• ülkede bir elin parmak sayısını geçmeyen araştırmacı gazeteciler ya tutuklu ya da sürgünde olduğu için, sonucunu büyük ihtimalle öğrenemeyeceğimiz kazı. boşuna ümitlenmeyin derim.
  • arkadas gece gece aklımıza dusurmeyin dedirten kazıdır. ne yapsak da ögrensek yahu?
  • muhtemelen hristiyanlığa dair kutsal emanetler veya havarilerden kalma belge veya eşyalar veya bilinen en eski incil bulunuyor veya bulundu daha önceden ve devlete ancak şehit polisin karısının ihbarından sonra artıkları kaldı.
  • tarsus'ta ikamet eden bir yazarın olay yerine gidip bilgi alması, olmadı gizli gizli içeri girmesi, vurulursa da hayatının son saniyelerinde telefondan entry girerek bizi bilgilendirmesi gerekiyor.

bu gerçekleşirse kendisi ayrıca ilk ekşi sözlük şehidi olarak anılacaktır. birkaç yüzyıl sonra ekşi dininde aziz olarak bile kabul edilebilir. önemli bir mertebe. hatırlatmak isterim.
  • en sevdiğim eylemlerden biri.
    kazarsanız, bir şey bulursunuz.
    hiçbir şey bulamazsanız, toprağı havalandırmış olursunuz.
    babam fındık dikmemi istediğinde çok umutlanmıştım.
    biraz derin kazmak gerekiyor ve bir şey bulma şansınız da oluyor.
    ben bir şey bulamamıştım ama bir dönüm fındık bahçemiz daha olmuştu.
    tarsus'ta belki hazine de vardır ama çoğu zaman bu hevesler kursakta kalır.
    beni türkiye'deki bu define aşkı şaşırtıyor.
    daha yüz yıl önce anadolu'yu kazma işini ingilizlere, almanlara bırakmış; ne kadar tarihi servet ve hazine varsa yurt dışına götürmelerine seyirci kalmıştık. sonradan gelen bu define aşkının kökenlerini anlamak zor.
  • var bir iş ya hadi hayırlısı
  • 1-bu evin sahipleri evden atıldılar mı hala oturuyorlar mı
    2- bu evin sahipleri konuşmuyorlar mı
    3- yan komşu ne diyor bu işe
    4-kazanlar kim çıkarılanların iç edilmediği ne malum
    5-niçin gizleniyor
    6-kafayı yiyeceğim lütfen tarsus lu arkadaşlar bilgi versinler
  • hakkında herhangi bir resmi bilgilendirme bulunmamaktadır.
  • bu kazının sonunda kutsal kase çıkıp o kaseden rte su içerek ölümsüzlüğünü ilan ederse gerçekten efsane nesil olacağız ve buna dayanacak gücüm kalmayacak.
  • 5 aydır kazılıyor, 5 ay daha kazılsa farklı bir dünyaya geçiş portalına ulaşılacak heralde.

işin içinde keskin nişancılar, 20 kişilik 24 saat çalışan bir ekip, devlet personelinin devlet personelini vurduğu çıkar çatışmaları, kaymakam-vali-milletvekili-müze müdürü gibi kişilere bile bilgi verilmemesi olayın gizemini arttırıyor.

devlet anlayışımızın tarihi eser ve kültür varlıklarına karşı verdiği özen gayet ortada...

yine de hatırlatmakta fayda var;

marmaray kazısında 8000 yıllık neolitik buluntu ve yapı gün yüzüne çıkartıldı. ayrıca hassas ve titizlikle çalışma yapılsa, arkeologlar engellenmeseydi eğer çıkacak kültür varlıklarıyla döneme ait "sağlam" bir müze bile oluşturulabilirdi.

oysa devletin refleksi şu yönde olmuştu "üç beş çanak çömlek, marmaray'ı 4 sene geciktirdi. yazık değil mi? günah değil mi?"

bana soracak olunursa, vallahi hem yazık hem de günah. üç beş çanak çömlek denilen şey, theodosius limanı-36 batık-binlerce kültür varlığı.

keza, zeugma'da çıkartılan mozaiklerin üstünde topuklu ayakkabılar ile arz-ı endam edip, basın toplantısı türü şeyler yapılmıştı. zeugma moziklerini dünyadaki diğer mozaiklerden ayıran en büyük özellik, mikro taşçık ve cam kullanılmasıdır. mikro ölçüde kullanılan taşların, o sivrilik ve ağırlığı bozulmadan taşıması imkansızdır. cam ise zaten izahtan varestedir.

örnekler çoğaltılabilir elbette;

(bkz: 5 bin yıllık höyüğe törenle beton dökmek)
    (bkz: allianoi diye bir yer yoktur)
    (bkz: tarihi mezar taşını kimyasalla temizlemek) (bkz: ahlat mezar taşları)

gibi sayısız örneklerle devletin arkeolojiye ve kültür varlıklarına karşı bu denli hassas bir tutumda olmasını beklemiyorum açıkçası.

evet, orada bir şeyler oluyor... orada ne olduğunu bilmemek ve asla bilemeyecek olmak, canımı çok sıkıyor.
hesabın var mı? giriş yap