45 entry daha
  • yurdum insanı mutsuz olduğu için mi hobisi yok? ya da hobisi olmadığı için mi mutsuz?
    veya parası olmadığı için mi mutsuz ve dolayısıyla hobisiz.. bilemiyorum.
    neyse sonuç olarak türk insanında böyle bir eksiklik olduğu görülüyor.
    genel olarak insanlar işten eve , evden işe gidiyor.

akşamları netflix, survivor, yerli diziler, çekirdek, kola, ekşi sözlük, twitter, instagram.. uyku ve sabah yine iş..

çok az sayıda kişi bir hobi ile ilgileniyor.

bunu sadece ekonomik güçlükler ile açıklayabileceğimizi sanmıyorum.
    karşı konulamaz bir tekdüzelik var. bu sıradanlıktan sıyrılmak lazım.
    (kendimi de bu durumdan soyutlayarak, üstten bir bakış sergilemiyorum. )

edit: bu noktada ben bir yorum yazmak istedim.
    şöyle ki ; çok zor para kazanan ve alım gücü düşük bir toplum olduğumuz için , emeğimizi sarfettiğimizde karşılık olarak bir "maddi menfaat" bekliyoruz.
    buna alışmışız.

peki hobiden bir insanın çıkarı nedir?
    kişisel tatmin, disiplin kazanmak, rahatlamak vb. pek çok şey yazılabilir.
    yani hepsi bireysel gelişiminiz ile alakalı kazanımlar.
    maddi menfaat işin içine girse zaten o yaptığımız hobi değil iş olur.

biz toplum olarak kişisel gelişimimize önem veriyor muyuz?
    ben verdiğimizi düşünmüyorum.
    işin temelinde bu var.
    kendimize değer vermek, önemsemek ve geliştirmeye çalışmak.
  • sadece parasızlık değil neden. asıl neden üşengeçlik. mesai ya da okul çıkışı eve gidip yatmak daha cazip geliyor.
  • bu sinifsal bir problemdir demek istemiyorum ama bircok nedeni var. bircok yazarin bahsettigi gibi ilk gorunen yuzeysel nedenlerden bazilari; vakit darligi, halkin cogunlugunun fiziksel gucu ile is tutmasi veyahut is ev arasi uzun yolculuk cektiginde eve yorgun donmesidir.

trafik konusundan daha sistematik olani, okullarda dersler araciligiyla asilanmaya calisan sanatsal aktivitelerin, bir gorev, odev olarak addedilip, keyif verilen, yaraticiligi kanalize edici bir perspektifle islenmesinden uzak olmasi.

bir baska sistematik neden de, tabii ki maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde ilk basamaga takilip kalmis olmasi toplumun cok buyuk kesiminin. bunun sonucu olarak da, paraya ve guce tapar, oykunur, ulasmak isteyen dolayisiyla, sanatcilari bile kazandigi para ile yargilayan, ortaya konan isleri derinlemesine takip etmeyen, deger vermeyen, dolayisiyla da cocuklarina, ailesine, bu tur bir zihinsel ve bedensel (maas getirmeyen) kesif ortamini saglamamasi, saglayamamasi.

ben ogrenci iken, babamin soyledigi bir soz bunun ozeti gibidir benim icin. kitap okumayi severdim ve elime gecen harclikla saldirirdim sahaflara. babam da okumaya bos vaktin varsa, roman, hikaye okuma, mesleginle ilgili seyler oku, kendini o yonde gelistir, elin ekmek tutsun derdi...
  • hobilerim var ama zamanım yok *

tamamen yok diyemeyiz. benim gibi birçok insanın hobisi var ama zamanı yoktur eminim.
  • "iyonyalılar belli bir refah seviyesine ulaştıktan sonra pozitif bilimlere yönelip onları insanlığa kazandırdılar." öss döneminden birçoğumuz hatırlarız bu cümleyi. abi sen haftada altı gün, günlük on saat çalışıp iki saat yola harcadigin bir yerde haklı olarak: "sikerim enstrümanını, pazar günü uyuyacağım ben" diyen bir toplumlasın; ne hobisinden bahsediyorsun allasen?
  • en büyük etken uzun çalışma saatleri. 10 saat + mesai çalışıyor çoğu insan. netflixte bir şeyler izleyebilmek bazen mucize.
  • küçük yaşta eğer hobi edinmemişsen, belli bir yaştan sonra kazanmak zor oluyor. işin ekonomik yanı bir yana, insanın küçükken yeteneklerini keşfetmesi hem çok daha kolay hem de daha faydalı. buna ek olarak türkiye'de insanların hobi edinme imkanı da çok kısıtlı. örneğin ankarada'da nasıl bir hobi edinebilirsin? kaldı ki burası türkiye'nin en büyük 2. şehri. en yaygın sosyal aktivite avm gezmek.

tamam bir almanya olmayalım bari bir doğu avrupa ülkesi olalım. ama o bile zor.
  • yanlış bir tespittir. türk insanının hobisi olmamasından ziyade, kendini entel gören sınıf türk insanının hobilerini beğenmez. ayda 2400 tl gelirle edinilecek hobiler bellidir. evet semaverde çay demler.
  • puzzle
    taş boyama seti
    gitar
    udemy*
    knitting*
    ve yeni gözdem punch
    unutmuşum bir de yunanca
  • hobiler için kaynak lazım. kaynak vakit, nakit, alan vb demek.

elektronik devrelere hobiniz var diyelim. var mı evinizde atöyle yapabileceğiniz alan? bak daha paradan puldan bahsetmedim.

ayrıca gümrük vergileriyle iflahımız kaldı mı hobiye? fal oku mu atalım hobi olarak???
2642 entry daha
hesabın var mı? giriş yap