• anne sozu dinlememek. nothing good happens after 2 a.m.

--- spoiler ---

victoria almanya'da iken gece onu arayan robin'in yanina gitmesi. victoria'dan ayrilmadan robinle birlikte olmaya calismasi ve ayrildim diye yalan soylemesi bence ted'in dizede yaptigi en buyuk hatadir. sonra telefonlari karistirinca hem robin'den hem victoria'dan olmustur.
    --- spoiler ---
  • kendini hikayedeki iyi karakter sanması. perspektif meselesi gerçi, ama hayır ted mosby himym hikayesinde kötü karakterdir. en selfless haliyle bile sürekli aptalca kararlar veren bir morondur.

mesela stella dönemi sırf star wars hiç izlememiş diye triplere girmesinden tutun da, üstte de yazıldığı gibi robin için victoria'dan vazgeçmesi gibi.

ben himym izleyince ted'i iyi karakter göremiyorum abi, bütün dizi bana göre, ted ile barney'nin st. patricks day'de gittiği gece kulübündeki gibi. aslında hıyar ve öküz, en düşünceli halinde bile bencil. tek derdi istediğini elde etmek, başkalarını hiç düşünmüyor ki zaten bu yüzden de kaybediyor çoğu zaman.

ted göttür abi, hayatındaki en büyük hata ted mosby olarak yaşaması. ted kendine hayat arkadaşı değil, mükemmel kadını arıyor. yok öyle bir kadın, senaristler bile biraz lily biraz robin çakması dişi bir ted mosby yarattılar ki hikayenin sonunda tanıştığı anne de odur.

ted öyle iyi karakter romantik falan değil, bildiğin götün tekidir. öyle olmasaydı 9 sezon 30 kadında mutluluğu bulabilirdi. bulamadı, çünkü ted mosby hıyarın tekidir. ki dizi de bunu yüzümüze defalarca kez vurdu.

ted mosby is a jerk!

edit: izlemeyeli epey oldu hatırlamadığım çok şey var ama, mesela bir diğer örnek, stella'nın 5 yıldır sevişmemiş olduğunu arkadaşlarına söylemesi. ulan onlara ne? bu kadının özeli, seninle paylaşmış, bu ikinizin arasındaki özel bir şey. sen gider de bunu öküz gibi 7 ceddine sülalene duyurursan, sonra düğünde siktiri yersin. tek bu olay da değil, bütün kız arkadaşları konusunda yapıyor bunu, sadece dizi bu konu üzerinde durmuyor.

zoey evli, ted siklemeden yürüyor. kadının hayatında en sıkı bağlandığı nesneyi yıkıp eşinden ayırıp bir de mutlu bir ilişki bekliyor dangalak.

bir de lily denilen kevaşe'yle arkadaşlığını sürdürmesi. abi dakika yanında durulmaz, ted'in hayatını en az ted kadar siken kişi de lily'dir. ama bitch dersen alınır. geri vites yapan ted'in ben kişiliğine sıçayim. siktirsin kevaşe!

natalie'den devam edelim, kızla doğum gününde telesekreterden ayrıldı, ikinci kez gitti yürüdü ikna etti kızı, o zaman da ailesiyle tanışacağı gün ayrıldı gitti.

ted'in düğünde terk edilişinin filminin çıktığı bölümde, tek bölümlük ilişki bile olsa, sırf kendi hayatında sorunlar var diye kızdan çekiniyor falan, sonra kızın sorunlarını öğrenince siktiri çekiyor kıza. ki kızdan soğuma nedeni de aynı, kızığın düğünde terk edilmiş olması.

yine bunların dairesinde bunlardan önce kalan kız vardı, ted hıyarı kıza "dibs" demişti hatta, dahası kızla tanıştı anlaştı bilmemne, ted'in büyük uyuz iyi karakteristik özelliklerine bayılmıştı kız. sonra ted yine hatırlamadığım saçma bir sebepten kıza sktr çekmişti.

hatırladıklarım bu kadar. sonuç olarak ted mosby hıyarın tekidir. bu düşünceyle oturup diziyi izlerseniz çok iyi anlayabilirsiniz. ben himym'yi 5-6 kez bitirmişimdir geçtiğimiz yıllarda, izledikçe ted'in nasıl bir hıyar olduğunu görmeye başladım, o ana karakter iyidir önyargısı yıkıldıktan sonra bütün hataları göze batmaya başlıyor ve daha iyi anlıyorsunuz, bir kez gördünüz mü bir daha unutmaz mümkün değildir,

ted mosby is a jerk!

son edit: entry epey uzadı ama dizinin anlatımı bile ted'in nasıl bir hıyar olduğunu gösteriyor. 8 sezon ona yürüdüm, bunu sktim, ona şunu yaptım bunu yaptım, en son annenizle tanıştım siz oldunuz sonra öldü, nerde kalmıştık, he robin ...... ulan çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatacaksın, anneyle ilgili söyleyecek 2 çift lafın yok. gördük aşık olduk çocuk yaptı öldü. bu mu lan? eski sevgililerini sezonlarca anlattın, anne'yiyse 2-3 bölümcük kadar. dingil herif. sorsan bu anne de mükemmel kadın hayatının aşkı bilmemne.

dalgalak ya!
  • gavatlık yapması. ayrıntıya girmiyorum. izleyenler anlamıştır zaten.
  • robin ile ilk öpüşmesini gerçekleştirmek üzereyken seni seviyorum demesidir. robin orada bir soğudu bir daha ısınamadı adama.
  • mavi korno için 2 kere düşünmesi gerekirdi.
  • ben bir hata görmüyorum. son da evlendiği kız bana göre çok ideal.
  • sırf "sevdiği" için bir insanı istemediği bir ilişkiye zorlaması tabi ki. bi de tabi ahlakçı olması, kadınlar arasında eğlenilecek-evlenilecek ayrımı yapması.

sizin "efendi adam" amerikalıların "nice guy" tanımına uyan bir ısrarcı olması.
  • kararlı arayışı içindeki, kararsız saplantısıdır.
  • bariz gerçekleri göremeyen salak biri olması.
    kariyerini sabote eden biriyle beraber olmak.
    seni sürekli aldatan kadınla bir barışıp bir ayrılmak.
    eski eşine aşık bir kadınla evlenmek ve bunun için eski kocasını düğüne çağırmak.
    hiçbir zaman çocuk istemediğini açıkça söyleyen robine bağlı kalmak ama gidipte ileride çocuklarının oynayabileceği bahçeli bir ev satın alıyor.

hayatına giren kadınlar açıkça sana zarar vereceğim dediği halde mutluluğu onlarla yakalayabileceğine inanması.
hesabın var mı? giriş yap