• muhte$em bir bulu$tur, her yerde i$e yarar. mesela bende tefal'in bir yag olcen tartisi var; migros'tan 5 kilo diye aldigim zeytin yaginin aslinda 0.8kg yag icerdigini ve kaziklandigimi gordum. komili'yi de migros'u da dava etmeyi du$unuyorum.
  • dijital olanların hepsine bok atacak değilim ama bizim evdeki 74 küsür tartarken yerini 1 metre değiştirdiğiniz takdirde 68 küsür tartabiliyor. ulan ben de seviniyordum 4 günde 5 kilo verdim diye... ibne alet.
  • ayaklarimin altinda ezildigini bana "rnnnnnnngr" sesiyle hatirlatan i$kence araci. bir de dijital olanlarini cikarmi$lar bunun, cok lazimdi. yedigim 27 sigara boregini bile aninda gosteriyor.
  • egenin yöresel süt ürünlerinden bir tanesi.süt yayık bir kapta, güneslik bir yerde bekletilir. bir süre sonra sütten elde edilen kaymak yagda kavrulur, istege gore tuz ve kırmızı biber ilave edilir ve afiyetle yenilir (bkz: agiz)
  • bayanlar için 60 kg üstünü erkekler için 80 kg üstünü her zaman yanlış tartan alet. herkesi doğru tartanı henüz yapılamamıştır.
  • özellikle kızların* kendilerini daha az kiloda gösterenini bulup hemen ona inanmak amacıyla, misafirliğe gittikleri evlerde tuvalette görünce hemen üstüne çıkıp şanslarını denedikleri alet
  • beni kaale almayan alet.

ekseriyetle insan kilosunu ölçmek için kullanılmakla beraber, eminim ki bunda domates, biber falan tartan da oluyordur. kurutma makinasında kedi kurutmaya kalkan bir canlı türüyüz nihayetinde. en popüler küçük ev aletlerindendir kendisi. yalnız bu aletle benim münasebetim şöyle bi 5-6 yılda bir anlam kazanıyor. zira en son kilo almamdan itibaren bi 5 yıl falan geçmedikçe benim ağırlığımı hep aynı gösteriyor. sallamıyor beni.

nasıl bi bünyem varsa artık, ağzımdan girenle ...ümden çıkan hep aynı oluyor.
  • internet, cep telefonu, televizyon hatta araba bağımlılığı hikayedir.
    en yakın arkadaşımız tartıdır.
    tam neyi tartıyor bilen yok.
    inemiyoruz tartıdan.

sevdiğim bir ablama 3-5 kilo verirsen tam olursun demişler.
    artık sadece tartılmadığı zamanlarda konuşabiliyoruz.
    senin değerini tartılar ölçemez dedim, sus filozof dediler.

tüm kızlar barbie ölçülerinde olmak zorunda sanki.
    özgürlük denen şey dar kotların içinde değil.

nitelik niceliği, söz sayıyı yendiği zaman kazanıcaz.
    ne zaman mı?
    bilsem...
  • insanla alay eden obje.
    bir de hayatınızın şokunu sizi fazla tarttığını sandığınız tartının başkalarının evindekiyle kıyaslandığında kilonuzu az bile gösterdiğini fark ederseniz yaşarsınız. "öl tartı öl" diyerek haince tekmelemek gelir içinizden.
  • çoğu insanın önce kafasında oluşan bir rakamın beklentisiyle çıktığı ama hayal kırıklığıyla indiği kilo ölçü birimi.
hesabın var mı? giriş yap