şükela:  tümü | bugün
 • senegalli (wolof) yönetmen djibril diop mambety'nin 1973 yapımı ilk uzun metraj filmi.
  nouvelle vague etkilerinin görüldüğü film, iki genç aşığın, dakar'ı terk edip paris'e gitme hayallerini ve uğraşlarını konu alıyor.
  gerçek ile gerçeküstünün iç içe geçtiği touki bouki, avant garde tarzıyla yönetmenin en önemli filmi olarak kabul görür. keza afrika'nın da en önemli filmlerinden biridir.
 • afrika ve dünya sinemasının başyapıtlarından biri olan djibril diop mambety filmi.
  2012 yılında sight & sound tarafından yapılan listede tüm zamanların en iyi 100 filmi arasına girmiştir. hayallerinin peşinden gitmek için ülkelerini terk etmek isteyen iki gencin öyküsü sıradışı bir anlatımla karşımıza çıkar. filmde deneysel ve tematik ses tasarımı ve görüntü yönetimi çok çarpıcı bir şekilde kullanılmıştır. ayrıca bir sinema filminde görülebilecek en şiirsel ve sembolik cinsel ilişki tasvirlerinden birini içerir.
 • fransız yeni dalgasına özgü birçok tanıdık trük ile bu akımla özdeşleşmiş teknik özelliklerin bir arada kullanıldığı deneysel bir film. yeni dalgayı hatırlatan teknik ögeler:

  özensiz çerçeveleme

  tema ile uyuşmayan müzik kullanımı

  hareketli kurgu

  bunların yanında sınıf çelişkisi ve ironi filmi anlamak için önemli meselelerdendir. zaten godard ve truffaut filmlerinde özellikle ironi önemli bir yer kaplamaktadır.
hesabın var mı? giriş yap