şükela:  tümü | bugün
 • siemens'e ait product lifecycle management yazilimi.
  urun omru yonetmenin yani sira genc yasta omru torpulemek amacli kullanildigi da olur.

  http://www.plm.automation.siemens.com/…/teamcenter/
 • arçelik' in bütün işletmelerini birbirine bağlayan zincir.

  gün içinde bu yazılıma defalarca bağrıldığını, küfredildiğini, konuşulmaya çalışıldığını hatta onunla dertleşildiğini bile görebilirsiniz. en azından ürün geliştirme ve ar-ge'lerde durum bundan ibaret.

  bir sürü bug'ına rağmen yine de çok kullanılışlı olduğunu da söylemek gerek.
 • seçtiğiniz item'ı cntrl + p kısa yolu ile dondurabileceğiniz* hantal ve dolambaçlı plm yazılımı.
 • masaustu client'i komple eclipse rcp uzerine pluginler silsilesi olarak yazilmistir. ozellikle de client tarafinda ozellestirme yapabilmek icin eclipse plugin yapisini ogrenmek gerekiyor.

  server tarafi icinse c/c++ sart.
 • bilindik uygulamalara gore cok daha fazla problem cikarabilecek veya optimize edilmemis katman icerdigi icin, yavasligi/hizi zibilyon tane parametreye bagli olarak degisebiliyor.

  atiyorum uygulama sunucusu tarafindaki bir jvm parametresinin default degerinde birakilmasi yuzunden dokuman cevrimleri surmesi gerekenin 4-5 kati surebiliyor.
  oracle da 3-5 query hint tanimlayarak en sik kullanilan sorgulari cotank diye almak mumkun olabiliyor.. veya saatlerce suren bir rapor oracle'da birkac trigger sayesinde saniyeler icinde alinabiliyor.

  tabii ki tum bunlar projenin biraz paraya kiymasi demek, o yuzden de turkiye'de pek olmuyor. kullanici da napsin, sistem çökülmüş deyip geciyor.