şükela:  tümü | bugün
  • fiyat kırarsa ben tehlikeyi göğüs kontrol yapıp eve alırım
  • siki kaldırdığındandır.
  • türk fındığını ülkede akp ve özellikle cüneyd zapsu denen yaratığın sayesiden kurduğu tekel ile satın alan ferrero. siklerinin keyfine fiyat politikası oluşturarak zaten fındığın ve fındıkçının anasını bellemişlerdi, bir de bu şekilde haber yaparak artık seneye beş liraya fındık alır şerefsizler.

edit: kombici fındıkçı karmaşası emesdos sayesinde düzeltildi.
  • aganigi naganigi sektörüne vurulmuş bir darbedir.
  • hani bir çernobil vardı ve hatta kazım koyuncu.

(bkz: radyasyon)
  • karadenizdeki neredeyse tüm hasadı cukkalayan ve elinde bulunduran "nutella" firmasının bulunduğu ülkeden gelen bir açıklamadır, şimdi nereye sıçacaklar bakalım. nereden alacaklarmış fındığı başka, hasretle haberleri takipliyorum. madem öyle anlaşmayı feshetmeleri falan lazım, benim bildiğim. bakalım bakalım.
  • fındık bahçeleriyle sınır konumundaki araziye altın madeni kurdurdan, hiçbir önlem olmaksızın dev siyanür havuzları açtıran zihniyetin eseridir;

https://youtu.be/i0h5gvnnwte?t=8m55s

edit: siyanür sebep oldu demedim sevgili sözlükçü, zira bu maden yeni yapıldı ve havuzlara siyanür yeni verildi. yani ölçülecek bir hadise şimdilik yok, buna sebep olan şey bu zihniyettir diye tekrar söylemek istiyorum.
  • dünya fındığının %75'ini türkiye üretmektedir.
    şimdi dünya düşünsün.
    nutellacı kadınlar üzgünüm.
  • bu yıl fındık çıkmadı mevsimsel dengesizlikten ötürü. öyle ki iki sene önceye kadar tonluk fındık aldığı bahçesine girmeyenler var. çok fındık çıkınca piyasaya arzı da fazla olduğundan ve artık fiskobirlik diye resmi bir kuruluşun değil cüneyd zapsu ve onun gibi tefeci fındık tüccarlarının kendi aralarındaki fiyat belirlemesine üretici tabi olduğundan fiyatlandırma düşük tutulur, cüneydgillerin yüksek karına razı olunurdu. bu iki yıldır ise fındık az çıktığı için piyasaya arzı az, fındık fabrikalarının da yıllık değil üç beş yıllık depo yaptığı düşünülürse ileride sıkıntı çekmemek adına el mecbur alması gerekiyor ne var ne yok. e üretici de bunu bildiği için bekliyor ki az çıkan fındığın fiyatları yükselsin. en azından masrafını çıkarsın. sonra ne oluyor? pat diye italya'dan bir haber, içinde kanserojen varmış. italya ve cüneyd zapsu yazın bakın ne bağlantılar çıkıyor. hani berlusconi ile bizim rte'nin kanka olduğu dönemden gelir ta.

yani bu o... ç... ları çiftçi üretici hak ettiği fiyattan satamasın, panik halinde ne verirlerse razı olsun diye yaptırmıştır bu haberi. haberiniz olsun. yemeyin.
  • adamlar aflatoksin demiş, biri gelmiş radyasyon diyor, diğeri siyanür diyor, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak tam olarak bu işte.

aflatoksin denilen şey küflerin ürettiği bir madde. bazı türlerinin son derece kanserojen olduğu tüm dünya tarafından kabul ediliyor. miktarının yüksek olması depolama hijyeninin kötü olmasına bağlı. depolama şartlarını nasıl iyileştiririz diyeceğimize büyük resmi gören dayılar gibi muhabbet etmeyi gerçekten anlamıyorum.