• dns ve ntp sunucularına sapık gibi istek atan cihazlar üreten firma. daha önce fark edilip bu konuyla ilgili şöyle bir yazı yazılmış. bu hafta ağıma kurduğum pi-hole ile dns trafiğini takip ederken aynı sorunu ben de fark ettim.

cihazlar internete bağlı olup olmadıklarını kontrol etmek için 6 ntp sunucusuna her 5 saniyede 1 kez 6 dns, 6 ntp olmak üzere 12 istek atıyor. yani dakikada 144 request. bu requestler 1 aylık kullanımda 715.4 mb veri kullanımına sebep oluyor.

bu özelliği kapatacak hiçbir ayar bulunmamakla beraber bu istekleri gönderdiği sunucular da kendi sunucuları değil. kar amacı gütmeden hizmet veren ntp.org sunucularını ve nist.gov sunucularını kullanıyor.

buradaki yazı gösteriyor ki sadece türkiye için 2008 - 2014 arasında 6 yılda 6 milyon cihaz satılmış. yani yılda 1 milyon cihaz. yine buradaki yazıda da 2016 yılında dünya çapında 161 milyon cihaz satıldığı belirtiliyor.

gözlemlediğim kadarıyla bu sorun 2016 ve sonrasında üretilen cihazlarda yer almakta. hadi yukarıda belirtilen 161 milyon cihazın tamamı internet bağlantısı kontrolü yapmıyor olsun. 100 milyon olduğunu varsayalım. yaklaşık 550 milyon cihazdan bahsediyoruz. hadi bunların yarısı bozulmuş ve artık kullanılmıyor olsun. 275 milyon cihaz eder.

aylık veri tüketimi olan 715.4 mb'a göre hesaplarsak;
    715.4 * 275000000 = 196735000000 mb yani 196.735 petabyte yapıyor. başka bir deyişle 196735 terabyte.

yani her gün dünya çapında 6557 tb'lık veri sadece bu markanın internete bağlı mıyım değil miyim kontrolü için kar amacı gütmeyen sunuculara adeta bir saldırı gibi gönderiliyor. bu saçmalığın neden olduğu co2 emisyonundan bahsetmiyorum bile.

detayları merak edenler için ekran görüntülerini de bırakıyorum.

https://prnt.sc/12mj1s2
    https://prnt.sc/12mj3kr
  • wps ve reset tuşunu aynı butona koyan orospu evladı firma.
    bunun orospu çocuğu mühendisleri, bu işi yaparken "bak nasıl delirtecez milleti" diye keyiflenmediyse beni siksinler.
  • ucuz çin malı marka ali dinçer adında müdürü iş görüşmesine gelen kişilerle dalga geçip keyif yapıyormuş terbiyesiz adam lanet bir firma müşteri hizmetleride berbat denemesi bedava arayın görün
  • hp firması en dandik yazıcıları üretmesine rağmen yazıcı pazarında halen yer bulabiliyor, çünkü piyasaya aynı fiyatta bir sürü farklı model sürüyor ve bu şekilde tüketicinin kafasını karıştırabiliyor.

tp link'te kurumsal alanda cisco, netgear gibi markalar ile kapışamayacağını bildiği için kalitesiz ama ev kullanımı için uygun modemler üretiyor. tüketiciye çin malı kalitesizliğini hissettirmemek için modemlerin dış görünüşleri tüketiciye daha çok hitap ediyor. 4 anteni olup ta daha iyi kapsama alanı vaat eden routerların sinyal gücü iki antenli adsl modemlerden farksız.

xiaomi ve keenetic ev kullanımı için şimdilik ideal markalar.
  • muhteşem teknik desteğe ve müşteri hizmetlerine sahip çin menşeili soho ağ ekipmanları üreticisi. kendilerinden yaklaşık 1.5 yıl önce aldığım powerline adaptorlerimdeki arıza ile ilgili müşteri hizmetlerini aradığım (0 850 72 444 88), normal mesai saatleri dışında olmasına rağmen beklemeksizin teknik desteğe bağlandığım. derdimi anlattıktan sonra beni hiç oyalamadan doğru birime aktaran ve görüşme neticesinde tarafıma ürün değişimi ile ilgili yönlendirmeleri çok hızlı şekilde ileten bir firma. türk tüketicisi olarak hiç de alışkın olmadığımız derecede hızlı ve sorunsuz ilerleyen bu süreç beni hem çok şaşırttı hem de çok mutlu etti.

kendilerini dünya devi diye lanse eden pek çok snob markanın tp-lınk'ten ve çalışanlarından öğreneceği çok fazla şey var diyor ve kendilerine en derin saygılarımı/sevgilerimi sunuyorum

helal olsun!
  • müşteri hizmetlerine teşekkürlerimi sunduğum firma. powerline adaptörlerini (tp-4220) yıllardır sorunsuz kullanıyordum. geçenlerde uydunete geçtim ve ayarları sıfırlamak lazım diye reset attım ancak bir daha da çalışmadı adaptörler. ne demişler "çalışıyorsa kurcalama". müşteri hizmetlerini aradım. yönergeleri denedim ama düzelmedi. bize yollayın dediler. sandım ki kontrol edip tamir vs yapılacak. 1 hafta dolmadan yenisini orijinal kutusunda yollamışlar. garanti kapsamında bile değilken hem de. şimdi her boku eleştiriyoruz ama arada yapılan iyi şeyleri de söylemek lazım. en azından vicdanım böyle söylüyor.
  • yıllardır kullandığım av600 powerline wi-fi kit'in** extender parçasının kendi kendine sürekli reset atması ve wi-fi kullanımına izin vermemesi sonucu bir umut faturasına baktım ve 3 yıllık garantisinin bitişine daha 6 ay olduğunu görünce hemen sorunumu anlatan bir mail attım. 2 mailleşme sonrası bir telefon numarası verip numarayı aramamı ve kargo kodu almamı istediler. mailleşme ve telefon süreci 9 günlük kurban bayramı tatili içindeydi bu arada.

tatil sonrası pazartesi cihazı kargoladım, 10 gün sonra teknik servis işlemlerinin tamamlandığı, değişim kararı çıktığı ve kargolanacağı hususunda bir sms geldi. ertesi gün de yepyeni kutulu cihaz adresime ulaştı. kısacası sorunsuz ve gayet tatmin edici bir teknik servis süreci yaşadım bu firma ile.

10/10 would buy again.
  • övmeye geldim arkadaşlar. memnuniyetimizi yazalım, rezalet olunca zaten dibine vuruyoruz.

dün akşam yaklaşık bir yıldır memnuniyetle kullandığım archer c20 router durduk yere wifi si gitti. kablonetin sikindirik netmaster modemine kablolu bağlantı ile baş başa kaldık. hoş netmasterde de wifi var ama en fazla 2 metre çevresine 100 mbps olan interneti 15-20 mbps olarak dağıtıyor. neyse konumuz o değil zaten.

gecenin bir vakti online yardımına yazdım, cevap vermesi 10-15 saniye sürmüştür. reset ve hard reset yapmamı istedi ama router kendine gelmedi tabii ki hemen arıza kaydı oluşturup verdiği adrese karşı ödemeli kargo numaramı da verdi. verdiği adres iş yerime 10 dk mesafede olduğunu görünce elden götürmemin bir sıkıntı olup olmayacağını sordum. sıkıntı yokmuş. bu gün öğlen yemek arasında routerle beraber servise teşrif ettik. iki dakikalık bir testten sonra ne olduğu bile anlamadım servisteki ilgili ( gerçekten ilgili) arkadaş stokları kontrol edeceğini, değişim yapacağını söyledi. stokta bir adet varmış ve başka bir arkadaş hemen gidip getirdi. değişim formu imzalamam dan sonra girdisi çıktısı 10 dk da yeni routerime kavuştum. zaten memnundum şimdi iki kat daha memnunum. testini yapıp değişim kararının bu kadar zorlamadan verilmesi türkiye şartları için inanılmaz bir hız.
    bir diğer memnuniyet duyduğum marka için (bkz: logitech)
  • sürekli hat kesil mesinden dolayı tt-net'i aradıktan sonra bu firmaya yönlendirildim. 0850 209 40 40 çağrı merkezlerini aradım ve "garanti süreniz dolduğu için size çağrı merkezimizden hizmet veremeyeceğiz. iyi günler" dileyip yüzüme kapatmış firmadır.

ne kadar salaksınız yaa. ee, dolduysa doldu, normal hizmet ver manyak! ne yapacağım peki?
  • tp-link müşteri hizmetlerine değil de sanki köy kahvesine bağlanıyoruz.nasıl konuşacağını bilmeyen adamları seçerek buraya yerleştirmişler
hesabın var mı? giriş yap