• adam driver iyi oynamış ki kendisini sever takip ederim. onun hatrına 6 puan verdim ama filmin vermek istediği mesajdan da nefret ettim. özellikle komite başkanının finalde yaptığı konuşmadan. waow abd senatosu. işte doğruluk, işte adalet. nolmuş raporu yayınlamışlar da ne değişmiş. hiçbir şey değişmediğini de film kısaca söylüyor zaten.
  • ülkemizde maalesef anaları bacıları kucaktan kucağa dolaştırılan hukuk, demokrasi ve güçler ayrılığı üçlüsünün ne kadar önemli olduğunu suratımıza çarpan film.

eğer bir erk merkezine yeterince yetki verilir ve denetimler sıkı olmazsa, sıradan bir insandan bir vatan haini, bir terörist nasıl yaratılır ve o belki de suçsuz olan kişiye edilen işkenceler nasıl meşrulaştırılır, işte bunu izliyoruz.

çok güzel film.
  • --- spoiler ---
    o çantada cia görevlilerinin, ajanlarının veya ortaklarının gerçek adının yazılı olduğu veya cia ile birleşik devletler senatosu arasındaki anlaşmayı ihlal eden herhangi bir şey var mı?
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

sen habire, aman obama cumhuriyetçilerle ters düşmesin, aman demokrasi çok kirli oyun siz bilmezsiniz, vay cıa bin ladini yakalayıp obama'ya ikinci dönemi verdi, vay efendim zaten eit (enhanced interrogation techniques) haşmetli başkanımız obama tarafından yasaklandı deyip eit dogrultusunda yapılan sorgulamalarla (yani işkenceyle) hiçbir istihbari bilgi elde edilemediğini söyleyen raporun okunmasını engelle, senin demokrat senatörün çıksın cumhuriyetçinin önde gideni john mccain ile birlikte (!) raporu senatoda okusun! üstüne kendi adlarıyla bunu engelleyen yasa çıkarsınlar.

evet belki bu hareketle mccain, anlayana, obama'nın da bazı şeyleri ikbali doğrultusunda hasır altı edebileceğini gösterdi ama bu amariga denen ülkenin senatosuyla, sinemasiyla, establishment'iyle, sıradan memuruyla, teşkilatıyla hem kendini bu kadar göklere çıkarmasını hem de kendi aazına bu denli hunharca sıçmasını anlamakta zorlanıyorum.

uzun bir zamandır güçler ayrılığının olmadığı yerlerde yaşayanlar bazı bakış açılarını kaybettiklerinden bunu anlamakta zorlanabilirler. ama var böyle birşey.

--- spoiler ---
  • konusu oldukça ilgi çekici gerçek olaylara dayanan başladığınızda bir solukta biten ortalamanın üstünde film.
  • adam driver'ın adeta döktürdüğü film. cia ve işlevsiz sorgu metoduna yönelik bir raporu konu ele alınıyor.
hesabın var mı? giriş yap