tastamam)
    (bkz: tamamen/@ibisile)
    (bkz: tamamdır)
    (bkz: tamamlamak), birbirini tamamlamak
    (bkz: tamam mı), tamam mıyız
    (bkz: tamamsa tamam)
    (bkz: tamam değil), tamam devam et
    (bkz: tamam mı devam mı)
    (bkz: tamam da ya sonra)
    (bkz: tamam amına koyayım)
    (bkz: allah tamamına erdirsin)
  • ben her şeye tamam diyen adamım valla,sevgilim terkediyor kadına tamam diyorum bu kadar mi diyor evet diyorum,dostum bir daha görüşmek istemiyor tamam diyorum,annem daha sık ara diyor tamam diyorum,bakkal bezelye yok diyor tamam diyorum,kardeşim abi cuma camiye git diyor tamam diyorum,içimden dünya sikime minare götüme diyorum halbuki,sonra oralet içip hiç bir şeyi yapmayıp kafaya takmiyorum,bu oraletin sariligina hastayım sarı mi kavunici mi aman neyse.
  • krakow’daki geçtiğimiz haftalarda açılan harikulade bir türk restoranı. yıllardır “neden varşova’da, gdansk’ta, wroclaw’da, lodz’da bulduğumuz türk mutfağını krakow gibi polonya’nın en büyük ve en önemli şehirlerinden birinde bulamıyoruz” diye yakınıyordum ki, tamam bu eksiği tamamladı. mükemmel bir serpme kahvaltısıyla artık türkiye’deki pazar kahvaltılarını düşünüp iç geçirmiyoruz. birçok çeşit ev yapımı reçel, harika sucuk ve sosis, menemen, peynir ve zeytin çeşitleri, kreatif şekilde yapılan bagel içerisindeki sucuklu yumurta, çay ve daha nicesi. akşamları servis edilen leziz snackler, ıslak hamburger ve şarapta ortama cuk oturmuş. iç dizaynı, atmosferi ve çalışanların misafirperverliği insanı evinde hissettiriyor. bir krakowlu olarak mutluyum!
hesabın var mı? giriş yap