• teoman'ın teoman olduğu yıllarda lise ve üniversitedeydim, şans lan. şaka zannetmeyin gerçekten şans.

"arabayı sen kullan dedim içkiliyim"
  • artık eski şarkıları gibi güzel şarkılar yapamayan adam.
  • son 20-25 yılın türk pop müziğindeki en iyi şarkıcı heralde teoman. yok, bu çok normatif, sanki herkesin bu yargıya katılması gerekiyormuş gibi oldu. revize ediyorum: benim yaşadığım hayatın gerçekleriyle en fazla üstüste gelen imgeleri ve tınıları şarkılarında kullanan adam. dolayısıyla "en iyi şarkıcı"yı da 'bizim popçulardan bana en fazla hitap edeni' diye değiştiriyorum.

ve ben bu adamı sanırım attila ilhan'ı niye seviyorsam benzer bir sebepten seviyorum. yahya kemal'in istanbul'u :

"nice revnaklı şehirler görünür dünyada,
    lakin efsunlu güzellikleri sensin yaratan.
    yaşamıştır derim en hoş ve uzun rüyada
    sende çok yıl yaşayan, sende ölen, sende yatan."

dizelerindeki gibiydi. benim istanbul'um ise ilhan'ın

"eğer sen yine istanbulsan
    kirli dudaklarını bulut bulut dudaklarıma uzatan
    sirkeci garında tren çığlıklarıyla bıçaklanıp
    intihar dumanları içindeki haydarpaşadan
    anadolu üstlerine bakıp bakıp
    ağlıyan
    sen eğer yine istanbulsan
    aldanmıyorsam
    yakaları karanfilli ibneler eğer beni aldatmıyorsa
    kulaklarımdan kan fışkırıncaya kadar
    yine senin emrindeyim"

istanbul'uydu. ben yahya beyefendi'nin istanbul'una hiç denk gelemedim. benim hayatımın gerçekleriyle örtüşmeyen hikayelerin, sahnelerin, imgelerin estetize edilmiş hallerinden hiç zevk almıyorum da diyemem. insan o kadar sığ, ille de sadece dokunabildiğini anlayabilen bir mahluk değil. ama işte o 'hönk' etkisi, 'cuk diye oturma' hali, 'işte budur abi' nidası eksik kalıyor diğerlerinde ve yahya'da. teoman'ın dizelerinde benzer bir tecrübeyi yaşamış olma halinin getirdiği yoldaşlık duygusu var.

bir başka neden de diğer 'pop'çuların yaşadıklarını, düşündüklerini, hissettiklerini habire kullanıla kullanıla pelesenk olmuş ifadelerle anlatıyor olmaları. beylik ifadelere tam bir teslimiyet var:

"yüreğim alev alev yanıyor hasretinle
    gözlerimden hayalin gitmiyor bir an bile "
    (ıkına ıkına bu mu çıktı)

ya da:

"sanki umurunda belki de onunla
    sevişiyor çılgınca
    yine de kalbim hep onunla
    sen benim masum biricik meleğim "
    ( çılgınca sevişmek, kalbin onunla olması, masum melek. senin muhayyelenin çapına sıçayım çocuğum)

teoman denen herif ise "bak bu teoman dizesi işte" dedirtiyor yaşadıklarını (ya da yaşamadıklarını ama tahayyül ettiklerini) anlatırken:

*yalanlarımız güzel, inanması zevkli
    *bir an için çıksam
    hayatımdan,
    *saatim yok tam olarak bilemem
    biraz bira, biraz şarap önceydi
    * bir bar taburesi üstünde
    babamın öldüğü yaştayım
    * daha kaç vücut gerekli
    benim seni unutmama

tamam neredeyse hep aynı tema: gemisinin çıpası bir türlü bir kayaya takılamamış, savrulup duran genç/orta yaşlı erkek halleri. olsun. bir dylan, waters performansı ve vizyonu da beklemiyorum ondan. en azından kendi mütevazi kulvarı içinde orjinal ve gerçekçi.
  • türk müzik piyasasının efsaneleri arasına ismini kazımış rock müzisyenidir. kariyerine adımını ilk olarak kendi kurduğu mirage grubunda başlayıp sonradan pek bi başarılı olamamış ve grubun dağılmasıyla kendini mavi sakal,indians,black rose ve ışığın yansıması gruplarında bulmuştur. oralarda kendini biraz daha geliştirip solo müzik yapmaya karar veren teoman yolunda yalnız yürümeye başlamıştır.

işin ilginci istanbul üniversitesin'de okurken kadın araştırmaları üzerine yapmak istediği tezi beğenilmemiş ve sonrasında bunu ilerleyen yıllarda albümlerle cevabını vermiş

ayrıca teomanın kar tanesinden alıp veremediği bir şey var ama hala çözebilmiş değilim

''bir kar tanesi ol kon dilimin ucuna'' (kupa kızı sinek valesi)
    ''küçük bir kar tanesi onca yolu uçmuş sonunda tam dilimin ucuna konmuş'' (saat 3:00)

tanım: velhasıl iyi müzisyendir hep var ol !
  • çanakkale'nin umurbey belediyesinin destek olduğu fikri çalıntı bir festivalde boy gösterecek şarkıcı.

teoman bitmiş geyiği yapmayacağım ama ibreler o yönde...
  • kim ne derse desin turkiye'nin gelmis gecmis en buyuk rock staridir. istedigi kadar 'bit'sin bu unvani kaybetmesi mumkun degil.

(bkz: daha 17 17 17 17'ymiş)
  • zaman geçtikçe ilgi duyduğum, sevdiğim, sevmediğim birçok şey değişti teoman aşkım değişmedi. sesinde huzur buluyorum adamın, şarkı sözlerinin içine giriyorum kendi kafamın içinde klipler çekiyorum. sadece dinlemiyorum yani görüyorum da şarkılarını. sahilde bir sarhoş dinliyorsun mesela kumların üzerinde böyle elinde biranla usul usul sallanırken hayal etmedin mi kendini?
    ya da zamparanın ölümünü dinlerken o arabanın içindeki sen değil miydin? belki bu etkiyi sadece bana yapıyordur abartıyor olabilirim ama değişik bir deneyim bence teoman dinlemek.
  • "teoman evine giremiyor" adlı videosu bugüne kadar girdiğim her depresyondan beni çıkardı, her sıkıntımı ortadan kaldırdı, her geceme gün gibi doğdu...

neler yok ki o videoda? baştaki sirenler mi desem, "a olmaz" mı desem, taksi yok mu burada (bkz: taksici demek istedim) desem, "efendim bu tren, sirkeci garına gidiyor" mu desem? yok yok en iyisi "ben en iyisi başka eve gideyim"dir sanırım.

video 2006'da çıkmış. herhalde ben 2-3 sene önce keşfettim. o günden beri de videoda geçen her muhteşem quote'u hayatımın her alanında kullanmaya çalışıyorum.

kendisi bugün sinemayı bırakmış. ne zaman başladığını pek bilmesem de, o video sayesinde teoman gözümde hep başka bir yerde, hep daha bir önde.

yolun açık olsun, teşekkürler teoman.
  • bu ülkeye çok fazla bir adam, seviyoruz kendisini.
hesabın var mı? giriş yap