şükela:  tümü | bugün
 • 1977 yapımı bir ridley scott filmidir. tarihi bir dramdır.

  film napolyon dönemindeki fransa'da, birbirleriyle sürtüşen iki düellocu teğmenin yıllar süren dövüşme sürecini anlatmaktadır. onlarca yıl geçmesine rağmen hala birinin ötekine karşı duyduğu alt etme isteği dinmemektedir. diğerini alt etmek isteyen kişi de tarantino'nun meşhur mr. white'ı harvey keitel'dır. hırs nedir, ünvan nedir ve en önemlisi gurur nedir diye sorduğumuzda verilebilecek en net cevaptır the duellists. ve nefes kesen sonuyla tüm soruları o ince düello kılıcıyla keser atar. cevap aramanıza gerek kalmaz.

  dönemin fransa sokaklarını çok canlı ve bir o kadar da kasvetli tasvir etmiştir yönetmenimiz. kutlamak lazım. oyuncu profilleri o tarihe göre çok başarılı.

  ayrıca bu filmden hemen sonra ridley scott, ilk iş olarak nasıl oluyor da alien gibi kült bir akımın yaratıcılığına soyunuyor onu da aklım almıyor açıkçası.
 • iron maiden'ın 5. albümünün 5.şarkısı. nakaratta "onurun için savaş, canın için savaş" diyor. kutli olsun. bu rock'n roll dalgası bitmez. iki yüzüm üç olsun.
 • çok güzel zaman geçireceğiniz, harika bir film.

  filmden kendimce çıkardığım mesaj da yüzleşmedir, ertelemeden.

  ilk başta yapması gerekeni yıllar sonra yapmak da ilginç tabii.
 • filmin konusu joseph conrad the duel adlı kısa öyküsünden, öykü 1881 yılındaki le figaro (basında güven) makalesinden, makale yerel gazete haberlerinden haberler de gerçek olaylar ve öykünün karışımından alınmıştır.
  küçük kılıçlarla yapılan düello sahnesi tarihsel gerçekçilik açısından (o tarihte kullanılmayan duruş farklılıkları gibi bazı hataları olsa da) epey iyidir. scott reisin ilk filminde hem tarihsel olarak tutarlı hem de görsel olarak izleme zevki veren sahneler çıkarması ayrı efsanedir.
  bahsi geçen tarihsel olay ve filme kadar evrimleşme sürecini şu makalede okuyabilirsiniz.
 • filmi az bilinen şahaser filmler başlığında gördükten sonra izledim. evet güzel enstanteneler var ama bence genel olarak tempo problemi var bu yüzden sana puanım 9 kanka. yok yok 5-6 anca veririm.
hesabın var mı? giriş yap