şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başta fırın ve soba olmak üzere madeni eşya üreten ve ticaretini yapan firma. pek ortalarda görünmez ama bir web sitesi var(mış).
  (bkz: http://www.termikel.com.tr/)

  (bkz: baymak)
  (bkz: teba)
  ve (bkz: auer) gibi bir hatıradır bu...
 • ankara merkezli yayın yapan kanal a da bu grubun bir kuluşu imiş.
 • ankara büyükşehir belediyesine sattıkları su sayaçları ile sağlam vole vurmuş bir gruptur. kanal a'yı belediyenin kanalı zannedilmesinin nedeni de burdan daha iyi anlaşılır.
 • türkiye'nin ilk ankastre tabletini üretmişlerdir:

  http://www.tpad.com.tr/

  sanıyorum üretimden kasıtları kasa ve montaj. yoksa nvidia, intel chipseti burada üretme gibi bir olanak keşke olsa.
 • şimdilerde sincan'da imiş fabrikası. yıllar önce istanbul yolundayken fabrika, stajyer olarak bulunmuşluğum var. o günlerden aklımda kalanlar; fabrikanın içinde asma katta büyükçe ve tertemiz bir mescit, sabahları işçilerle beraber bindiğim camları kışın soğuğuyla buğulanan 302 mercedes servis otobüsü, o otobüste haftanın dört günü arabesk, cuma günleri ilahi yayını yapan bir kanalın açıldığı radyo. ben de güya toplam kalite kasıyorum. bütün yaptığım makinelerin görev tanımlarını bir yerden kopyalayıp öbür tarafa yapıştırmaktı. ha bir de bahçesi vardı fabrikanın genişçe. akşam karanlığı iş çıkışında istanbul yolunda geçen arabaların ışıkları büyülüymüş gibi gelirdi bana. o arabaların birinin içinde kendimi hayal ederdim. şimdi düşünüyorum da tuhaftı gerçekten. yaşlanıyorum galiba.
 • sincan'daki fabrikalarında personele günlük 5 dakikalık tuvalet ihtiyaç süresi vermiş şirkettir.

  https://twitter.com/…gann/status/742713668509564928
 • zaten kalitesiz bir markaydı gözümde, set üstü ocağı bile dandikti şimdi de tüy dikmişler:

  "ankara sincan organize sanayi bölgesi’nde endüstriyel mutfak ürünleri sektöründe üretim yapan termikel adlı fabrikada, işçilerin kullandığı tuvaletin kapısına kartlı geçiş sistemi kuruldu. kapıya asılan yazıda, mesai saatlerinde 5 dakikadan fazla tuvalette kalan işçilere maaş kesintisi cezası verileceği belirtildi. fabrikanın idari işler müdürü özcan kara, uygulamayı 'işçiler tuvalette çok fazla kalarak iyi niyeti suistimal ettikleri için bu düzenleme yapıldı' sözleriyle savundu."

  not: bu arada "günde beş dakika" günde toplam beş dakika... her bir ziyaret değil.
 • çok çok çok kötü bir marka. asla almayın, yanından dahi geçmeyin. 15 gündür servisi arıyoruz geleceğiz deyip kandırıyorlar adamı eve hapsediyorlar. ne dandik markaların servisi ile muhattap oldum ama bunun kadarını görmedim. nereye şikayet edelim napalım bilemedim.

  lanet olsun. tez zamanda batarlar inşallah.
 • ak besleme - havuzcu

  büyük şirketlerin vergi borçları ve cezalarının, maliye tarafından yüzde 90 oranında silindiği sayıştay’ın 2011 raporuyla ortaya çıktı.

  kanal a televizyonunun sahipleri ahmet kaya ile mustafa kaya’ya ait elektromed şirketi’nin, yaklaşık 136 milyon liralık vergi borcunu 6 milyon liraya düşüren maliye bakanlığı’nın, aynı yıl 87 holdingin 2.4 milyar liralık vergi borcunu sildiği ortaya çıktı. maliye’nin, 87 holdingin bilgilerini isteyen sayıştay denetçilerine ise tepki göstererek, bilgileri denetçilere vermediği belirlendi. bu gelişme üzerine iki kurum arasında aylarca süren yazışmalar yapıldığı belirlendi.

  para vermedikleri kalmış

  taraf’tan hüseyin özay’ın haberine göre, kanal a, termikel gibi firmaların sahipleri olan ahmet kaya ve mustafa kaya kardeşlerin sahibi olduğu elektromed firmasına sağlanan “vergi avantajı”, vergi sistemindeki “merkezi uzlaşma sisteminin” sorgulanmasına yol açtı. sayıştay başkanlığı’na bağlı denetçilerin, gelir idaresi başkanlığı’nın (gib) 2011 yılı hesapları ile ilgili yaptığı inceleme sonucunda hazırladığı, “taslak raporda” konuyla ilgili çarpıcı bilgilere yer verildi. raporda, elektromed şirketinin 136 milyon liralık vergi borcunun yaklaşık 130 milyon lirasının silindiği dönemde, birçok büyük holdinge de vergi avantajı sağlandığı vurgulandı. rapora göre, gelir idaresi başkanlığı bünyesinde bulunan merkezi uzlaşma komisyonu, aynı yıl içinde toplam 87 büyük mükellefin vergi cezası dosyasını karara bağladı. söz konusu 87 dosyada, 1.4 milyar lirası ana para, 1.1 milyar lirası da vergi cezası olmak üzere toplam 2.5 milyar liralık bir vergi borcu yer aldı. uzlaşma komisyonu, mükelleflerle yaptığı görüşmeler sonucunda, 1.4 milyar liralık vergi borcunu sadece 160 milyon liraya, 1.1 milyar liralık vergi cezasını da sadece 1.1 milyon liraya düşürdü. yani 2.5 milyar liralık vergi borcunun, 2.4 milyar lirası silinmiş oldu. 87 mükellef, faizi hariç olmak üzere yaklaşık 2.5 milyar liralık vergi borcun sadece 161 milyon lirasını ödedi.

  küçük esnafa % 40 indirim

  maliye bakanlığı ve gelir idaresi başkanlığı, vergideki uzlaşma sisteminin tüm mükelleflere eşit şartlarda uygulandığını öne sürüyor. sayıştay denetçileri, vergideki uzlaşma sisteminin eşit olarak uygulanmadığını da raporlarında ortaya koydular. raporda yer alan bilgilere göre, 87 büyük mükellefin vergi borcunun yüzde 90’ı silinirken, aynı yıl 117 bin küçük mükellefin vergi borcu için yapılan uzlaşmalarda sadece yüzde 40’lık bir indirim yapıldı. 2010 yılında vergi borcu düşük miktarlarda olan yani esnaf ve kobi niteliğindeki 118 bin işletmenin, 249 milyon liralık vergi borcu da uzlaşmaya alındı. söz konusu uzlaşmada vergi borcunun 145.6 milyon lirası tahsil edildi. yani uzlaşma tutarı yüzde 58 oranında gerçekleşti. sayıştay denetçileri, vergi borçları “çerez parasına” çevrilen 87 mükellefin isimlerini gelir idaresi başkanlığı’ndan istedi.

  sayıştay’dan gizlendi

  ancak, gelir idaresi başkanlığı, “ticari sır” diyerek mükellef bilgilerini sayıştay’a vermedi. bu durum maliye ile sayıştay arasında uzun süre tartışmaya yol açtı. sayıştay’ın taslak raporunda konuyla ilgili şu değerlendirmeye yer verildi.

  “uzlaşma süreci ile ilgili daha anlamlı sonuçlar çıkarmak ve değerlendirmeler yapabilmek amacı ile gib yetkilileri ile yapılan görüşmelerde söz konusu uzlaşma tutanaklarından örnekler istenilmiştir. burada amaçlanan, “uzlaşmaya konu vergi/ceza” tutarından “uzlaşılan vergi/ceza” tutarına ne şekilde ulaşıldığını görmek ve bu kapsamda yapılan vergi/ceza tutarını azaltmaya yönelik değerlendirmelerin gerekçelerini anlamaktır. ancak şifahen ilk yapılan görüşmelerde tutanakların tarafımıza sunulacağı ifade edilmesine karşın, tarafımızca makul bir süre beklendikten sonra konunun tekrar ilgili görevlilerle görüşme yolu ile hatırlatılmasına rağmen, sonraki görüşmelerde vergi mahremiyeti gerekçe gösterilerek tutanaklar tarafımıza sunulmamıştır. tarafımızca söz konusu bilgi ve belge isteme talebimizin resmiyet kazanması amacıyla gib’e 16.01.2012 tarih ve 02 sayılı yazı yazılmış ancak bugüne kadar herhangi bir cevap alınamamıştır.”

  2011’de de büyük mükelleflere kıyak gibi indirim

  raporda, merkezi uzlaşma komisyonu’nun vergi borçlarında yaptığı indirimlerin sadece 2010 yılı ile sınırlı olmadığı ve her yıl aynı tutarda büyük mükelleflere indirimler yapıldığı vurgulandı. raporda, 2011 yılında da 807.7 milyon liralık vergi tutarının uzlaşma sonunda 82.2 milyon liraya düşürüldüğü kaydedildi.

  odatv.com http://odatv.com/kim-bu-87-holding-3009131200.html