• şu uzun saçmalığı okuyamadım, durumum yoktu.

hallacı mansur'u en'el hak dedi diye öldüren cemaatle, yunus'un molla kasım'ı aynı kişidir. mevlana'ya gay diyen güruh da aynı zevattır, bugün tasavvuf şirk diyen kişiler de aynı tarikattır.

bunlar da insanlıkla haşr gününe kadar varolacaklardır. çünkü allah her şeyi çiftler halinde yaratmıştır.

cidden ben anlamıyorum. ibn-i arabi olsun, mansur olsu , yunus olsun hepsi kitaplarında açıklamışlar vahdet-i vücüdu kanıtlarıyla. cidden kitaplarını okumadan veya okuyarak bu hükümleri nasıl yazıyor bu insanlar?

aslında ben bu sözleri insanların çok kolay tanındığını düşünüyorum. la ilahe illallah demeyi insan kendine görev edindiğinde o kelimenin gücünü anlıyorsun. sana öyle kapılar açılıyor ki şaşıyorsun. o zaman tasavvufun tadını almaya başlıyorsun.

işte böyle insanlar la ilahe illallah'ın gücünden nasip almamış insanlar oluyor.

bana demişlerdi zamanında insanların ne kadar azı la ilahe illallah diyor bilsen şaşarsın diye. cidden ben de zamanla anladım. bu söz insanların %%99undan fazlası için sadece süs cümlesi.

daha bir saat olmadı arabi'nin kitabında la ilahe illallah'ı dilinden düşürme diyordu. bi düşünün bakalım la ilahe illallah, ilah olan allah'tan başka bir şey yoktur manasına da gelir mi?

allah bizi la ilahe illallah'ı dilinden düşürmeyenlerden eylesin.
  • (bkz: budha öğretileri)
    1. dukkha
    kaza kader
    2. samudaya
    nefis
    3. nirhodha
    iman
    4. magga
    hayır hasenat
    4. buda
    insan-ı kamil
  • tasavvuf olan'dan memnun ve razi olmaktir. neylerse güzel eyler demektir. an'ı yaşamak an'da kalmaktır. abartılı rituelistik "katolik" diyebilecegimiz katı anlayıslı herhangi bir din ise, bu böyle olsun şu soyle olsun olmalı cıdır. normatiftir. meli malı. yargilayıcıdır. davranışsaldır. ödül cezacıdır.

ancak kanımca, aşama aşamadır tekamül. bu görüslerin ikisine de ihtiyacı var insanların. nasıl ki her anahtar her kapıyı açmıyorsa bu konu da öyle. sana bana mantıksız gelen başkasına mantıklı ve dogru gelir. sen yargılamazsın o yargılar. yapacak bisey yok.

cok icseldir tasavvuf.

"ısteyene ver onları (cennet huri vs)
    bana seni gerek seni "
    yani bunu herkesin anlamasını nasıl bekleyebilirsin? anlamıyorsa sen anla onu. anlamayacaksan ne farkın kalır cennet istedigi icin aşagı gördügün kişiden?
    kimseyi aşagı görme. kimbilir ne mertebededir.

sonuç olarak; kul sayısı kadar allaha ulaşma yolu vardır.
  • biraz kısa yaz insan okuyacak bunu
  • yunus emre'nin bir sefer gönül kırdınsa bu kıldığın namaz değil sözünü anlayamayan tatlı su müslümanları tasavvufa şirk diyor. siz yunusun aşkını mevlanın hoşgörüsünü hiç bir zaman hazmedemeyeceksiniz.
  • bir ümmet dusunun ki : dinini kimse sevmesin diye kötüleyip, tüm hosgoru timsallerini dininden uzaklaştırmaya çalışsin .

artık ciddi ciddi gerçekte müslüman olmadiklarını düşünmeye basladim
  • insan anlamadığına düşman olur ya o hesap işte.
  • şirk apaçık kuran önünde dururken dine kıyası sokup hakkın sözünün üstüne hüküm veren emevi selefi kafirlerin durumudur.
  • hallaci mansur'a kendi kaniyla abdest aldiran, nesimi'nin canli canli derisini yüzen zihniyetin asrimiza olan yansimasi.

yedi derya sohbetini, bahrı umman anlamaz,
    ilmi ledün manasıdır, ahmak olan anlamaz.
    küntü kenzden ders okursun, cahil ondan ne anlar,
    gözü kör, kulağı sağır, bibeserler anlamaz.
hesabın var mı? giriş yap