şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pelennor çayırlarında yapılan savaş için pek geçerli olmayan ancak süvari avantajına rağmen ilk tehlike anında meydan savaşı yerine kaleye çekilmesini göze alırsak kısmen doğru bir ifade. pelennor çayırları savaşına gelecek olursak theoden açısından gayet zor geçtiğini kabul etmek gerek. askerler henüz miğfer dibi savaşını yeni atlatmışken kendilerini gondorda buldular. yorgun atlı askerler iyi bir saldırı sonunda anormal boyutta fillerle yüz yüze gelince kaçışan orkları temizlemek yerine süvarileri ilk olarak hizaya sokmak en doğrusuydu. tepelerinden ok yağdıran fillere yanlardan saldırmak doğru gelse de fillerinde bir sıra halinde şehre doğru arkadan gelecek orklar vs için koridor açacak şekilde saldırdığını unutmayalım, dağılan orklar fillerin ardından tekrar hizaya sokulup savaş kazanılabilirdi. theodenin elinde çok az hamle şansı vardı. tepelerdinde uçan nazgulleri, şehri neredeyse işgal etmiş orkları, ortalarda dolanan cadı kralı söylemiyorum bile.. fillere karsı süvariler çembere alarak seri saldıralarla basarılı olabilirlerdi ki böyle de yaptılar ama theodenin ordusunda bu hamleyi destekleyecek okçu birlikler de yoktu. aslında şehir işgal altında olmasa fillerin şehre ulaşmasına izin verilebilir arkalarına geçilerek saldırılabilirdi çünkü minas tirith'in yüksek surlarında okçular ve mancınıklar filleri theoden arkadan vuruncaya kadar zayıflatabilirdi. genede pelennor çayırlarında theoden yapabileceğinin en iyisini yapmıştır.

  ordusunu miğfer dibine çekmesi konusunda bende kırgınım aragornun dediği gibi atlarını düşmana doğru sürmeliydi. orklar kitaplarda okuğum kadarıyla süvarilerden deli gibi korkarlar. theoden elindeki az sayıda askerle bile olsa hareket halindeki orklara yüksek tepelerden kanat hücumlarıyla bozuna uğratabilirdi. elflerin yardımına ihtiyacı yoktu bana göre.

  not: 10 yıllık medieval total war + age of empires tecrübemle değerlendirdim.
 • bir sıra dizili fül'e karşı elindeki süvarilerle cepheden göğüs göğüse saldırıya geçmesiyle belli olan durum. elinde manevra hızı yüksek 10bin süvariyle füllere bir yandan ve arkadan saldırı yapılsa onların hepsi ikişer ikişer indirilirdi çok daha az rohan şehidiyle.

  derler ki, orduya theoden yerine eomer komuta etseydi saltanat aşığı aragorn ve zaferi asıl kazanan olduğu yalanı söylenen yeşil sarıklılara gerek kalmadan insan ırkı çoktan emperyalistlerden kurtulacaktı.
 • nazgul geldiğinde korkudan kendi götünü parmaklayan gondorun piçlerinin uydurmasıdır.

  sizin vekilharcınız korkudan sinip oğluyla beraber kendini ateşe verirken biz savaş meydanında can verip can alıyorduk çeri domatesçi piçler.

  fillere karşı biz savaşırken içerde eru'ya dua ediyordunuz.

  tanım: gondorlu uydurmasıdır.

  not: rohanlılar tanıyın bunları.
 • beceriksiz bir komutan olmasa da -film bazında söylüyorum- fazlasıyla ağlaktır.
  ''son gördüğümde rohan kralı theoden'di, aragorn değil.''
  ''kalemi korumasını bilirim efendi cüce.''
  ''batı ağıl düşerken gondor neredeydi, yok beyim aragorn biz yalnızız.''

  gibi söylemleriyle özellikle aragorn'u bezdirmiştir. ayrıca şom ağızlı bir abimizdir kendisi. miğfer dibi savaşında yapabildiğin bu mu saruman zaa dedikten kısa bir süre sonra surlarda gedik açılmış, kendisi mosmor olmuştur. saruman tarafından zehirlenip kuklaya dönmesi de cabası. en son eowyn sayesinde nazgule yem olmaktan da kurtulmuştur. vazgeçtim lan bayağı beceriksiz diyebiliriz bu bilgiler ışığında.