• 11 eylül 2001'de world trade center'a yapilan saldiri sonrasinda binalardan birinden bogularak veya yanarak ölmemek icin atlayan bir adamin resminin adidir. fotografi ceken richard drew adli muhtemelen gazeteci olan bir amerikalidir. bu fotograf ertesi gün bi cok gazete ve dergide yayinlanmis ve cok tepki toplamistir. bunun ardindan basin bi otosansür karariyla fotografi bi daha yayinlamamamistir.

bu fotografin ölen insanlarin ve yakinlarinin hayatina bi tecavüz olarak görülmesi üzerine drew su aciklamayla kendini savunmus: "this is how it affected people's lives at that time, and i think that is why it's an important picture. i didn't capture this person's death. i captured part of his life. this is what he decided to do, and i think i preserved that."

iste o fotograf: http://en.wikipedia.org/…r/file:the_falling_man.jpg
  • resmi olarak açıklanmamış olsada, windows on the world* adlı restoranın şefi fotoğrafdaki kişiyi 43 yaşındaki jonathan briley olarak teşhis etmiştir.
  • "9/11: the falling man" olarak da bilinir.
  • extremely loud and incredibly close'un son 10-15 sayfasında da lyle owerko tarafından çekilmiş bir başka atlayan adam fotoğrafı bulunur. 11 eylül saldırılarında kendini binadan atan en az 200 kişi olduğu düşünülmekteymiş zaten.
  • ilgili fotografin nasil cekildigi richard drew'in anlatimiyla suradan gorulebilir:
    onemli bir not: acizane tavsiyem, lutfen hassas olanlar videoyu izlemesinler.

"the falling man | behind the photo"

https://youtu.be/smdkvjrhanm

via: (bkz: time)
  • yanarak ölmek mi? yoksa 500 metreden çakılarak ölmek mi ?

hayat koşullarının, sonu ölüm olan yolda insanı bu iki durum arasında tercih yapmaya zorlaması bana hep küstahça gelmiştir.olayın öznesi olan kişinin son dakikalarında kafasında ki psikolojik harbi o kadar merak ediyorum ki, son on senedir düzenli olarak, ölüm arefesinde olan bu kişiyi izleyerek empati yapıyorum.her seferinde dehşete düşüyorum.

ölmekten korkmuyorum hayatın doğal akışında var olan hatta kanıksanan bir durum.fakat birazdan öleceğini bilmek ve bunun şekil itibari ile nasıl olacağına karar vermek oldukça ürkütücü.
  • (bkz: richard drew)
  • donemin esquire editoru* tom junod tarafindan uzerine yazilmis makale de en az malum fotograf kadar vurucudur.

esquire dergisine uye olup okumayacaginiz icin hizmette sinir yok diyerek pdf olarak birakalim.

kimdin sen, kimbilir ne hayallerin vardi, sabah nasil ise geldin, aksam ne yapacaktin? sende adi bilinmeyen milyonlarca teror kurbanindan biri oldun.
  • mad men dizisinin introsunda silüeti bir imge olarak kullanılanmıştır. dizinin introsu
hesabın var mı? giriş yap