• haber bültenlerine düşen son dakika haberine göre türkiye için üretilen 6 adet f-35'in amerikan hava kuvvetlerine modernizasyonu için kongreden karar çıkmış.

kaynak

edit : imla ve kaynak güncellendi.
  • sanki paranın üstüne yattı sarı reyisin amarigası.
  • eeeeeeey amerikan hava kuvvetleriii rahiiiip bıransıııııın'ı alamazsın demedim mi deme deme dim mi?
  • sadece satın almak için değil yapımı ve geliştirilmesi için de para verdiğimiz uçakların başına gelen hadise.
  • f-35——> var mı, elimizde yok.
    s-400——> var ama kullanamıyoruz, tüm parçalarının teslimatı yapılmadı. en son rus büyükelçi saksı olarak kullanabilirsiniz diyordu.

o kadar kavga, dövüş, gürültü ve dahası peşin ödenen paralar boşa mı gitti?

edit: öncelikle şunu söylemek istiyorum okuduğumuzu anlamıyoruz ve anlamamakta ısrarcıyız maalesef. f-35 konusu zaten tartışmaya açık değil. s-400’e gelince “teknoloji transferi” (yazılım-kod) yapılmadı ve bunu putin de doğruladı. elinizde bunlar olmadan sistem çok işe yaramıyor, yani siz yazılımını değiştiremiyorsanız rusya’ın verdiği şekilde paket olarak kullanacaksanız onun istediği tehditleri göreceksiniz, istemediklerini göremeyeceksiniz veya vuramayacaksınız demektir. bizim kaynaklar sistemin nisan’da faal hale getirileceğini açıklamıştı, sonra covid-19 nedeniyle sene sonuna işaret edildi. bekleyip görelim en iyisi. kaynak ekleyecektim bazı konulara açıklık getirmek için lakin edilen hakaret ve küfürlere cevap vermeye anlatmaya çalıştıkça daha çok hakaret ve küfür edildiği için kaynak falan eklemek çok lüzumsuz böyle bir güruh için. gördüğünü, duyduğunu ve okuduğunu anlamayana, inanmayana neyi nasıl anlatabilirz ki. anlamadığınız nokta ne f-35’in verilmemesi, ne de s-400’ün kullanılamamasından memnuniyet duymuyorum veya sevinmiyorum. milli servet olarak senin benim vergilerimle parası ödenen ama kullanamadığımız/kullanmadığımız s-400 ve verilmeyen f-35’ler olduğunu belirttim. elbette bende savunma sistemlerinin faal olmasını isterim, özellikle ortadoğu gibi kan ve savaşın durmadığı bir yerde. ama bana hakaret edince gerçekler değişmiyor. sorumlusu veya antlaşmaları yapanda ben değilim. rus büyükelçi yavşakça konuştu ne cevap verildi kendisine merak ediyorum ona da hakaret ettiniz mi veya gidip kendisine sorun neden kullanamadığımızı ? yerini bulmakta sorun yaşamazsınız, abd’de hesabını sorun beyaz saray’ı kime sorsanız gösterirler, senatörlerinde yeri yurdu belli. burada cevap alamayacağınızı sizde biliyorsunuz, bari gidin rusya ve abd’den hesap sorun. gitmişken hazır gittiğiniz yerde kalın dönmeyin çünkü pek faydanız yok okuduğunuzu dahi anlamıyorsunuz.
  • yarın birkaç milletvekilinin ayfonları samsunglarla değişerek protesto edeceği elim durum.

(bkz: mesaj dediğin böyle olur)
  • bize de artık lpg takarlar.
    geldim
  • basiretsiz dış politikamız sonucunda elimizde aktive edilmemiş kurusıkı s400 ile kalakalmamız durumudur.
  • arkadaşlar gurur duyun artık kendi hükümetimize araba,saray falan almıyoruz lan,dünya devine f-35 alıyoruz vergilerimizle.
    s-400 ün füze rampalarının içine turşu kuralım belki satarız turşuları.
  • bu arada gözden kaçmasın f35-b modelleri için tcg anadolu isimli uçak gemisini ürettik. drone indirip kaldırırız artık

gelen eleştiriler üzerine edit:
    uçak gemisi değilmiş, amfibi hücum gemisiymiş, yok tüy yok kıl.
    bu geminin başından beri tasarımının ana amacı üzerine uçak iniş kalkış yapabilmesi. yoksa bu gemiyi başka türlü tasarlarlardı.
    sonuç olarak üzerine f35b indiremeyecekseniz yüzen platformdan bir farkı yoktur.
    ayrıca madem hücum gemisi, hücumu pır pır helikopterlerle mi yapacaksınız?
hesabın var mı? giriş yap