• güzel, eğlenceli ama kötü adam eksikliği çeken filmdir.
    böyle bir ekibe rakip olarak sadece loki ve yancılarını getirmek pek olmamış.
  • bu filmden de anlaşılacağı üzere süper karaman dediğin uçmalı arkadaş, kaldırımda yürüyerek uzaylı mı avlanır.
  • kesinlikle imax 3d olarak izlenmesi gereken film. ilkokuldan beri beklediğim film beklentilerimi karşıladı garip bir şekilde.onyılların beklentisi ve yine de filmden tekrar ne zaman gelirim, kaç defa gelirim diye düşünerek, sırıtarak çıktım. evet bir the dark knight değil. ama avengers sonuçta. marvel kimsenin yapamadığını yaptı. bir gün gelir dc jla filmi yapar o zaman onunla karşılaştırırım.
    filmin adı avengers olsa da loki tek kişilik bir şov yapmıştır.

--- spoiler ---

stark kulesinin harfleri tek tek yıkılırken, hadi bir harf daha yıkında avengers tower olsun artık diye kendi kendine söylenen kaç kişi vardı acaba benim gibi.
    filmden sonra marvel filmlerinde artık gelenek olduğu üzere bir sahne daha vardır. hala okumadınız ne olduğunu şansınız varken geri dönün. bak hala oyalıyorum. sonra uyarmadı deme. devam filminde thanosun olacak olması ve büyük ihtimalle kozmik küpün yerini infinity gauntletin alacak olması tüm marvel true believerlarını mest etmiştir. aşağıdaki linkte filmle ilgili yorumun sonunda şöyle demiş "your turn, christopher nolan. let’s see what ya got…"

http://www.beyondhollywood.com/…012-movie-review-2/

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

en çok güldüren sahneleri genelde iron man *'den gelse de bence zirvede hulk vardı. ortamdaki herkesi patakladıktan sonra yanında duran thor'a patlattığı yumruk ve "ben hepinizden üstünüm, tanrıyım" diye bik bikleyen loki'yi bacaklarından tutup çizgi filmlerdeki gibi zbam zbam yerden yere vurduğu sahneler filmdeki en çok koparan sahnelerdi. üç numarayı da iron man'in okçu elemana "legolas" diye seslendiği sahne hak ediyor.

listeye devam: 4 numarada gebermek üzereyken hulk'ın tepesinde kükremesiyle dirilip "hiçbiriniz beni öpmedi di mi lan?" diyen iron man, 5 numarada ise thor'un yıldırımla şarj etmesiyle "güç ünitesi %400 dolu" diyen jarvis bulunuyor.

--- spoiler ---
  • aşırı iyi film. komik sahneler herkesin bahsettiği gibi ziyadesiyle komik, evet. çıktık filmden, sırayla birbirimize anlattık, tekrar tekrar güldük, sanki hep beraber izlememişiz gibi.
    "iyiydi ama şurası böyle, burası bilmem ne, yok kötü bikbik" yapan herkes bi siktirsin gitsin bence. sinema salonlarını da boşu boşuna doldurmasınlar, rahat rahat izlesin millet.
  • en az iki kere izlenecek film..

beklentimi düşük tuttuğum için fazlasıyla memnun kaldığım; beklentisi yüksek olanların yüzünü kara çıkarmayacak bir film!
    bu kadar çok kahramanla boğucu olacağını düşünüyordum fakat beni yanılttı. #28423519 yanıltmadığı konu ise robert downey jr.!

--- spoiler ---

öncelikle iron man olmasaydı filmi nasıl kotarırlardı bilmiyorum. zira filmi alıp götürüyor robert downey jr. çok iyi geyik çeviriyor. şunu da demeden geçemeyeceğim ki "sen dama çık, sen amına koy, sen yanımda kal" demekten ibaret olan kaptan amerika en tırt karakter olmuş. iron man ise hulk'la beraber olayı bitiren karakter. bir kere adamlar yaptıklarından keyif alıyor.

filmin en iyi sahneleri loki'nin önce stark* sonra da banner* ile diyalogları. stark'ın "yenilmezler.. kendimize öyle bi isim bulduk, yeni yeni grup oluyoruz" konuşması ve kısaca "hulk smash loki" ve ve hulk'un torh'u yere serişi... legolas esprisinden 2 dakika önce "adam legolas ya.." demiş olmam da beni fazlaca eğlendirdi.

--- spoiler ---
  • beni asla hayal kırıklığına uğratmamış, hatta beklentilerimi fersah fersah aşmış film. her karakter, kendilerine adanan film(ler)den çok daha iyiydi. joss whedon hepsinin ne çeşit aksiyonlara uygun olduğunu kusursuz bir şekilde çözmüş. bir komedi dehası olduğundan şahane replkler de eksik kalmamış. hadi brnim gibi bir whedonite birkaç orgazm ile atlatıyor filmi diyelim, taraflıyım diyelim. bu filmden müthiş bir zevk almamak için "hulk ne renk" sorusuna "hulk mı?" diye cevap verecek kadar konudan uzak olmak lazım, başka türlüsü kurtarmaz. dünya ve sevgili okurlar... joss whedon dehasıyla tanıştınız. gerisini sömürün. ama unutmayın, we were here first.

--- spoiler ---

joss zaten serenity'deki bar kavgasında ne kadar iyi bir aksiyon yönetmeni olduğunu göstermişti ama bu filmin sonlarında öyle sahneler var ki, parmak ısırtıyor. özellikle her karakterin ayrı bir dövüşte gösterildiği kısım beynime kazındı.

robert downey-tony stark eşleşmesi adeta joss whedon diyalogları için yaratılmış gibiydi. müthiş bir uyum yakalanmış. black widow itibarına kavuşmuş, tadından yenmez olmuş. bu filmde kısa çöpü kimin çekeceği, hangi karakterin daha geri planda kalacağı baştan beri aşikardı. hawkeye. ve kendisini çok sevmediğimden bu konuda bir sıkıntım olmadı, eksiklik hissetmedim. whedon karanlık imzasını atmasa olmazdı, yine ağır yerden vurdu sağ olsun. ilk adı ajan olan, pardon phil, coulson imzalarını alamadan gitti. keşke önceki filmler coulson'ı bize daha çok sevdirtselerdi. yine de whedon'ın kendisine verdiği fanboy anları ve şirinliğiyle bile yeterince duygusal etki yaratıldı bence.

bir aksiyon filminde bu kadar çok sağlam espri zor bulunur herhalde. özellikle 10 dolar ve kaptan amerika kartları geyiği beni çok güldürdü.

ancaaaakkk... filmin tartışmasız yıldızı hulk'tı. belki de en iyi sahne olan "puny god!"a sert imzasını attığı yetmiyormuş gibi kaptanın "hulk...smash" komutu da orgazmik sonuçlara yol açtı. umarım whedon'ın yakaladığı bruce banner damarı ve çok başarılı kotardığı hulk aksiyonu başarıyla devam ettirilir.
    --- spoiler ---

bu filmi, özellikle de senaryoyu, joss whedon'ın eline vermekle marvel en iyi kararını verdi. açıkçası bu film sonrası avengers'a he olacağıyla değil, joss'a ne olacağıyla daha çok ilgiliyim. amamçok güzel filmdi be, çok güzeldi.
  • tam kadrodan dolayı büyük ihtimal dandirik olur diye zannetmişidim. lakin hacılar on numara filmdi. imdb'den şukusunu verdim, çok mutluyum. gidin görün. daha ne diyem.
    bu arada esas oğlan iron man.
  • after credit sahneleriyle de normalin dışına çıkmış olan keyifli marvel uyarlaması. bundan önceki filmlerde yalnızca bir tane "after credits" sahnesi barındırırken bu film iki tane barındırmaktadır.

--- spoiler ---

sahnede thor, tony stark, yüzbaşı rogers, bruce, natasha ve barton bir yerde oturmuş tek kelime etmeden "döner*" yemektedirler.

diğeri için;

(bkz: #28429703)

--- spoiler ---

ekleme ve düzeltme:

oylebirzamandagelkivazgecmekmumkunolmasi'nin sinemada çalışan bir arkadaşı varmış ve döner sahnesinin olmadığını ondan iyi kimsenin bilemeyeceğini, bu entrymden döner sahnesini kaldırmam gerektiğini söylemiş.

öncelikle gayet net bir şekilde ifade etmeliyim ki, ben bu entryde o sahneyi sinemada izlediğimi zaten belirtmiyorum. sinemada izlediğimi belirtmediğim bir entry hakkında tutup "ben sinemada çalışıyorum, öyle bir sahne yok, götünden element uydurma!!!bir11bir!" tarzı bir yaklaşımda bulunmanın ne kadar gereksiz olduğu ortada. kaldı ki, söz konusu sahneyi başka merak edenler de oldu ve onlar gayet "filmde yoktu, başka bir yerden mi izledin?" sorusunu sordular ki, ben de izlediğim youtube linklerini kendileriyle paylaştım. yani entrymden yazmadığım şeyler hakkında çıkarım yapmak sanırım biraz fazla hevesli olmaktan kaynaklanıyor.

öte yandan 2 after credits sahnesi barındırması yanlış bir bilgi değil. benim entrymde hatalı bir kısım yok. film 2 sahne barındırıyor ama avrupa ve türkiye kopyalarında bunlardan bir tanesi mevcut değil ki zaten üstte belirttiğim gibi benim entrymde "türkiye'de ben bu sahneyi izledim!" gibi bir iddia da mevcut değil.

ama yine de arkadaşımızı kırmayalım:

dikkat dikkat! bu entryde geçen döner yeme sahnesi youtube'dan izlenmiştir. söz konusu sahne aldığım ve doğruluğunu teyit etmediğim bir bilgiye göre amerika kopyalarında mevcutken, avrupa'ya ve türkiye'ye dağıtan kopyalarda mevcut değildir. döner sahnesini bekleyerek sinema çalışanları ile papaz olmanın lüzumu yoktur. sinema çalışanlarımızı rahat bırakalım. leave sinema çalışanları alone!
  • oldukça başarılı film. gerek görselliğii gerek mizahı ile olabilecek en iyi marvel filmidir. hulk tam bir reyis rolündeydi.

--- hafif spoiler ---
    öncelikler filmin ilk yarısı durağan geçmesine rağmen, karakterlerin altını dolduran ve diğer marvel filmlerini izlemeyenleri bile içine alan bir yapıda. kahramanların birbiri ile atışması, kaliteli espriler ve çok az aksiyon ile geçiyor. ancak öyle bir ikinci yarı var ki. görselliği ile övünen birçok filmi yerden yere vurur nitelikte. aksiyon sahneleri çok çok kaliteli. 3d ise, gittiğim sinemadan kaynaklı da olabilir, pek gerekli gelmedi gözüme. film boyunca tony stark damgası var. fakat ikinci yarıda hulk devreye girerek, bu kadar zaman neden kaliteli bir hulk filmi gelmediğini sorgulattı herkese.

joss whedon gerçekten kaliteli bir adam. oldukça güzel sahneler çekmiş ve gereksiz klişelere pek dokunmamış. ancak filmin sonlarına doğru biraz da batman havası katalım demiş. lakin tutmaz. o felsefi sözlerin altını dolduracak kahramanlar pek yok bu evrende.
    --- hafif spoiler ---

sonuç olarak. kesinlikle birden çok izlenmesi gereken bir yapım olmuş. imdb puanı gazıyla gidenler bir the dark knight bekleyebilirler. ancak o tür bir beklentiye girmelerine bir neden yok. bir çoğunun dediği gibi çıtır çerezlik bir film değil. çatır çatır film olmuş. kendimce 10 üzerinde 8 puan verebilirim rahatlıkla.
hesabın var mı? giriş yap