şükela:  tümü | bugün
 • yaşar kemalin bir ada hikayesi serisinin üçüncü kitabı.
 • ilk iki kitaptan sonra hikayeye pek de yeni bir aksiyon katmayı başaramamış, sırf seri tamamlansın diyerekten okuduğum bir kitap.. serinin 4. kitabını halen yazmakta imiş yaşar kemal..
 • çıplak deniz çıplak ada ile bitecek olan serinin üçüncü kitabı.
 • yaşar kemalin diğer romanları gibi yine çok başarılı, o kadar ki yapılan nar ekşili kabak çiçeği dolmasından deniz kenarında yenen balık, salataya kadar tadını, kokusunu size hissettiren yoğun bir anlatıma sahip; roman karakterleriyle birlikte yaşıyorsunuz her duyguyu.yaşar kemal'i uzun uzadıya anlatmanın bi anlamı yok. tanrının dünyaya bir armağanı olarak görüyorum kendisini.

  edit: ada hikayesinin cozume ulasmamis *dugumu. ciplak deniz ciplak ada'nin yayimlanma fiyaskosu dolayisiyla hevesimi kursagimda birakmis serinin ucuncu parcasi.
 • " kokular içinde insanı sevinçten uçuran, başını döndüren, bin yıllık cenneti bir anlık da olsa insanın yüreğinin köküne oturtup onu tadılmamış mutluluklara, yaşanmamış, görülmemiş dünyalara, renklere alıp götüren, belki de tek kokudur , yağmur başlarken aldığımız koku."
  sayfa 29.
 • "... denizin dibine gün vurdu. karlı dağların gölgesi düştü suyun altına, karlı dağların gölgesi... pınarlar kaynadılar, köpürdüler, kayalıkların üstüne aktılar, mor kayalar ak köpüklerin altında kaldı. dağlar köpürdü, kayalar, gökyüzü köpürdü, güneş köpürdü. dağın yamacı gün ışığının altında kaldı, karlar ışıladı, karların üstü yavaş yavaş kabardı. ışıltılı kabarıklar doldurdu yamaçları. kardelen çiçekleri nasıl ağır ağır, belli belirsiz delerse karları, asker başları öyle çıktı karların üstüne. önce başları, başlarıyla birlikte tüfeklerin ucu gözüktü, sonra omuzları, sonra belden yukarıları, sonra dizlerinden yukarıları, bacakları, ayakları... çırılçıplaktılar. gün vurmuştu üstlerine. sonra kanlar boşandı karların üstüne. yeryüzü gökyüzü kırmızıya kesti. ardından da kıpkırmızı bir ışığa. kırmızı ışığın içi kaynaştı, yeller esti, boralar, fırtınalar gürledi, kanlı ışık silindi gitti. çıplak adamların hepsi asker donluydular. karlar, fırtınalar, boralar gene patladı, ortalık karanlığa kesti. karanlık açıldı. karların üstü orman gibiydi, donmuş asker ormanı..."

  böyle ne kadar yazsa, mest olmuş şekilde okumaya ederim. sonra da gelir buraya kelime kelime aktarırım. işte öyle bir anlatım...
 • bir ada hikayesi serisinin üçüncü kitabı. insanın aklına, yeni ne oldu şimdi bu kitapta fikri gelse de, adaya yerleşen insanların gündelik hayatı anlatıldığı için çok da yeni bir şey anlatmasına gerek yoktu zaten. ama ben yine de ilk iki kitabı daha çok severek okudum gibi hissediyorum. serinin son kitabını da bitirip, poyraz musa’nın akıbetini artık öğrenmek istiyorum.

  --- spoiler ---

  kitaba ismini veren horozları adaya getiren anadolu muhacirlerine o kadar sinir oldum ki, tamamen ideal insanların tasvirinin yapıldığı seride adayı ideallikten uzaklaştırdıkları için. adamlar, bahçeye yapmayın tuvaletinizi, evin içinde var diyorlar, illa bahçeye yapıp, bütün adayı pisliğe boğuyorlar. paraları var ama, ne alırlarsa parasını adalılardan istiyorlar. onu alın biz parasını veririz, bunu alın biz parasını veririz. ayrıca o üzüm bağlarını gizlice talan ettikleri kısımda kitapta hiç yaşamadığım bir hissi, iğrenme hissini yaşadım. adamlar o kadar zaman adada bağları fark edemeyecekmiş gibi, ‘biz bulduk; bizimdir, gidip talan edelim.’ demelerine ifrit oldum. yıllarca rumlar’ın kesmedikleri ağaçları yine para harcamamak adına kesmelerine de, o yetmeyince zeytin ağaçlarına dadanmalarına ifrit oldum. resmen adanın bütün ekosistemini alt üst ettiler. adadaki herkes çok büyük sıkıntılardan kaçıp, oraya sığınmış insanlar ama kimse anadolu muhacirleri gibi davranmıyor. bu muhacirlerden sonra, son kitapta poyraz da öldürülürse resmen hayal kırıklığı yaşayacağım. ama korkuyorum öyle bitmesinden.

  --- spoiler ---
 • yaşar kemal'in bir ada hikayesi serisinin üçüncü kitabıdır. kitabı yapı kredi yayınları'nın 432 sayfalık 18. baskısından okudum.

  kitap yazarın bir ada hikayesi'nin ilk iki kitabında ilmek ilmek ördüğü hayallerdeki dünyayı artık iyice doldurmuştur. ortak mal sayılan bahçeler, bedavaya verilen evler, gelen her fakire uzanan yardım eli, aşk onlarca güzel şey var kitapta...

  ama bir kişi var, hasan...
  hasan savaşı öyle bir anlatmış ki, savaşın ne olduğunu savaş görenler öyle bir anlatıyor ki, doktorlar, poyraz, nişancı, hasan, ağa efendi öyle bir anlatıyor ki, keşke bugünün o savaş meraklısı gençlerine teker teker okutsak kitabı, bunu anlamayan insanlık dersinden geçemez desek, keşke bugünün ecdadının meraklısı insnalara okutsak da görseler enver kim, onlara okutsak da anlasalar savaş ne demek, ölüm ne demek, yokluk ne demek.

  okuyunuz, okutunuz.

  seriyi sayesinde okuduğum sevgili badim arkeolog olmak isteyen hukukcu'ya ve rafine zevkine teşekkür ederim.